2010. október. 22. 12:58 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 22. 12:58 Itthon

Iszapömlés: a tél beálltáig be kell fejezni a védekezést

A téli időjárási viszonyok között földmunka nem végezhető, a csapadék pedig tovább veszélyezteti a környezetet.

Az MTI tudósítójának a kármentesítési munka irányításában résztvevő vízügyi szakemberek Kolontáron elmondták: a munkálatok végrehajtása kormánydöntést igényel. Véleményük szerint csak újabb gátak építésével lehet biztonságossá tenni a védekezést egy esetleges újabb gátszakadás ellen. Annak költségei azonban meghaladják a félmilliárd forintot - fűzték hozzá.

A már elkészült 620 méter hosszú, talpazatánál 25 méter széles, 8 méter magas védőgát egy hét alatt készült el több mint száz millió forintból. A szakemberek szerint november 15-ig lehet gátépítést, földmunkát végezni, de ez a dátum az időjárás függvényében, akár november végéig is meghosszabbítható, viszont a fagyott földet – akár egy betonozási munkánál - nem lehet beépíteni a töltésekbe, mert kiolvadása után jelentősen meggyengítené a falat. 

Kolontáron a védmű építése miatt már a múlt héten ledózerolt házak helyén, valamint a gátoldalon hétfőn megkezdik a füvesítést, az egykori lakótelkeken pedig emlékparkot alakítanak majd ki a kilenc áldozat nevét megörökítő kopjafával. Az egykori házak helyére olyan házszám-táblákat tesznek, amelyek arra emlékeztetik az embereket, hogy ott egykor otthonok álltak.

A polgármesteri hivatal és a védmű közötti mintegy 50 méteres területen egy méterrel megemelik az utat, hogy így zárják le a Kossuth utcai "üresen maradó" szakaszt. A védekezésben dolgozók abban bíznak, hogy miután a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara által elkészített tételes értékbecslés után kiadják a bontási határozatot, hétfő reggel megkezdhetik annak a 23 kolontári lakóháznak a bontását, amely a két és fél héttel ezelőtti vörösiszap-katasztrófa során megsérült vagy lakhatatlanná vált.

A szakemberek megjegyezték, hogy a törmelékek elszállításához új utat kell majd kijelölni, ugyanis a katonaság által építendő 15 méter hosszú, 5,8 méter széles és 20 tonna teherbírású híd nem alkalmas arra, hogy nagy teherautókkal át tudjanak rajta haladni. Egy-egy épület törmelékét és az összegyűjtött iszapos földet egy 20 tonna teherbírású teherautóval tizenöt-húsz fordulóval tudják elszállítani.

Arra a kérdésre, hogy miért építik meg a hidat, ha a Kossuth és a Malom utcai területrészt úgyis megsemmisítik, s oda már senki nem költözik vissza, úgy válaszoltak: nem karnak zsákfalut, halott települést. A Torna-patakon megsemmisült híd helyén épülő műtárgyon könnyebben el lehet jutni Ajkára, nem kell 30 kilométert kerülni, illetve a területen szeretne maradni a még mindig működő tyúktelep és tojásdobozoló üzem is, és a közlekedésük csak így biztosított.

A védekezés irányításában dolgozók azt mondták, Kolontáron azért "látványosabb" a kárfelszámolási munka, mert tizedannyi az épületkár, mint Devecserben, és "nem a takarításra pazarolták az időt, az energiát és a pénzt", hanem eldózerolták a házakat. Úgy vélték, a Veszprém megyei településen zajló kárfelszámolásban "élen kell járniuk", hogy a tapasztalatokat át tudják ültetni a devecseri kárfelszámolási munkához.

Kolontár határában a legnagyobb feladat a gátépítés mellett az lesz, hogy az egykori halastóból "leszedjék" az 5-6 méteres iszapot, meggátolják, hogy a szennyezőanyag továbbra is folyjon a Torna-patakba, amelyben még pénteken is 12,5-13 pH értéket mértek a víz lúgosságát mérő 14 fokú skálán. A halastóban - elmondásuk szerint – legalább két személyautó, bútorok, melléképületekből elsodort gépek, szerszámok vannak. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?