Jobbik: mi áll Pősze kizárásának hátterében?
Számítani lehetett arra, hogy előbb-utóbb kizárják a Jobbik országgyűlési csoportjából Pősze Lajost, aki egy ideje már kifejezetten rossz viszonyban volt a pártvezetéssel. A hvg.hu információja szerint a politikus több képviselőtársát is megpróbálta kiszervezni a frakcióból, s részben ez vezetett a kizárásához. Az érintett ezt tagadja.
Kizárta tagjai sorából a Jobbik országgyűlési képviselőcsoportja Pősze Lajost – írta közleményében Vona Gábor elnök-frakcióvezető. A kizárást a frakcióvezető azzal indokolja: "Pősze Lajos az elmúlt időszakban eltávolodott a párt irányvonalától, munkája során nem törekedett az együttműködésre, amely mostanra lehetetlenné tette a további közös tevékenységet a Jobbik programjának végrehajtása és szavazóinak képviselete vonatkozásában".
Forrásaink szerint a kizárásra már jó ideje számítani lehetett, Pősze Lajos az utóbbi hónapokban már kifejezetten rossz viszonyban volt a frakció több tagjával. Noha a tavaszi országgyűlési választások előtt még személyesen Vona Gábor kapacitálta arra, hogy segítsen kidolgozni a párt programját, miután a Jobbik bekerült a parlamentbe és Pősze a frakció helyettes vezetője lett, megromlott a viszonya a párt elnökével. Egy idő után már egyáltalán nem osztottak meg vele belső információkat, "idegen test" lett a frakción belül.
A hvg.hu információja szerint Pősze Lajos mostani kizárásához a megromlott viszonyon túl az vezetett, hogy a politikus közeledni kezdett a Fideszhez, illetve több, a mérsékeltebb vonalhoz tartozó képviselőtársát is megpróbálta kiszervezni a frakcióból. Ez forrásaink szerint azért sem sikerülhet, mert bár a politikus a mérsékeltebb erőkkel szimpatizált, szövetségesekre ott sem talált, így légüres térbe került. Jobbikos körökben éppen ezért komolytalannak tartják Pősze azon szándékát is, hogy új jobboldali pártot alapítson és ehhez jobbikos szövetségeseket találjon.
Pősze Lajos ezzel szemben azt állítja: esze ágában sem volt egyes frakciótársait kiszervezni. „Ez teljes képtelenség” – fogalmazott a hvg.hu-nak. Mint mondta, Vona Gábor azzal indokolta kizárását, hogy eltávolodtak egymástól, s ebben mindketten egyetértettek. „Megmondtam Vona Gábornak, hogy rossz folyamatot látok a pártban, egyre több a rasszista, a fasiszta személy, a Jobbikot kívülről, karikás ostorral irányítják” – utalt a politikus arra, hogy szerinte a szélsőséges figurák túlsúlyba kerültek a pártban.
A Pősze kizárásáról szóló közlemény után Vona Gábor sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta: jó, ha egy képviselőcsoporton belül a politikusok különböző árnyalatokat képviselnek, de Pősze Lajos esetében ez már "a frakciót belülről mérgező politikai hovatartozás volt". A pártelnök szerint nem egy konkrét esemény miatt döntöttek a kizárásról. Szavai szerint több négyszemközti beszélgetést is lefolytatott a képviselővel és mindketten úgy látták, hogy nem tudnak már "úgy együtt dolgozni, abban a bizalmi és a munka szempontjából harmonikus légkörben", amely korábban jellemezte munkakapcsolatukat. A pártelnök nem árulta el, hogy a frakció döntése milyen szavazatarány mellett született meg. Egy kérdésre válaszolva csak annyit mondott, hogy titkos szavazással döntöttek. A döntés hátteréről is csak annyit árult el, hogy amögött egy hónapok óta húzódó bizalmi válság állt. Szavai szerint Pősze Lajos sem tagadta, hogy eltávolodott a párt irányvonalától, nem tudott annak közös tevékenységében részt venni.
A hvg.hu már többször írt arról, hogy Pősze Lajos és a pártvezetés első nyílt konfliktusa júliusban robbant ki, amikor az akkor még frakcióvezető-helyettes a Magyar Nemzetnek nyilatkozva „magamutogatónak” nevezte a gárdistákat. Pősze akkor azt is mondta, nem szerencsés az, hogy a párt nevével összefüggésben a legtöbben a gárdára vagy Budaházy Györgyre asszociálnak, és ezt az álláspontot rajta kívül több frakciótag is támogatja. Nagy vihart kavart nyilatkozatát a párt azzal szankcionálta, hogy megfosztotta őt frakcióvezető-helyettesi pozíciójától. Ezt követően Pősze egyre inkább eltávolodott a frakció többi tagjától, egyes képviselőtársaival például már beszélő viszonyban sem volt. Az már csak hab volt a tortán, hogy még augusztusban feljelentette rágalmazás és becsületsértés miatt Toroczkai Lászlót, a Jobbik szövetségesének tekintett Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnökét, aki a párt színeiben került be a Csongrád megyei közgyűlésbe az októberi választásokon.
Azzal, hogy Pőszét kizárták a Jobbik frakciójából, mostantól független képviselőként tevékenykedik majd az Országgyűlésben.
Dezső András