2010. november. 23. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 23. 12:09 Itthon

Kovács Tamás: a móri felülvizsgálat kötelessége lesz utódomnak

Akárki lesz az utódom, akárhogy alakulnak a dolgok, az biztos, hogy az ügyészségnek erkölcsi kötelessége, hogy végére járjon: hibázott-e az ügyészség a móri eljárásban - ismételte meg az MTI kérdésére Kovács Tamás legfőbb ügyész hivatalba lépésekor ismertetett álláspontját

"Nem kérdeztek meg az utódomról, de ezt nem is tartom fontosnak vagy szükségesnek" - mondta újságírói kérdésre Kovács Tamás legfőbb ügyész kedden, a 18. Kriminalexpo budapesti megnyitóját követően. Kovács Tamás legfőbb ügyész mandátuma 70. születésnapján, 2010. december 13-án jár le. Utódját a köztársasági elnök jelöli. 

A Gyurcsány Ferenc volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztésére irányuló esetleges indítvány ügyére reagálva - amelynek híre a sukorói telekcsere miatt röppent fel - újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: ebben az ügyben elmondtak mindent, s most se tudna mást mondani, mint eddig. Belovics Ervin, a legfőbb ügyész helyettese még november elején, a parlamentben a Sukoró-ügyben kérdésre válaszolva azt mondta: "a főügyészség vizsgálja mentelmi joggal érintett személy büntetőjogi felelősségét". A vizsgálatot a Központi Nyomozó Főügyészség folytatja, ezt a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztálya felügyeli. 

Kovács Tamás kedden egy másik kérdésre, hogy van-e folyamatban a Legfőbb Ügyészségen országgyűlési képviselővel kapcsolatos ügy, határozott nemmel válaszolt. A legfőbb ügyész szólt arról is, hogy 200 új ügyészi álláshelyet kapott az ügyészség, miután egy tavalyi alkotmánybírósági határozat kötelezővé tette a bírósági tárgyaláson való ügyészi részvételt. A döntést követően az akkori kormányhoz fordultak, hogy az ügyészségi költségvetésben kezeljék az újabb státuszok helyzetét. Az előző kormány által tett ígéretet a legfőbb ügyész szerint a mostani megtartotta, így december 1-jétől 200 új ügyészi álláshellyel lesz több. 

Mindemellett új feladatot is kapott az ügyészség, a rendőrségi megbízhatósági vizsgálatok felügyeletét, amelyhez további 30 fős létszámot rendeltek. Kérdésre válaszolva elmondta: még nem döntötték el, hogy hova kerülnek ezek az ügyészek. Felvetette, hogy azt fogja javasolni utódjának: nem fontos, hogy minden megyében legyen egy közülük, szerinte a Fővárosi Főügyészségen indokolt létrehozni egy csoportot, amely mellett működhetne egy országos csoport. 

Felhívta a figyelmet arra, hogy van egy viszonylag friss kezdeményezése: Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszterhez fordult, hogy a korrupció elleni küzdelem jegyében hatáskörkoncentrálásra, ügyészi szervezeti módosításra, de feltétlen létszámnövelésre van szükség. Kovács Tamás hangsúlyozta: számításai szerint mintegy 200 ügyészt kellene felvenni ennek érdekében. Kitért rá, tudomása szerint ezzel összefüggésben a parlament előtt van egy egyéni képviselői indítvány, de az 35 ügyészről és 20 nem ügyészi munkatársról szól.

A létszámbővítéssel összefüggésben elkerülhetetlennek nevezte, hogy kívülről is fogadjanak el pályázókat, s ne csak - ahogy fogalmazott - "a saját nevelésű" titkárokat nevezzék ki. Hangsúlyozta azonban, hogy ezekben az esetekben igényesnek kell lenni, nem elég, ha valaki jártas a büntetőjogban.

Az MTI annak kapcsán kérdezte a legfőbb ügyészt a móri eljárásokról, hogy csütörtökön várhatóan jogerős ítéletet hirdet a Fővárosi Ítélőtábla Weiszdorn Róbert ügyében a nyolc halálos áldozatot követelő, 2002. május 9-én elkövetett bankrablás ügyében. Kovács Tamás hangsúlyozta: azt ígérte, hogy amikor a teljes móri ügy, így a kapcsolódó eljárások is befejeződnek, akkor lehet végére járni, hibázott-e valaki az ügyészségnél. Akárki lesz az utódom, akárhogy alakulnak a dolgok, az biztos, hogy az ügyészségnek erkölcsi kötelessége, hogy végére járjon: hibázott-e az ügyészség a móri eljárásban - mondta, hozzátéve, hogy ez az ő legfőbb ügyészi mandátuma alatt már nem történhet meg. 

 

Hirdetés