A kormány nem támogatja Rogánt
A kormány megtárgyalta, és úgy döntött, nem támogatja a fideszes Rogán Antalnak azt az alkotmánymódosítási javaslatát, amellyel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének rendeletalkotási jogát az alaptörvénybe emelné - mondta a kormányszóvivő.
Nagy Anna a kabinet ülése után tartott tájékoztatóján közölte, az új alkotmányozási folyamatban kell megvitatni azt, hogy az NMHH rendelkezzen-e rendeletalkotási joggal. Az MTI azon kérdésére, egyeztettek-e Rogán Antallal a javaslata sorsáról, a kormányszóvivő úgy válaszolt: biztos benne, hogy az egyeztetések folynak, hiszen a demokrácia "diskurzív műfaj". Az MTI-nek a hírre reagálva Rogán Antal úgy nyilatkozott: a kormány döntéséről még nem tájékoztatták, ezért tekintettel arra, hogy a frakció hétfőn a benyújtást támogatta, mindaddig, amíg a képviselőcsoport másként nem dönt, fenntartja indítványát.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter már hétfőn azt mondta az MTI-nek, hogy ugyan a kormány egyelőre még nem tárgyalta Rogán Antal alkotmánymódosítási indítványát - amelynek parlamenti tárgyalása egyébként még aznap megkezdődött -, de várhatóan nem fogja támogatni azt. A tárcavezető akkor közölte azt is, hogy az indítvány nem volt egyeztetve a kormánnyal.
Ezt megelőzően, hétfő kora délután a Fidesz a házbizottság ülésén ugyan nem talált támogatóra a frakciók körében azon kezdeményezéséhez, hogy még aznap megkezdődjön a parlamenti vitája Rogán Antal kezdeményezésének, ennek ellenére megkezdték a képviselők az előterjesztés tárgyalását, miután a Ház egyszerű többséggel szavazott az ezzel kiegészített, az Országgyűlés elnöke által előterjesztett napirendi javaslatról.
Csak a díjakról szól?
Rogán Antal ugyancsak hétfőn a Parlamentben újságíróknak azt mondta: az NMHH elnökének alkotmányban rögzített rendeletalkotási joga nem a média szabályozásáról szólna, hanem "egyszerűen díjakról", például a frekvenciadíjról. A politikus kifejtette: létrejött egy önálló intézmény, egy konvergens hatóság, az NMHH, amelyben a hírközlési hatóság is benne van. Az európai trendek és irányelvek szerint a hírközlési hatóságok nem függhetnek a kormánytól, és a kabinet semmilyen módon nem befolyásolhatja a döntéseiket. Azonban ha a rendeletalkotási jog a kormánynál van, az egy befolyásolás - mondta. "Ha egy intézményileg más lábakon álló hatóságot akarunk létrehozni, akkor (...) ez a lépés így logikus" - vélekedett. Rogán Antal szombaton nyújtotta be a parlamentnek önálló képviselői indítványát, amelyben azt kezdeményezi, hogy rögzítsék az alaptörvényben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének rendeletalkotási jogát.
Ha az Országgyűlés elfogadja a módosítási javaslatot, az alkotmány 2011. január 2-tól hatályos szövege szerint "jogszabály a törvény, a kormányrendelet, a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete, a miniszterelnöki rendelet, a miniszteri rendelet, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elnökének rendelete, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének rendelete és az önkormányzati rendelet. Jogszabály továbbá a Honvédelmi Tanács rendkívüli állapot idején és a köztársasági elnök szükségállapot idején kibocsátott rendelete".
A képviselő új fejezettel egészítené ki továbbá az alaptörvényt, amely tartalmazná, hogy az NMHH a Magyar Köztársaság elektronikus hírközlési piacát felügyelő és ellenőrző szerve, és felelős e piac zavartalan működéséért. A hatóság elnökét a miniszterelnök nevezi ki 9 évre, tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek, elnöke pedig törvényben meghatározott feladatkörében, törvényben kapott felhatalmazás alapján rendeletet bocsát ki, amely más jogszabállyal nem lehet ellentétes.
A médiaszabályozás és a hírközlési igazgatás felülvizsgálata során - mind nemzeti, mind nemzetközi szinten - felmerül a jelenlegitől eltérő szabályozási eszköz, a hatóság elnöke által kibocsátott rendelet alkalmazásának szükségessége - áll az előterjesztés indoklásában. Mint Rogán Antal fogalmaz, a javaslat célja, hogy lehetőséget teremtsen a média és a hírközlés területén - összhangban a már beterjesztett, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényjavaslattal - az NMHH elnöke számára olyan normák (rendelet) kibocsátására, "amelyek a piaci viszonyok és más körülmények gyors változása folytán aligha határozhatók meg törvényi szinten (a médiaszolgáltatásokhoz és hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó különféle hatósági díjak mértéke)".