2012-ben készülhet az első magyar Mercedes
Terv szerint halad a kecskeméti Mercedes-gyár építése – jelentették be a gyárberuházás vezetői, a Daimler konszern menedzserei csütörtöki sajtótájékoztatójukon, amely a bokrétaünnepséget előzte meg Bács-Kiskun megye székhelyén.
A kecskeméti gyártelepen szerkezetkészek az épületek, és már megkezdődtek az épületgépészeti munkálatok. A Mercedes gyár – amelynek alapkövét 2009 októberében tették le - 2012-ben kezdi el a termelést a tervek szerint. Kecskeméten a jelenlegi A és B osztály utódgenerációját fogják gyártani, az úgynevezett kompaktautókat.
Frank Klein, a gyár leendő igazgatója, a beruházás irányítója közölte, hogy terv szerint halad az építkezés, így remélik, hogy 2012-ben elkészülhet az első olyan Mercedes, amelyről elmondhatják: „Made in Hungary”.
Az építkezésen – amelynek megbízásait 80 százalékban magyar kivitelezők kapták – 1600-an dolgoznak. Idén szeptemberben már az első gépsorok felállítása is megkezdődik.
A Mercedes kecskeméti gárdájában mindemellett 450 magyar dolgozik, 200 némettel együtt. Az év végére a magyarok száma 480-ra emelkedik, a németeké 220-ra. Jövőre 2200-ra bővül a Mercedes gárda, a németek száma nem változik majd várhatóan, viszont 1980 magyar munkatárs lesz közöttük. Az üzem termelésének indulásakor a létszám 2500 fölé emelkedhet – hangzott el csütörtökön.
Rolf Windisch, a Daimler anyakonszern menedzsere elmondta, hogy a legnagyobb kihívás a mostani beruházás során az volt, hogy a gazdasági válság ellenére fektettek pénzt a kecskeméti projektbe. Windisch szerint a megvalósítás gyorsasága is szokatlan az iparágban, hiszen az épületek maguk mindössze nyolc hónap alatt készülnek el, nagyrészt 2010 során.
Frank Klein beszélt arról is, hogy a gyár működésekor számítanak a magyar beszállítókra. Éppen ezért már 17 hazai cég kapott megrendelést tőlük, beszállításaik értéke több száz millió euró lesz.
A polgármester gratulált
Kecskemét polgármestere, Zombor Gábor gratulált a német cégnek a beruházáshoz. Szerinte nemcsak Kecskemét, hanem Magyarország számára is szimbolikus jelentőségű ez a gyárépítés, hiszen a gazdasági világválság idején talán csak ez az egy projekt volt, amely a reményteli jövőt mutatta meg nemcsak Kecskemét, hanem a magyar emberek számára is. Azt a reményt, hogy Európa nem felejtett el minket. Szerinte az ország kezd kilábalni abból a súlyos helyzetből, amibe került. Szerinte erre jó példa, hogy itt a magyar és a német partnerek együtt tudtak működni. A város szerinte sokat profitált mindebből, hiszen olyan területek fejlődtek Kecskeméten, amelyek másképp nem fejlődtek volna. A következő időszakban közel 80 milliárd forintértékű infrastrukturális és egyéb fejlesztés valósul meg a városban, és részben e beruházással összefüggésben.