2010. december. 10. 14:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 11. 12:56 Itthon

Miért csalhatta hozzánk az FBI a kínai űrügynököket?

Amerikai-magyar diplomáciai alkut sejt a Kínai Nemzeti Űrügynökség két vezetőjének budapesti elfogása mögött a kínai férfiak jogi képviselője, aki szerint az FBI által a magyar fővárosba csalt és itt letartóztatott Hszian Hong-vej és Li Li Washingtonnak történő kiadatásáról leghamarabb február második felében születhet döntés. A kínaiak menedékjogot kértek Magyarországtól, ezt azonban a hazai hatóságok múlt pénteken elutasították.

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal múlt pénteken közigazgatási határozatban utasította el a Ferihegyen szeptember elsején elfogott két kínai férfi menedékjogi kérelmét – mondta a hvg.hu-nak Mester Csaba, Hszian Hong-vej és Li Li hazai jogi képviselője, aki szerint ügyfeleivel a Fővárosi Bíróságon keresetben támadják meg a határozatot, ennek elbírálása pedig legalább további 60 napot vehet igénybe. A kínaiak Washingtonnak történő, gyorsított kiadatásáról az ügyvéd szerint így leghamarabb csak február második felében születhet döntés. Az üggyel kapcsolatban Mester Csaba szerint egyébként az utolsó szó Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszteré lehet, akinek mérlegelési joga van a kiadatás jóváhagyásával kapcsolatban.

Mester Csaba megerősítette a hvg.hu információit, amelyek szerint a két elfogott férfi a Kínai Nemzeti Űrügynökség (China National Space Administration, CNSA) vezető pozícióban dolgozó munkatársa. A China Daily kínai lap ezzel szemben korábban azt írta, hogy a két férfi egy japán, illetve egy szingapúri cég alkalmazásában állt, amelyek környezetvédelmi technológiával valamint mobiltelefon-gyártással foglalkoztak. A kínai lap beszámolójáról szóló összefoglalónkat itt olvashatják.

A két, 32 éves férfi szeptember elsején érkezett Ferihegyre, ahol a magyar hatóságok azonnal elfogták őket és az USA kérésére gyorsított kiadatási eljárásban kezdeményezték Washingtonnak történő átadásukat. Itthon több ügyvédi iroda is képviselte őket, Mester Csaba október végén vette át ügyüket a Várnai és Társai Ügyvédi Irodától. Egyikük felesége a China Daily szerint szintén Budapestre utazott, hogy személyesen próbálja elérni férje és társa szabadon engedését. A hvg.hu információi szerint szintén latba vetetette tekintélyét Kína budapesti nagykövete, Kao Csien, aki még Navracsics Tiborral is kapcsolatba lépett az érdekükben – az ügyet közelebbről ismerő forrásunk szerint a két férfi nagyrészt a követség erőfeszítéseinek köszönheti, hogy eddig nem adták ki az USA-nak.

Az USA azért kérte a két férfi kiadatását, mert az amerikai hatóságok gyanúja szerint olyan speciális mikrochipeket szerettek volna beszerezni, amelyek eladása az USA fegyverkereskedelmi szabályaiba ütközik és ezért exportengedélyhez kötött – írta a China Daily. A két kínait a chipekkel kapcsolatban állítólag a BAE Systems brit hadiipari csoport értékesítési igazgatója, Timothy Scott egy másik vállalat, a BAE ázsiai disztribútoraként bemutatott Harbor Trade International (HTI) Malcolm Lee nevű dolgozójához irányította, ám róla később kiderült, az FBI ügynöke. Az ügynök többször is találkozott a két kínaival, majd végül „alternatív szállítási módot” javasolt és Budapestre beszélt meg találkozót a feltételezett vásárlókkal.

A magyar fővárosban azonban már várt rájuk a magyar rendőrség, amely a hvg.hu információi szerint amerikai kérésre tartóztatta le a két kínait. Mester Csaba ügyvéd azt feltételezi, hogy az FBI több országban is megpróbálkozott azzal, hogy rávegye a helyi hatóságokat a kínaiak elfogására és ez Magyarországon sikerült először. A letartóztatást egy amerikai-magyar diplomáciai „alku” előzhette meg, amelybe Budapest „az amerikai kormánnyal ápolandó jó viszony miatt” mehetett bele – véli az ügyvéd, aki szerint a kiadatás – amennyiben megvalósul – akár meg is terhelheti a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatokat.

Arról, hogy valóban született-e bármiféle amerikai-magyar megállapodás vagy „alku” a kínaiak elfogásáról, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban a hvg.hu kérdésére nem adtak választ, mint ahogy arra sem, hogy a Magyarországon fogva tartott kínaiak ügye vajon szóba került-e Orbán Viktor október végi sanghaji utazása alatt, amelynek során a miniszterelnök találkozott Ven Csia-pao kínai kormányfővel is. „Az említett ügyben, ugyanúgy, mint más hasonló esetekben, a magyar hatóságok a hazai és a nemzetközi jognak megfelelően járnak el. További információt a hatóságok zavartalan munkája érdekében sajnos nem adhatunk” – fogalmaztak a tárca igazságügyért felelős államtitkárságán.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.