Költségvetés 2011: család, üzleti szféra, elbocsátások közszférában
A jövő évi költségvetés GDP-arányos eredményszemléletű hiánya 2,94 százalék lesz - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a szombati kormányszóvivői tájékoztatón, ahol azt is megtudhattuk: a 2011-es költségvetés a családok erőteljes támogatását, az üzleti szféra levegőhöz juttatását, és a közszféra karcsúsítását tűzi ki célul.
A jövő évi 2,94 százalékos eredményszemléletű (ESA) hiány mellett a kormány 2,8 százalékos pénzforgalmi hiányt tervez - mondta a nemzetgazdasági miniszter. A tervezett jövő évi, GDP arányosan 2,8 százalékos pénzforgalmi deficit 834 milliárd forint. A költségvetés jövőre 3,0 százalékos gazdasági növekedéssel és 3,5 százalékos inflációval számol, s azzal, hogy az államadósság már csökken.
Matolcsy szerint a 2011-es költségvetés a családok erőteljes támogatását, az üzleti szféra levegőhöz juttatását, és a közszféra karcsúsítását tűzi ki célul. A nemzetgazdasági miniszter szerint a jövő évi költségvetés három kulcsösszefüggésre épül. Egyrészt az elmúlt 20 évhez képest a legjelentősebb adócsökkentésre, az egészségkassza hiányának rendezésére és a nyugdíjkassza jövő évi mintegy közel 900 milliárd forintos deficitjének kipótlására épít.
A kormány úgy számol, hogy a mostani közel 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag 90 százaléka visszalép az állami nyugdíjrendszerbe. A nyugdíjkassza jövő évi közel 900 milliárd forintos hiányának pótlására a kormány államháztartási egyensúlyt javító alapot hoz létre, ide érkeznek majd az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők nyugdíjjárulék befizetései, az állam által a magánpénztárakba havonta át nem utalt állami összegek.
Matolcsy kérdésre válaszolva további részleteket is ismertetett: a jelenlegi 19 magán-nyugdíjpénztárban lévő közel 2700 milliárd forintos vagyonból megközelítőleg 2000 milliárd forint áramlik vissza, s megközelítőleg ennyi lesz a vagyona államháztartási egyensúlyt javító alapnak. "De ezt nem szabad elherdálni, ezt államadósság-csökkentésre javasoljuk fordítani... Olyan államadósság-csökkentési programot fogunk javasolni, ami mindenkinek jó, és ami igen jelentősen csökkenti majd a 2012-2014 közötti évek államadósság-szolgálati terhét, azaz a kamatokat" - mondta.
A miniszter azt is közölte, hogy az állami nyugdíjrendszerben nyilvántartott egyéni számlákon jóváírják a 14 havi visszatartott összeget, amelyet a nyugdíjba menetel idején fizetnek majd ki, például 2020-ban vagy 2030-ban.
"Bármit csinálunk a nyugdíjrendszerben, az csak akkor lesz fenntartható, ha lesz egy millióval több munkahely és lesz egymillióval több adófizető... Tehát sem a magán-nyugdíjpénztári rendszer, sem az állami nyugdíjrendszer 2040 után nem lesz fenntartható, addig nagyjából egyensúlyban van, ha az említett két feltétel nem teljesül" - fogalmazott Matolcsy György.
25-30 ezerrel csökken a közszféra létszáma
Hogy mit jelent a közszféra karcsúsítása, Matolcsy a számokat is prezentálta: a kormány a közszféra jelenlegi 690 ezres létszámát 25-30 ezerrel kívánja csökkenteni jövőre. Ennek nagyobb része - megközelítőleg 25 ezer fő - az évenként szokásos természetes fogyás, a többiek pedig a magánszférába kerülhetnek. A leépítés a központi költségvetési intézményeknél 5 százalékos, a költségvetési háttérintézményeknél pedig 10 százalékos lesz, 5 százalékos dologi költségcsökkentés mellett.
A kormány azzal számol, hogy jövőre a közszférában a nominális bérkiáramlás összege nem változik, de a jövő évi adóváltozások és a létszámcsökkenés következtében 4-5 százalékos bruttó béremelés válik lehetségessé.
Elemzők szerint csökkenhet az államadósság és a kamatkiadás
Akár lényegesen is csökkenhet a következő években az államadósság és a kamatteher a magán-nyugdíjpénztári befizetések és vagyon átirányításával az állami kasszába, de a részletek ismeretének hiányában még sok a bizonytalanság, és az eredmények is kétesek az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik kissé eltérően ítélték meg a hatásokat. Suppan Gergelynek, a TakarékBank és Németh Dávidnak, az ING Bank elemzőjének véleményéért kattintsanak ide.
London negatív reakciót vár
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint "negatív reakcióval", a magyar adósosztályzat rontásával fogadhatják a nemzetközi hitelminősítők a jövő évi magyar költségvetést. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja által ügyfeleknek összeállított, pénteken kiadott heti feltörekvő térségi elemzés szerint Magyarország és Románia esetében egyaránt "visszaüt", hogy az IMF a pénzügyi források zömét máris folyósította, lehetővé téve viszonylag bőséges tartalékok felhalmozását. Ez azonban csökkentette azokat a likviditási nyomásokat, amelyek a program kezdeti időszakában költségvetési fegyelmet kényszerítettek a két kormányra.
A Barclays Capital szerint az IMF-küldöttség a héten úgy távozott Budapestről, hogy "udvarias, de nyílt kritikát megfogalmazó nyilatkozatot" tett a jövő évi költségvetési célok elérésére tett kormányzati intézkedésekről. A ház szerint a hitelminősítők - az elfogadás, de akár már a benyújtás után - "negatívan reagálhatnak" a jövő évi költségvetés "strukturális gyengeségeire", amelyek középtávon "fenntarthatósági aggályokat vetnek fel".
A 2011. évi költségvetési törvényjavaslat, illetve tárgyalásának tervezett ütemezése a parlament honlapján. További híreink a költségvetésről itt.