A külügyi pozíciókban dolgozó kormánytisztviselők tagsága is szerepet játszott abban, hogy a Külügyminisztérium éles hangon bírálta a Magyarországi Európa Társaság (MET) magyar EU-elnökséggel kapcsolatos állásfoglalását - vélik a civil szervezetnél, amely szerint a tárca ezzel nyomást gyakorolt a kormányzati szférában dolgozó MET-tagokra.
Martonyi szerint Nyugaton nem aggódnak |
"A sikeres elnökség össznemzeti érdek, valamennyi politikai párt ebben érdekelt (...) attól függetlenül, hogy bizonyos kérdéseket másként ítélünk meg, legyenek ezek európai integrációs kérdések vagy a magyar gazdaságpolitikával kapcsolatos témák" - mondta Martonyi János külügyminiszter az Országgyűlés EU-elnökségi munkacsoportjának múlt heti ülése után. A tárcavezető arra reagált, hogy az MSZP európai parlamenti delegációja aznapi közleményben úgy foglalt állást: sajnálatos módon egy hónappal a magyar EU-elnökség előtt egyre több külföldi bírálat fogalmazódik meg az Orbán-kormány gazdaságpolitikájával és demokráciafelfogásával kapcsolatosan, vészesen romlik az ország külső megítélése. Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője szerint egyre többen fogalmazzák kételyeiket: "Hogyan fog a magyar kormány őrködni a Lisszaboni Szerződésben rögzített uniós értékek, például a magántulajdon sérthetetlensége, a média szabadsága felett, ha saját országhatárain belül hetente sérti meg az alapvető európai normákat?" Martonyi János ezt követően úgy nyilatkozott: ugyanaz a véleménye, mint amit korábban is elmondott, amikor ilyen hangok megjelentek, "a magyar elnökség sikere össznemzeti érdek". Arra a kérdésre, hogy szerinte Nyugaton megfogalmazódnak-e aggodalmak Magyarországgal kapcsolatban, azt felelte: a magyar elnökséggel kapcsolatban nincsenek aggodalmak, "valamennyi tárgyalópartnerünk, akár Brüsszelben, akár a fővárosokban meg van arról győződve, hogy a magyar elnökségi felkészülés minden szempontból kielégítő (...) annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar elnökség sikeres lesz". (MTI) |
„Megdöbbentünk, erre korábban még nem volt példa” – reagált a hvg.hu-nak Hegedűs István szociológus, a Magyarországi Európa Társaság (MET) elnöke azzal a külügyminisztériumi sajtóközleménnyel kapcsolatban, amelyben a tárca a Fidesz-kormány elleni belpolitikai támadásnak minősítette a MET november végén közzétett egyik nyilatkozatát.
Az uniós ügyekkel foglalkozó civil szervezet a honlapján Veszélyben a magyar elnökség sikere! címmel megjelent állásfoglalásában azt írta, a kormány politikája veszélyezteti az ország sikerét a januártól esedékes EU-elnökségi feladatok ellátásában. „A féléves időszak a magyar európai uniós tagság és az európai értékrend mélyebb átélésére, a társadalom további európaizálódására nyújtana kivételes lehetőséget. Mégis, az alapvető demokratikus normáknak ellentmondó kormányzati magatartás következtében egyenesen az európai politikai és szellemi élet perifériájára kerülhetünk” – olvasható a nyilatkozatban, amely hozzáteszi, hogy a kormány „az alkotmányos demokrácia és a jogbiztonság elleni támadássorozata, mindenekelőtt az Alkotmánybírósággal, a piacgazdasággal, a ’külföldi’ nagyvállalatokkal és a médiapluralizmussal szembeni fellépése nem csupán az ellenzéki pártok problémája.”
A MET-nyilatkozat szerint nem Magyarország belügye a törvényes jövedelmek visszamenőleges megadóztatása, a Költségvetési Tanács gyakorlati felszámolása, a magán-nyugdíjrendszer kivéreztetésének kormányzati szándéka és a magánnyugdíjpénztári tagok járulékainak az állami nyugdíjrendszerbe történő erőszakos átterelése sem. „Mindez az európai tendenciáknak ellentmondó oktatáspolitika és a szélsőjobboldallal összekacsintó kultúrpolitika árnyékában történik” – teszi hozzá az állásfoglalás. A szervezet szerint „mind többen figyelik növekvő bizalmatlansággal az egyre követhetetlenebb, voluntarista gazdaságpolitikát, az intézményi fékek és ellensúlyok lerombolását” és „az európai és a nemzetközi média figyelmét nem lehet elterelni a jogállamot aláásó kormányzati akciókról semmilyen kommunikációs manőverrel és imidzs-építéssel az elnökségi periódus alatt sem.”
A nyilatkozat megjelentetését Hegedűs István szerint a MET egyik tagja kezdeményezte, és számos MET-tag azonnal jelezte egyetértését. A nyilatkozat elfogadásáról a tagok szavaztak is, végül 51-en támogatták, 13-an pedig tartózkodtak. Azt Hegedűs István nem árulta el, hogy részt vettek-e a voksoláson, illetve hogy hogyan szavaztak azok a kormányzati feladatokat ellátó MET-tagok, akik – a társaság weboldalán fellelhető legutolsó információk szerint – többek között Brüsszelben, más uniós tagállamokban és Budapesten dolgoznak.
A MET állásfoglalása kicsapta a biztosítékot a Külügyminisztériumnál. A tárca múlt szerdai közleményében azt írta, hogy a nyilatkozat „kemény belpolitikai támadás” volt a kormány ellen és „egyértelműen” a belpolitikai küzdelmek szereplőjévé teszi a szervezetet. „A MET (honlapján szereplő eredeti célja szerint) ’civil, a politikai pártoktól független szervezetként kíván’ tevékenykedni. A mostani nyilatkozatban a kormánnyal szemben megfogalmazott vádak azonban megkérdőjelezik ezt” – közölte a tárca, amely hozzátette, hogy a minisztériumban illetve a külképviseleteken dolgozó MET-tagok nem voltak részesei sem a nyilatkozat megszövegezésének, sem elfogadásának, és egységesen elhatárolódnak attól.
„Rossz néven vettük a minisztérium közleményét, amely csak megerősítette azt, amiről eredetileg is szólt a nyilatkozatunk” – mondta Hegedűs István. „A kormányzatnak az lehetett a problémája, hogy kormánytisztviselők is tagjai a szervezetnek, pedig korábban is ez volt a helyzet, amikor magyar miniszterelnököket bíráltunk kijelentéseik miatt vagy Putyint támadtuk." A MET elnöke hozzátette, a szervezeten belül az esetleges „belső érdekkonfliktusok” miatt dolgozták ki azt a rendszert, hogy a tagok egyéni döntésük szerint akár távol is maradhatnak egy-egy szavazástól. Hegedűs István szerint közleményével a tárca ugyan „erős nyomást gyakorolt” a külügyi pozíciókat betöltő MET-tagokra, de nem változtat a szervezet eddigi gyakorlatán, azaz ha indokoltnak látják, ezentúl is bírálni fogják a mindenkori kormányt vagy annak egy-egy intézkedését.