2010. november. 13. 13:45 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 13. 13:49 Itthon

Amerikai ügynök ejtett csapdába Pesten két kínait?

Páros a megtévesztés hálójában címmel érzelmi húrokat pengető, részletes beszámolót közöl a magyarországi börtönben sorsára váró két kínai állampolgár helyzetéről a hétvégi China Daily (CD) című angol nyelvű napilap, címlapján figyelemfelkeltő részletet kiemelve az írásból.

A lap korábban, a kínai jogi napilap beszámolója alapján foglalkozott annak a két kínai férfinak az ügyével, akiket feltétezések szerint egy amerikai titkos ügynök csalt lépre, hívott Magyarországra szeptember elsején, ahol azonnal elfogták és 24 órán belül bíróság elé állították őket. Mindez történt azt követően, hogy 16 hónap után ajánlatot kaptak az általuk keresett - exportengedélyhez köztött - mikrocsipek Amerikából "alternatív módon" történő Kínába szállítására. Csütörtökön Hszian Hong-vejnek (Xian Hongwei) - az elmúlt három hónap során harmadik ízben - engedélyezték, hogy láthassa a feleségét, míg társa Li Li csak három hónapos kislányának a magyar börtönbe küldött fényképét nézegetheti" - kezdi a nagyméretű rajzolt illusztrációval ellátott összeállítását a CD.

Hogy kerültek börtönbe a kínaiak?

"Elképzelni sem tudom, hogy min kell a családomnak keresztülmennie" - idézi ezután a lap Hsziant, akinek szavait felesége közvetítette. "Kínai állampolgárokként nem sértettünk meg semmiféle kínai törvényt, de ha kiadnak bennünket az Egyesült Államoknak, az ügy biztos elhúzódik, ha nem valljuk magunkat bűnösnek" - véli Hszian. A két 32 éves férfi felesége Pekingben, illetve Budapesten nyilatkozott a CD-nek, s mondta el hogyan jutott férjük magyar börtönbe, illetve kerülhet az Egyesült Államokba, ahol védelmi törvények megsértésével vádolják őket. Hszian és Li - külön-külön - egy japán, illetve egy szingapúri cég alkalmazásában állt, amelyek környezetvédelmi technológiával, valamint mobiltelefon-gyártással voltak kapcsolatban.

A történet a CD ismeretei szerint úgy kezdődött, hogy 2008-ban Hszian unokaöccse, aki integrált áramkörök gyártásával dolgozott, felhívta a figyelmüket egy olyan programozható, kizárólag olvasható speciális memóriamodulra (PROM), amelyre a piacon kereslet mutatkozott. A  terméket megtalálták a BAE Systems brit hadiipari óráscég weboldalán. A CD birtokába jutott elektronikus levelezés tanúsága szerint a cég értékesítési igazgatója Timothy Scott rövid úton közölte, hogy a keresett cikkek az amerikai fegyverkereskedelmi szabályokba (International Traffic in Arms Regulations, ITAR) ütközik, ezért külön exportengedély kell az eladásához.

Budapest, a találkahely

Az így megszakadt kapcsolatot állítólag Scott kezdeményezésére négy hónappal később (2009 márciusában) felelevenítették és a brit férfi bemutatta nekik a BAE legújabb ázsiai disztribútorát, a Harbor Trade Internationalt (HTI), s ott Malcolm Lee-hez irányította őket. Róla később - Magyarországon - derült ki, hogy amerikai titkos ügynök. Miután a két kínai azt az instrukciót kapta, hogy mindent a HTI-vel bonyolítson, s így később Lee kezdeményezésére Indonéziában személyesen is találkoztak, majd miután az "alternatív szállítási módról" azt azt az információt kapták, hogy a szállítmány készen áll, s további fizetséget kértek tőlük. A következő találkozóhelynek Budapestet jelölte meg Lee.

A China Daily megpróbált kapcsolatba lépni Scottal, de a BAE-nél azt a választ kapta, hogy a közelmúltban megszűnt a munkaviszonya a céggel, amelynek - állítása szerint - viszont nem partnere a HTI. A CD úgy tudja, Hszian és Li letartóztatása után a családok levelet írtak Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek, amelyhez mellékelték Huang Feng, pekingi nemzetközi jogász, egyetemi professzor álláspontját az ügyről. Huang szerint az eljárás során több jogsértés történt, s arra is felhívta a figyelmet, hogy a kifogásolt cselekmények Kínában, illetve Indonéziában történtek. Véleménye szerint az amerikai ügynök, a vádlottak gyakori hívásával és levélben történő megkeresésével, a kínai "területen" történő aktivitással ugyancsak jogsértést követett el.

Egy másik szakértő - Mo Si-csien (Mo Shijian) - szerint a kiadatásra minden valószínűség szerint sor fog kerülni, s úgy vélte a Hsziannak és Linek nem lett volna szabad addig beszélnie, amíg nem kapnak konzuli segítséget. A lap szerint a magyar hatóságok kezdetben nem járultak hozzá ahhoz, hogy a két kínai állampolgár a külképviselettől kérjen segítséget és azt is felveti, hogy a tárgyalás során a magyar-angol fordítás következtében komoly félreértések adódtak. A két férfi elleni nemzetközi elfogató parancsot júniusban adták ki az Egyesült Államokban, miután Pekingben magyarországi vízumért folyamodtak. A lap megjegyzi, hogy amennyiben két fegyverkereskedelmet, illetve exportot korlátozó amerikai törvény megsértésében bűnösnek találják őket, maximum 15 év börtönre és egymillió dollár bírságra ítélhetik őket.

Hszian feleségének tájékoztatása szerint Kína magyarországi nagykövete Kao Csien (Gao Jian) kapcsolatba lépett Navracsics Tiborral, aki azonban már aláírta a kiadatás engedélyezését. Miután a két férfi fellebbezését elutasították, Hszian és Li politikai menedékjogot kértek Magyarországon, hogy megelőzzék Amerikába küldésüket. Menedékjogi kérelmük elbírálása folyamatban van. A China Dailynek sem a magyarországi, sem a pekingi amerikai nagykövetség nem kívánta kommentálni az ügyet.

Hirdetés