Orbán: az állam nem utal több pénzt a magánnyugdíjpénztárakba
Az állam többé nem utal át pénzt a magánnyugdíjpénztárakba - mondta az RTL Híradójának adott keddi exkluzív interjújában a miniszterelnök. Elmondta azt is, hogy mihamarabb meg akarják teremteni az állami nyugdíjkasszába történő visszatérés feltételeit. A visszalépőket semmilyen kár nem érheti, ezt garantálja a kormány. Korábban a magánnyugdíjkasszákat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség közölte: nyoma sincs annak, hogy a pénztártagokat az állam később bármi módon kompenzálná a nyugdíjcélú megtakarítások központi költségvetési átirányításáért.
A következő 10-20 évben csak az állam tud biztosan nyugdíjat adni - indokolta a magánnyugdíjpénztári befizetések felfüggesztését az RTL Híradójának adott interjújában a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint a magánpénztárak nyugdíjtőzsdeként működtek, az emberek pedig azt hiszik, hogy a pénzük biztonságban van. A nyugdíjmegtakarításokat is kezelő alapok komoly károkat okoztak az elmúlt években, azért a kormányfő mindenkit visszalépésre biztatott. A munkavállalók azonban maguk dönthetnek arról, hogy visszatérnek-e az állami nyugdíjkasszába.
A Stabilitás Pénztárszövetség közleményéből |
A magánnyugdíjkasszákat tömörítő szövetség korábbi közleményében hangsúlyozta: a törvénytervezetben még utalás sincs arra, hogy az elvonás miatt a tagok milyen kompenzációra lesznek jogosultak, az állami rendszerbe irányított befizetéseket milyen módon tartják majd nyilván, illetve a most elvont nyugdíjpénztári befizetések miként számítanak bele az öröklésbe. |
Az új adórendszer mindenkinek kedvez - fogalmazott a miniszterelnök a televíziós interjúban. Orbán Viktor a minimálbér adómentességének megszüntetése kapcsán azt mondta, hogy a jelenleg is tartó tárgyalások nyomán olyan mértékben emelik fel a minimálbért, hogy azzal lehetőleg az érintettek is jobban járjanak. Az adójóváírás kivezetését is úgy kívánják kompenzálni, hogy senki se legyen vesztes - tette hozzá a miniszterelnök. Az új adórendszer tisztességes és világos lesz, az adóelkerülés lehetőségét pedig szinte a nullára csökkentik - mondta a kormányfő. A miniszterelnök példátlannak nevezte azt az új családtámogatási rendszert, amely hosszú távon is biztonságot nyújt a gyermekeket nevelő családoknak. Orbán Viktor ezen garanciákat később az alkotmányba is be kívánja építeni. A kormány még nem döntött arról, hogy a nagyon magas jövedelműek esetében a jövőben is járjon-e a családi pótlék.
A kormányfő nem számít arra, hogy a válságadó által sújtott szektorok továbbhárítják többletterheiket a lakosságra. Orbán Viktor emlékeztetett rá, hogy a bankadó bevezetését követően sem terhelték a pénzintézetek tovább ügyfeleiket. Az energiaszektorban áremelési moratórium van érvényben, míg a többi területen a piac maga szabályozza az árakat. A kormányfő szerint azonban a versenyhivatalnak és a fogyasztóvédelmi hatóságoknak is több feladatuk lesz a közeli jövőben. A miniszterelnök a nagy áruházláncok beszállítóival is egyeztetetni fog, hogy őket se érhesse hátrány a válságadó miatt. A banki különadó és a válságadó is csak átmeneti, három évre szóló extraadó, amelynek kivezetéséhez javítani kell a gazdaság teljesítményét és munkahelyeket kell teremteni - mondta a miniszterelnök. Orbán Viktor megerősítette, hogy a következő években 4-6 százalékos gazdasági növekedésre és 10 év alatt 1 millió új munkahely megteremtésére van szükség. A gazdasági növekedés gerincét adó termelési szektorra ugyanakkor nem vetettek ki különadót - tette hozzá az RTL Híradónak adott exkluzív interjújában a kormányfő.