2010. december. 04. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 04. 13:05 Itthon

MSZP: a kormány „kiírja a társadalomból” a pénztártagokat

Az MSZP ismételten felszólította a kormányt arra, hogy tegye lehetővé a magán-nyugdíjpénztári tagoknak a korrekt nyilatkozattétel lehetőségét.

Kormos Kata, az MSZP szóvivője szombati sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: mivel az országban csak nyolc helyen lehet nyilatkozni a magán-nyugdíjpénztári tagság fenntartásáról, a határidőig hátralévő 35 munkanapon – háromablakos ügyintézéssel és fejenként kétperces ügyintézési idővel számolva is – a hárommillióból mindössze 201 600 ember tudna élni ezzel a lehetőséggel.

Kifogásolta azt is, hogy sokaknak több száz kilométert kell utazniuk a nyilatkozattételhez. Példaként a sátoraljaújhelyieket említette, akiknek több mint ötszáz kilométert kellene ezért megtenniük. Úgy látja: szinte lehetetlen helyzetben vannak azok, aki a magán-nyugdíjpénztárakban akarnak maradni.

Korózs Lajos, az MSZP elnökség tagja a sajtótájékoztatón leszögezte: a kormány korlátozza a cselekvési autonómiát, az emberi méltóságot, durva szankciókkal fenyeget, veszélyezteti a szociális biztonságot, és „kiírja a társadalomból” a pénztártagokat. Mint mondta: zsarolásnak tartja, hogy azok, akik a magánnyugdíjpénztárakban akarnak maradni, az új szabályok szerint hiába dolgoznak a nyugdíjba vonulásukig még 20-25 évet, nem gyarapodik a szolgálati idejük, pedig a munkáltatók továbbra is fizetik a 24 százalékos nyugdíjadót.

Ide sorolta azt is, hogy az eddigi járulékfizetés után csak akkor kapna nyugdíjat az, aki pénztártag marad, ha legalább 15, illetve 20 évet már ledolgozott. Hozzátette: a magánnyugdíjpénztárakban maradók az állami nyugdíjuk hetven százalékát elveszítenék. A szocialista politikus hazugságnak nevezte azt a kormányzati állítást, mely szerint kiszámítható lesz a nyugdíj nagysága, és garantált lesz a kifizetés és lesz egyéni számla. Azt kérdezte: ki garantálja, hogy ugyanaz lesz az indexálás, a nyugdíjkorhatár, mint most, és lesz-e még egyáltalán hozzátartozói nyugellátás 30 év múlva?

Leszögezte: nem egyéni, hanem virtuális számla lesz, ami nem személyes vagyontárgy. A házas- vagy élettárs nem a nyugdíjat, hanem a jogosultságot örökölheti; az örökös járadékot kaphat, de ha ezt választja, akkor elveszíti az özvegyi nyugdíjat – fűzte hozzá. Kitért arra: a magán-nyugdíjpénztári hozamot egy összegben fel lehet venni, de utána személyi jövedelemadót kell fizetni.

Korózs Lajos úgy fogalmazott: életveszélyes lépés a nyugdíjrendszer teljes államosítása, mert folyó kiadásokat finanszíroznak belőle, a romló demográfiai helyzet miatt pedig a társadalombiztosítási alapban újratermelődik majd a hiány, az új rendszer viszont nem ösztönöz megtakarításra, öngondoskodásra. Kiemelte: néhány nappal ezelőtt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy levélben egyértelművé tette, hogy Magyarországon a későbbiekben csak annyi nyugdíjat lehet kifizetni, mint amennyi járulékot beszedtek. „Ez a svéd modell” – állapította meg.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.