A minisztérium reakciója a romák elleni erőszakról szóló külföldi jelentésre
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) visszautasítja az Amnesty International egyes megállapításait a romákat ért támadásokkal kapcsolatban.
Az Amnesty International szerdán Budapesten ismertetett jelentésében többi között azt állapította meg, hogy a magyar hatóságok nem lépnek fel hatékonyan a romák elleni erőszak megakadályozásáért.
A szaktárca közleménye szerint a jelentésben tett megállapításokat és javaslatokat megvizsgálják, de "olyan kijelentéseket, hogy a magyar hatóságok képtelenek a veszélyeztetett közösségeket megvédeni, Magyarország határozottan visszautasítja".
Hangsúlyozták, a magyar hatóságok minden magyar állampolgár - roma és nem roma - sérelmére elkövetett bűncselekményt egyformán fel kívánnak deríteni, a nyomozóhatóságok eredményes munkájának köszönhetően a 2008-2009-ben történt romagyilkosságok elkövetői ellen augusztusban már vádat emeltek.
Hozzátették ugyanakkor, tény, hogy "az elmúlt évek elhibázott kormányzása miatt az államnak az a képessége, hogy állampolgárait megvédje, különösen legyengült".
Az Amnesty International azon megállapításával, hogy a 2008-ban és 2009-ben Magyarországon történt rasszista indítékú bűncselekmények rendkívül káros hatással vannak nemcsak az áldozatokra és közösségükre, hanem a társadalom egészére is, - mint írták - mélyen egyetért minden érintett állami szervezet.
A jogvédő szervezet az Erőszakos támadások a romák ellen Magyarországon című jelentésében azt írta: a büntető igazságszolgáltatási rendszer hiányosságai miatt a magyar hatóságok elmulasztják megtenni a szükséges lépéseket a romák elleni erőszak megakadályozására. Hiányzik a rendőrök részére készült iránymutatás is arra vonatkozóan, milyen módon kell az ilyen típusú bűncselekményeket kivizsgálni, valamint hogyan kell kezelni az áldozatokat - hangzott el a jelentést bemutató szerdai sajtótájékoztatón.