Mandur László: "Valóban necces a történet"
Az MSZP nyolcvannyolc módosító javaslatot nyújt be az új médiatörvényhez. Ezek elutasítása esetén a párt az Alkotmánybírósághoz fordul – derült ki Lendvai Ildikó és Mandur László szocialista országgyűlési képviselő péntek délutáni, a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján. Megtudtuk: pincsik vagyunk, Szalai Annamária viszont pitbull.
Mint Mandur László fogalmazott, „vannak a törvénytervezetnek kritikus pontjai”. Hozzátette: „reméljük, hogy a módosító javaslatainkat befogadják, bár nem szokták”. Az ellenzéki párt egyebek mellett azt javasolja, hogy a törvény állítsa vissza a médiafelügyelet rendszerében a ma is divatozó bírósági utat – hangsúlyozta az Országgyűlés volt alelnöke. A fideszes törvénytervezet kiszolgáltatottá teszi kiszolgáltatottá a sajtót – vélte. A szocialista politikus úgy folytatta: módosító javaslataik elfogadása esetén a média nem kerülne pártfelügyelet alá. „Megengedhetetlen, hogy a közmédiából pártmédia legyen” – közölte.
Mandur László abban bízik, hogy a Fidesz át fogja gondolni az MSZP által jegyzett módosító javaslatokat és megszünteti a fideszes felügyeleti rendszert – derült ki a Kulturális és Sajtóbizottság szocialista tagjának szavaiból. „Nyolcvannyolc módosító javaslat kellett ahhoz, hogy a szájkosártörvényt valahogy megszelídítsük” – ezt már Lendvai Ildikó jelentette ki. „A sajtó a demokrácia őrkutyája, a sajtófelügyelet pedig az őrkutya őrzője” – élt egy hasonlattal. Szerinte a Fidesz mostani törvényjavaslata a sajtóból pincsit, a sajtófelügyeletből pitbull csinál. „De a kedvenc ölebek az eddiginél jóval több csemegéhez juthatnak” – tette hozzá.
Mint az MSZP volt elnöknője fogalmazott, pártja a hatalomkoncentrációt próbálja meg megakadályozni a módosító javaslatokkal. Lendvai elfogadhatatlannak tartja, hogy a Médiatanács saját maga műsorokat finanszíroz, sőt gyárt is, majd önmagát ellenőrzi az önmaga által gyártott műsorokkal kapcsolatban. Ez olyan, mintha egyazon szervezet lenne a Nemzeti Bank, a Parlament és a kormány – vélte. Az MSZP törölni kívánja ezt a lehetőséget – derült ki Lendvai szavaiból. „Ez még a nagyon központosodni látszó magyar közéletben is példátlan” – tette hozzá. Úgy folytatta: pártja azt a lehetőséget is kizárná, hogy a Médiatanács bíróságként működhessen. Az MSZP emellett mérsékelné a pénzbüntetési tételeket és kivenné a törvény hatálya alól az írott és az internetes sajtót.
Lendvai azt is kifogásolta, hogy „a törvény gumiparagrafusokat állít föl, amelyek alapján bárki elítélhető”. Azt mondta: az egyes műsorszámokon is számon kérhető a kiegyensúlyozott tájékoztatás, tehát a Magyar Hírlapnak ugyanolyannak kell lennie, mint a Népszavának. Az MSZP-s képviselőnő számára az sem kedves, hogy a sajtó egyetlen többséget vagy kisebbséget sem bánthat meg: „ez a politikai többségre is vonatkozik” – vélte. Lendvai azzal sem ért egyet, hogy – a KDNP javaslatára – betették a törvénytervezetbe a házasság és a család intézményére vonatkozó tiszteletben tartási kötelezettséget. Ilyen alapon Az arany ember vagy Ady Léda-versei is indexre kerülnek – közölte, hozzátéve, hogy ráadásul mindez a blogokra is érvényes. Úgy fogalmazott: javasolják a megszűnt Panaszbizottság visszaállítását is.
Az ellenzéki politikusnő azt mondta: mindezeken túl megszűntetnék a közszolgálat gazdasági kiszolgáltatottságát és átláthatóvá tennék a csókosoknak történő, pályázat nélküli értékesítést. Az MSZP ugyanis olyan felügyelőbizottságot hozna létre, amelyben az ellenzék is benne lenne. „Visszaállítanánk a köztelevízió normatív finanszírozását” – tette hozzá.
Lendvai azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy „vannak kivételezett ölebek, akiknek pályázat nélkül lehet frekvenciát adni”, így pártja ezt is megszüntetné. Emellett visszaállítanák azt az egykori összeférhetetlenségi szabályt, amely szerint, akinek döntő tulajdonrésze van egy napilapban, az nem lehet tulajdonos az elektronikus médiában.
A hvg.hu azt kérdezte a két szocialista politikustól: tekintettel arra, hogy módosító javaslataikból egyet vagy annál kevesebbet fogad majd el a kétharmados többség, miért nem javasolják az egésznek, úgy ahogy van, a visszavonását. „Ezt már nem egyszer mondtuk. Az érvényes továbbra is, hogy az egészet el kellene felejteni. Nekünk itt, a Parlamentben kötelességünk a rendelkezésünkre álló eszközökkel […] megkísérelni jobbá tenni a törvényeket. […] Fél éve sorozatgyilkosság megy végig Magyarországon a média ellen és az érintettek – vagyis önök – fölemelték a fejüket és heves tiltakozásba fogtak. […] Mi hiszünk abban, hogy az érintettek […] fölismerik, hogy szükség lesz a demokratikus értékek melletti olyan összefogásra ahol – minden ki a maga területén – bártan fölemeli a szavát és képviseli az érdekei – kapott dicséretet a sajtó Mandurtól, aki egyúttal a népfrontos ernyőt is kinyitotta, ha jól értettük.
Az MSZP módosító javaslatai „sorvezetőt adnak egy készülő alkotmánybírósági beadványhoz” – egészítette ki kollégája szavait Lendvai Ildikó. Ha pártja módosító javaslatait a Fidesz nem fogadja el, az MSZP az Alkotmánybírósághoz fordul, „amíg még van Alkotmánybíróság” – tette hozzá.
Portálunk interjút készített Mandur Lászlóval. Az Országgyűlés volt alelnökénél – ha már médiatörvény – afelől érdeklődtünk, hogy a Sláger és a Danubius egy évvel ezelőtti lefejezése – mely lefejezésnek az ORTT szocialista tagjai aktív részesei voltak – így, utólag visszatekintve nem hagy-e némi kívánnivalót maga után. Hosszú válaszában Mandur azt mondta: pártján belül komoly viták zajlottak le a kérdésről. „A másfél évvel ezelőtti MSZP-nek nem ugyanaz volt a médiapolitikája, mint a mostaninak: a mostanié jobb. […] A személyes álláspontom az, hogy nem volt egy szerencsés döntés” – bökte ki végül. A hvg.hu azon fölvetésére, hogy Bajnai Gordon akkori miniszterelnök is kifejezte aggályát és vizsgálóbizottság fölállítását sürgette az ügyben, Mandur úgy reagált: „Valóban necces a történet.”
Szegő Péter