2010. november. 09. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 10:10 Itthon

Draskovics: „nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni”

Mivel foglalkoznak, hogyan töltik idejüket, miből fizetik a számláikat a kormányzati, politikai szférából távozott egykori vezetők? Múlt héten indult sorozatunk második részében ismét három volt minisztert kérdeztünk.

A sorozat első része
Mit csinál ma Oszkó Péter, Szilvásy György és Kuncze Gábor?

„Nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni” – foglalja szentenciába a politikába való esetleges visszatérését firtató kérdésre adott válaszát Draskovics Tibor, a Medgyessy-kormány és Gyurcsány Ferenc pénzügyminisztere, illetve Bajnai Gordon igazságügyi és rendészeti tárcavezetője, aki saját bevallása szerint nem gondolkodik azon, hogy visszatér-e még valaha a politikai életbe. „Nem vagyok politikus, bár politikai szerepet töltöttem be” – fogalmaz egykori szerepével kapcsolatban. „Most az foglalkoztat, hogy a PwC hogyan járulhat hozzá még inkább a magyar gazdaság fejlődéséhez, illetve hogyan lehet még sikeresebb a hazai piacon.”

Utolsó kormányzati posztjáról tavaly decemberben mondott le, akkori közleménye szerint azért, mert munkatársaival együtt sikeresen lezárta a vállalt feladatokat. „A miniszteri tisztségnél picit normálisabb életet tesz lehetővé ez a munka” – fogalmaz mostani, a távozása után nem sokkal a PricewaterhouseCoopers (PwC) adótanácsadó és könyvvizsgáló cégnél elfoglalt partneri pozíciójával kapcsolatban. Bár annak idején több lehetőséget is látott, mégis a PwC mellett döntött, mert érzése szerint itt tudja kamatoztatni leginkább korábbi tapasztalatait.

Politikából az üzletbe
Hernádi Levente

A jelenlegi munkájában a pénzügyi szektorban és az energetikában tevékenykedő hazai vállalatokra koncentráló, 55 éves egykori miniszter korábban is visszalépett már a politikából az üzleti életbe: a 90-es elején egy másik tanácsadó cégnél dolgozott, az első Fidesz-kormány idején, 1999 és 2001 között pedig az ABN Amro, illetve a K&H Bank vezérigazgató-helyettesi posztját adta fel, mielőtt 2002 tavaszán Medgyessy Péter kabinetfőnöke, illetve később pénzügyminisztere lett.

A korábbi pénzügyminiszter a szélesebb nyilvánosság előtt alig, ügyfeleivel viszont annál gyakrabban beszélget az aktuális gazdaság-, adó- és költségvetési politikáról, és megtörténik, hogy múltbeli, még tárcavezetőként meghozott döntései is szóba kerülnek. „Aki egyszer arra adta a fejét, hogy miniszter legyen, vállalnia kell, hogy a múltról és az aktuális kérdésekről is véleményt kell mondania és mások is elmondják a véleményüket, akár pozitív, akár negatív is az” – mondja erről Draskovics Tibor.

„Afrika és Botswana miatt vállaltam”

Nem távolodott el az egykor miniszterként felügyelt szakterületétől Horváth Ágnes, a második Gyurcsány-kormány egészségügyi tárcavezetője, aki majdnem pontosan egy évig töltötte be ezt a pozíciót 2007 áprilisa és 2008 áprilisa között.

Távozása után az orvosi és közgazdászi diplomával is büszkélkedő szakember – aki az egészségügyet átalakító intézkedések miatt a Gyurcsány-kormányok egyik legnépszerűtlenebb tagja volt – néhány hónapot pihenéssel töltött, amibe belefért az egyik hazai kereskedelmi csatornán futó afrikai valóságshow-ban való szereplés is 2008 őszén. „Afrika és Botswana miatt vállaltam” – mondja nevetve Horváth Ágnes, aki azóta sem bánta meg, hogy a „celebek” közé keveredve járta meg az afrikai kontinenst.

Még a minisztériumban
Stiller Ákos

Nem sokkal ezután csatlakozott az egészségügyi tanácsadással foglalkozó HealthCapital Research & Consulting nevű vállalkozáshoz, amely a Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián által korábban alapított, londoni székhelyű Communications First cégcsoport tagja (szintén e vállalatcsoport tagja többek között a Political Capital elemző és tanácsadó intézet is). A volt tárcavezető egykori szakállamtitkárától, Baraczka Marianntól vette át a HealthCapital vezérigazgatói posztját idén februárban és kisebbségi tulajdonrészt is szerzett a vállalkozásban.

Bár az egykor az SZDSZ által delegált miniszter a szocialista-liberális koalíció felbomlása után nem maradt hivatalos kapcsolatban a kormányzó szocialistákkal és az utóbbi években nem is szólalt meg túl gyakran a nyilvánosság előtt, nemrégiben mégis részt vett – igaz, magánemberként – egy otthonszülésről szóló kerekasztal-beszélgetésen. „Olyan témákban szerepelek a nyilvánosság előtt, amelyekben fontosnak tartom, hogy megszólaljak” – mondja.

„Ha aktivizálnának jobban, készen lennék rá”

Tavasszal tervezi felállítani új stégét Biatorbágyon az elkötelezett horgász és egykori honvédelmi miniszter, Keleti György, aki bár azt állítja, „64 éves nyugdíjasként nem vesz részt a közéletben”, mégis aktív tagja az MSZP oroszlányi szervezetének és részt vett például az helyi önkormányzati választások előkészítésében is.

Sőt, ott volt a Magyar Demokratikus Charta november 2-i tüntetésén és tervezi, hogy elmegy az MSZP november 27-ére tervezett demonstrációjára is. „Ha aktivizálnának jobban, készen lennék rá” – mondja lehetséges pártbeli feladataival kapcsolatban az egykori tárcavezető, aki a tavaszi választások alkalmával a 101.-102. helyet kapta meg az MSZP országos listáján.

Keleti György, aki a parlament honlapján olvasható életrajza szerint 1969 óta volt hivatásos katonatiszt és 1977-ben kezdett először dolgozni – ifjúságimunka-szervezőként – a Honvédelmi Minisztériumban, 1992-ben vonult nyugállományba és ezután politikusként folytatta a karrierjét. Két évvel később őt nevezték ki a Horn-kormány honvédelmi tárcájának élére, ezt a pozíciót 1994 és 1998 között töltötte be.

Az országos politikai élettől való visszavonulása után több ideje jut a családjára – három lányára, négy unokájára – és hobbijára, a horgászatra is. „Végre van időm olyan dolgokra, amelyekre korábban nem volt” – teszi hozzá Keleti György.

Hirdetés