Kopits: egyes politikai vezetőknek nem tetszik a költségvetés kritikája
Az MNB, a Költségvetési Tanács (KT) és az Állami Számvevőszék nem párhuzamosan végzi ugyanazt a munkát, hanem kiegészítik egymás feladatkörét - mondta Kopits György, a KT elnöke az m1 Ma reggel című műsorában.
Olyan kritikát mondtunk a költségvetésről, amely nem feltétlenül tetszik egyes politikai vezetőknek – mondta Kopits György a Ma Reggelben arra a kérdésre, hogy miért merülhetett fel a Költségvetési Tanács támogatásának drasztikus csökkentése, esetleges megszüntetése. A KT elnöke szerint a kritikák megfogalmazása nem ritka, ugyanez előfordult például az Egyesült Államokban is az egészségügyi reformcsomag tervezete idején - közölte a hirado.hu.
Arra a kérdésre, hogy nem jelent-e párhuzamosságot az Állami Számvevőszék, a Magyar Nemzeti Bank és a Költségvetési Tanács munkája, Kopits György úgy válaszolt: véleménye szerint ezek az intézmények kiegészítik egymás munkáját.
A KT költségvetése 835 millió forint évente, Kopits nem részletezte, hogy mire költik a pénzt, csak annyit mondott, hogy alacsonyabb összeggel is tudna működni a tanács. Kopits szerint a támadások hátterében az áll, hogy a KT munkáját a kormány nem tartja szükségesnek. A Tanács elnöke szerint a költségvetés drasztikus csökkentésével az KT nem egy fogatlan oroszlánhoz hasonlítana, hanem egy fogatlan oroszlán árnyéka lenne. Korábban javaslatot nyújtott be több kormánypárti képviselő azért, hogy a tanács támogatását 99 százalékkal csökkentse az állam.
A Fidesz már 2006-ban is, és most is azt képviseli, hogy erős jogosítványokkal rendelkező Költségvetési Tanács legyen, amelynek nincs bürokráciája - fejtette ki később Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a műsorában. A miniszter szerint el kell dönteni, hogy mitől erősebb egy hivatal, attól-e, hogy nagyobb a költségvetése, vagy erősebb hatáskörei vannak. Navracsics Tibor elmondta: a mostani Költségvetési Tanács 1 milliárd forintos költségvetéssel rendelkezik, azonban semmilyen hatásköre sincs.
Kopits György arra a kérdésre, hogy mitől emelkedett az elmúlt napokban mintegy 100 bázisponttal a magyar állampapírok kockázati felára, elmondta: ebben szerepet játszott a magán-nyugdíjpénztári vagyon visszaterelése az állami pillérbe és a Költségvetési Tanács megszüntetésének híre is. Erre reagálva Navracsics Tibor elmondta: nehéz eldönteni, hogy mitől emelkedett a felár, szerinte általános bizalmatlanságról van szó. Magyarország iránt a bizalom nem rendült meg, sőt erősödött, mert látszik, hogy Magyarország mindent megtesz azért, hogy a költségvetés 3,8 százalékos hiányát tartani tudja az idén.