Réthelyi: a nők kettős helytállását akarja elismerni a kormány
A kormány az édesanyák, a nők erőfeszítéseit és kettős helytállását kívánja elismerni azzal a példa nélküli kedvezménnyel, hogy korhatár nélkül nyugdíjba mehetnek azok, akik negyven évig járulékfizetői voltak a nyugdíjrendszernek - mondta a nemzeti erőforrás miniszter az erről szóló törvényjavaslat expozéjában kedden a parlamentben.
Réthelyi Miklós közölte, a törvényjavaslat célja az is, hogy erősítse a generációk közötti együttműködést, mivel az elmúlt nyolc év rossz kormányzása szembe fordította egymással a társadalom csoportjait, a fiatal korosztályokat az idősekkel, a gyermekeseket a gyermektelenekkel és szétzilálta a családokat.
Úgy látja: minden ember számára alapvető érték kell, hogy legyen a család. Ennek erősítésére, a gyermekvállalás támogatására már eddig is több lépést tett a kormány - emlékeztetett az expozéban. A miniszter elmondta: legalább 32 év munkaviszonyt is elegendő igazolni, ha a negyven évhez hiányzó időben az igénylő gyermeknevelés miatt volt távol a munkától, de a gyermektelen nőket is megilleti a negyven év munka utáni nyugdíjazás. Felidézte, félreértésre is okot adott, hogy sokan kifogásolták: a tanulmányi idők kiesnek a beszámítható időből.
Réthelyi Miklós leszögezte: a szolgálati idő számítási szabályok nem változtak, továbbra is figyelembe kell venni a szakmunkástanuló időt, a felsőoktatás nappali tagozatán 1998 előtt folytatott tanulmányok idejét, az ápolási díj, valamint a munkanélküli ellátás idejét. Kitért arra: a bevezetendő új kedvezménnyel - a nyugdíjkorhatár elérésekor megállapított ellátásokhoz viszonyítva - akár hat-tíz évvel hosszabb nyugdíjfolyósítási idő keletkezik. Hangsúlyozta: ezt járulékfizetéssel kell megalapozni, ezért nem vehetők figyelembe a jogosultságnál a járulékfizetéssel nem fedezett, illetve a kedvezményes járulékfizetéssel teljesített idő. Előbbire a felsőoktatásban eltöltött, utóbbira a szakmunkástanuló időt hozta fel példaként. A gyermekneveléssel eltöltött időre viszont járulékfizetés nélkül is vonatkozik a jogosultság. Kiemelte: a nyugdíj összegének a kiszámításánál természetesen minden szolgálati időt el kell ismerni.
A miniszter úgy látja, az új kedvezmény jelentőségét fokozza, hogy aki ennek igénybe vételével megy nyugdíjba, a megállapított nyugellátását csökkentés nélkül, teljes összegben megkapja.
Felhívta a figyelmet arra, hogy azok vehetik igénybe ezt a lehetőséget, akik a nyugdíjba vonulással megszüntetik a munkaviszonyukat. A nyugdíj folyósítását szüneteltetik, ha valakinek egy éven belül a minimálbér tizennyolcszorosát meghaladó jövedelme van.
Réthelyi Miklós fontosnak tartotta hangsúlyozni azt is, hogy az öregségi nyugdíj jogosultsági feltétele nem változik, ahogy a korhatár előtti nyugdíjazásé sem. A törvényjavaslat elfogadása után szélesebb választási lehetősége lesz a nyugdíj előtt álló nőknek, akik eldönthetik, hogy melyik kedvezményt veszik igénybe - mutatott rá.
Az expozéban beszámolt arról: a nők nyugdíjkedvezménye elősegíti az érintettek további családi szerepvállalását és ezáltal javulnak a gyermekeik, a fiatal gyermekes anyák munkaerő-piaci részvételének feltételei. Hozzátette: a változás eredményeként lehetővé válik az idősebb szülők családon belüli ápolása is.
A törvényjavaslat tartalmazza továbbá a nyugdíjbiztosítási egyéni nyilvántartólapos adatszolgáltatási kötelezettség meghosszabbítását és kedvezőbb lehet a nyugdíj mellett munkát vállalók számára befizetett nyugdíjjárulékuk ellenében járó nyugdíjemelés megállapításának szabályozása. Jelenleg ezt csak akkor kaphatják meg, ha legalább 365 napon át fizetik a járulékot, a jövőben ezt minden évben el kellene számolni, a ledolgozott napok számától függetlenül és ezeket visszamenőleg is elismerik.
A miniszter közölte azt is: megszűnne az a korlát, amely szerint a szolgálati idő megállapítását legfeljebb tíz évvel a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően lehet kérni.
Az indítvány - mint mondta - alapvetően a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény módosítását tartalmazza, de a biztosítottak számára kedvező változást javasol a rehabilitációs járadékról szóló törvényben is. A rehabilitációs járadékról szóló törvényt úgy módosítanák, hogy egyszerűbbé válna ennek kiszámítása, és a rehabilitációs programban 2008 óta részt vevők számára egy évvel meghosszabbítanák a folyósítás időtartamát.
Réthelyi Miklós jelezte, a törvényjavaslat visszaállítaná azt a korábbi állapotot, hogy az egészségkárosodott ember a nyugdíjkorhatárt megelőzően tíz évvel akkor is választhassa a rokkantsági nyugdíjat, ha rehabilitálhatónak minősítették.
Fidesz: a javaslattal megteremtik a hosszú munkaidővel rendelkezők nyugdíjba vonulásának lehetőségét
Talabér Márta fideszes vezérszónok azt mondta, hogy a javaslat a nők munkaerőpiacon és családban való helytállását ismeri el és a fiatal, gyermekes anyukák újbóli munkába állását segíti. Meg kívánják teremteni a lehetőségét a hosszú munkaidővel rendelkezők nyugdíjba vonulásának, a javaslat nem a szolgálati időből, hanem jogosultsági időből indul ki - mutatott ki, hozzátéve: így legalább 32 év munkavégzéshez nyolc év gyermekneveléssel töltött idő párosulhat. A nyugdíjmegállapítás szabályait a változtatás nem módosítja, és a javaslat rendezi a nyugdíj mellett munkát vállalók nyugdíjnövelésének szabályait is, valamint módosítja a kivételes méltányossággal járó szabályokat. A korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékét két évre fenntartja a módosítás - jegyezte meg.
MSZP: több 10 milliárdot vesznek el a nyugdíjasoktól
Gúr Nándor szocialista képviselő az egyeztetéseket hiányolta és szóvá tette, hogy a nyugdíjasok az éves korrekció során az 1,1 százalék helyett 0,6 százalékot kaptak csak. Ezzel is 10 milliárdos nagyságrendet vettek el, és ezzel a mostani javaslattal is több 10 milliárdot vonnak el a nyugdíjasoktól - mondta a honatya, aki szerint a nyugdíjkasszából milliárdos nagyságrendet vesznek ki, ezek az összegek soha nem kerülnek vissza. Sarcolnak, és a kivetett sarcoknak csak egy szűk részét használják fel arra, amiről beszélnek. Hová kerülnek ezek a pénzek? Holnap az emberek a folyószámláihoz akarnak hozzányúlni? - kérdezte az ellenzéki politikus.
A konkrét javaslat hatásairól azt mondta, hogy a megfogalmazott "peremfeltételek" között maximum 8 ezer embert érinthet. Diszkriminációnak tartotta, hogy csak a nőket érinti a javaslat és a férfiakat nem. Hibás logika - folytatta- , hogy nők és nők között is különbséget tesznek a szolgálati idő számításánál, a szakmunkás képzésben, a felsőoktatásban eltöltött idő, vagy akár a táppénz vonatkozásában is. A tervezet semmiképpen nem támogatható - összegzett.
KDNP: eddig nem létező, új kedvezményt vezetnek be
Akisebbik kormánypárt vezérszónoka, Tarnai Richárd úgy reagált az előtte felszólalóra: "ez nem semmi". Kiemelte: a nyugdíjrendszerbe egy eddig nem létező, teljesen új kedvezményt vezetnek be, így nem érti, hogy az MSZP részéről mi ez a nagy ellenállás. Ez az új elem egyértelműen ad az embereknek, senki nem jár rosszabbul.
A KDNP-s politikus felidézte: az elmúlt évek szocialista kormányai három évvel megemelték a nyugdíjkorhatárt, elvették a 13. havi nyugdíjat, a 2008-as új számítási metódus miatt 8 százalékkal csökkent a nyugdíjak reálértéke. Az önök részéről a hallgatás, vagy a bocsánatkérés lenne a helyénvaló - mondta. Rámutatott: a javaslat értéknek tekinti és elismeri a munkát és a gyermekek vállalását, elősegíti a munkaerő-piacra való visszatérést. Értéknek tartják az egészség megőrzését, az idős embereknek rövidebb időt kell munkában tölteni. A rehabilitációs járadék ettől kezdve méltányos alapon is megállapítható lesz, s a tisztánlátást segíti az a passzus, hogy a biztosított kérheti szolgálati idejének határozattal történő megállapítását évente egyszer. Ezáltal követheti mindenki, hol áll.
Jobbik: a javaslatnak csak egy-egy része "emészthető"
Ajavaslat első ránézésre szép, csillogó fényben úszik, mint a "kofáknál kisuvickolt narancs", ám ha a vásárlás után hazaviszik, veszik csak észre, csupán egy-egy része emészthető - mondta Schneider Tamás.
A mostani törvényjavaslatot igazságtalannak nevezte, s többek között azt kifogásolta, hogy nem veszik figyelembe a tanulmányi időt, illetve, hogy hiába nevel egy család háromnál több gyereket, akkor is csak nyolc évet lehet beszámítani. Ha a férfi marad otthon, kifejezetten bünteti a családot a tervezet - hangoztatta az ellenzéki képviselő, aki szülőtámogatási életjáradék bevezetését szorgalmazta, amely már egy gyereknél növelné a nyugdíj összegét. A korkedvezményes munkaköri lista változatlanságát a javaslat neuralgikus pontjának tartotta.
A javaslat a diplomás nőket nem éri el, az alacsonyabb képzettségű, hosszabb ideje munkanélküliséggel küzdőknél szintén nem érvényesíthető a kedvezmény - mutatott rá, hozzátéve: szeretnék ugyanakkor, ha módosításokkal támogathatóvá lehetne tenni az előterjesztést.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.