Megalakult a Közszolgálati Demonstrációs Bizottság
Közszolgálati Demonstrációs Bizottság alakult a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) kezdeményezésére, hogy december elején fellépjen a jövő évi költségvetés és az adótörvények ellen, ha a kormány addig nem hoz döntést a közszolgálati dolgozók csökkenő bérének a kompenzálásáról - mondta Varga László, a SZEF elnöke az OKM Demokratikus Szakszervezet közgyűlésén hétfőn Budapesten.
Varga László rámutatott: a közszolgálati szféra a jövő évi költségvetés szerint nem kap béremelést, és akár havi 4 ezer forinttal is csökkenhet a bére azok többségének, akik gyermekek után nem részesülnek adókedvezményben. Ennek az alkalmazotti rétegnek a 82,1 százalékát sújtja az intézkedés - tette hozzá Varga László. Az OKM Demokratikus Szakszervezete a volt Oktatási és Kulturális Minisztérium alkalmazottait képviseli, amely a kormányváltás után a Nemzeti Erőforrás Minisztérium része lett.
A SZEF-elnök ezért ennek a szférának, illetve a pedagógusoknak a problémáit ecsetelte a közgyűlési előadásában. Először is kifogásolta, hogy a közszférát érintő fontos törvények képviselői önálló indítványként kerültek a parlament elé, így azokat nem egyeztették az érintettekkel. Azt, hogy a minisztériumi köztisztviselőket kormánytisztviselőkké minősítették át, önmagában nem kifogásolta az elnök, viszont azt már igen, hogy 2 hónapra csökkent a felmondási idő, és a felmondást nem kell megindokolni. Ez ellentmond az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO alapokmányának, amit átvett az EU is - hangsúlyozta. Rámutatott: indoklás hiányában nem lehet jogorvoslattal élni a felmondás ellen.
A kormány célja az említett változással az volt, hogy gyorsítsa és költségkímélővé tegye a minisztériumi állománycserét. Azt azonban megjegyezte Varga László, hogy eddig a második Gyurcsány-kormány idején volt legnagyobb a csere, elérte a 12 ezer főt. Az oktatásban 25-30 ezer fős létszámcsökkentéssel számol a kormány, amely nagyrészt természetes fogyással valósul meg. A fizikatanárt nyugdíjba lehet küldeni, de a fizika órát nem - fogalmazott az elnök.
A 98 százalékos különadó törvényt a kuláktörvényhez hasonlította, amely szintén megbélyegezte az embereket. Az a pedagógus, aki egy élet munkája után 3,5 millió forintnál nagyobb végkielégítést kap, és az után 98 százalékos adót fizet, az automatikusan jó erkölcsbe ütköző dolgot követett el, hiszen csak az ilyen jövedelem után jár a különadó - mondta.
Arra is felhívta a figyelmet az elnök, hogy a nemrég elfogadott alkotmánymódosítás mindenféle jövedelemre lehetővé teszi a közszférában - 4 évre visszamenőleg - az utólagos adókivetést. Amennyiben nem jön be a kormánynak valamely költségvetési tétel - például kevesen lépnek vissza a magánnyugdíjpénztárból az államiba, és nem folyik be jövőre az ebből remélt 580 milliárd forint - akkor akár az is megtörténhet, hogy utólag 1 százalék különadót vet ki a parlament a közszféra alkalmazottaira - példálózott Varga László.