2010. november. 09. 13:58 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 13:48 Itthon

Klímatörvényt javasol az MTVSZ

Egy jól kidolgozott éghajlatvédelmi törvény lendületet adhat a gazdaságnak, átalakítva annak korábbi szerkezetét - mondta Farkas István, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) ügyvezető elnöke a szervezet sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.

A szervezet által javasolt klímatörvény fő elemeinek egyikeként egy fosszilis energia kvótarendszert szeretnének bevezetni, korlátozva Magyarországon a felhasznált olaj és földgáz mennyiségét - mondta Farkas István. Az ennek kapcsán bevezetett kvótát vagy felhasználási jogot szétosztanák a lakosok és a vállalatok között. Aki többet fogyaszt, annak meg kellene vásárolnia a még szükséges kvótákat, aki pedig kevesebbet, az bevételhez juthatna a kvóták eladása során.
   
Farkas István ismertetése szerint létrehoznának egy kamatmentes hitelfelvételt és finanszírozást biztosító, visszatérülő pénzügyi alapot, amely a tőkehiányos vállalkozásokat, önkormányzatokat és a lakosság kevésbé tehetős rétegeit segítené ki abból a csapdahelyzetből, hogy a magas közüzemi számlák miatt nem képesek energiatakarékosságot szolgáló beruházásokat megvalósítani. Elmondta: az Öko Zrt. számításai szerint évente 350 milliárd forintnyi beruházásra lenne szükség, de mivel a tervek szerint hitelről van szó, évi 15 milliárd forint forrással tíz éven keresztül fenntartható lehet a rendszer. A kamattámogatás mellett a felhasználók a fejlesztések nyomán megvalósuló energiamegtakarítás nyomán kvótát értékesíthetnének, s az ebből befolyó pénzből fizethetnék vissza a hitelt.
   
Kifejtette: a tervezet létrehozná az úgynevezett zöldpiacot, ahol a fel nem használt kvótákkal lehetne fizetni a fenntarthatósági kritériumok alapján a piacra bejegyzett környezetbarát termékekért és szolgáltatásokért. A zöldpiac ennek köszönhetően már önmagában erősítené a hazai innovációt és a gazdaságélénkítés erős eszköze lehet - vélekedett Farkas István.
   
Az MTVSZ a szabályozás kapcsán a közgazdasági és szociális megközelítésre helyezi a hangsúlyt. Az energiatakarékos szolgáltatások és beruházások hasznosságáról szeretné meggyőzni a lakosságot, a piaci szereplőket és természetesen a döntéshozókat is - hangsúlyozta az ügyvezető elnök.
   
A szövetség szeretné elérni, hogy a kormány készülő energiastratégiájába már épüljön be  a klímatörvény gondolata és megvalósítása, s ne csak a stratégia megalkotása után foglalkozzanak vele, hiszen a magyar társadalom döntő részének érdeke ez
   
Az MTVSZ szerint az éghajlatváltozás elleni küzdelem csak az egyik ok, amiért a törvényre szükség van, a másik az ország energiafüggőségének csökkentése. "Magyarországnak sürgősen lépnie kell, hiszen a fosszilis energiahordozók tekintetében az ország erősen kiszolgáltatott. Kőolaj tekintetében 86, földgáz esetében 82, míg a szén felhasználása során 40 százalékban függünk az importtól. Az energiaköltségek ráadásul szélsőségesen különböző mértékben terhelik a társadalom különböző rétegeit" - mondta az ügyvezető elnök.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.