Pokorni ma sem kímélte Hoffmann Rózsáékat
„Nem támadom Hoffmann Rózsát, húsz évig dolgoztam vele együtt, s sokkal több dologban értünk egyet, mint amiben nem. Jobb lett volna ezeket a dolgokat négyszemközt megbeszélni, de azt sem tartom problémának, hogy ez most nyilvánosan zajlik” - mondta Pokorni Zoltán a köztévé reggeli műsorában. A volt oktatási miniszter nemrég egy konferencián a felsőoktatási koncepciót kritizálta.
A politikus az m1 Ma reggel című műsorában azt mondta: az a problémája a felsőoktatás átalakítását célzó elképzeléssel, hogy zárt rendszerként kezeli a felsőoktatást, amely pedig nyilvánvalóan egy nyílt piac, ahol mindenki abban érdekelt, hogy elcsábítsa a diákokat. A magyarokat például Bécsbe, Berlinbe, Párizsba. El lehet azon vitázni még egy ideig, hogy a felsőoktatás közszolgálat vagy sem, de nem ez a lényeg - tette hozzá.
Lehet vegzálni a diákokat azzal, hogy hányszor vizsgázhatnak, de idővel a legtehetségesebbek elmennek - mondta Pokorni. Nem látom értelmét, miért kellene ezt szabályozni; ha egy diák plusz költséget okoz magánnak azzal, hogy pótvizsgázik, tegye, de mi értelme van annak, hogy az évek alatt ráköltött milliót kidobjuk az ablakon és kitegyük az iskolából, mert nem sikerült neki egy vizsga? - mondta az egykori oktatási miniszter a Hoffmann-féle államtitkárság felsőoktatási koncepciójának eleméről. "Azért, hogy rend legyen? Ettől nem lesz rend, a diákok el fognak menni" - tette hozzá.
A felvetésre, miszerint az oktatás minőségét félthetik a koncepció készítői, azt mondta: a minőség szép dolog, de ilyen és ehhez hasonló korlátozások a hetvenes években voltak jellemzőek, amelyekkel szemben diákmozgalmak jöttek létre, többek között a Fidesz is. Illúzió azt gondolni, hogy a hetvenes években minőségi oktatás volt az országban - mondta a volt miniszter. (Hoffmann Rózsa nemrég kijelentette, nemzetközi szakértők jártak csodájára a magyar oktatásnak az előző rendszerben.)
Pokorni Zoltán azt mondta: a készítők elképzelték, milyen lenne az a kényelmes képzés, amelyben a diákok nem zavarják a felsőoktatást, s az intézmények ehhez még sok pénzt is kapnak. A helyzet azonban az, hogy nincs pénz, s az ilyen változás csak azt eredményezhetik, hogy a diákok elmennek - mondta.