2010. október. 21. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 20. 21:16 Itthon

Belső konfliktusok kínozzák az ellenzéki pártokat

A Fidesz-kormánynak nincs ellenzéke - hangoztatják politikai elemzők, az ellenzéki pártok gyengeségére, tehetetlenségére utalva. Az MSZP, a Jobbik és az LMP is belső konfliktusokkal, dilemmákkal küzd, amelyek az önkormányzati választások után várhatóan még inkább felerősödnek.

Ha a vörösiszap-katasztrófa témájában nem is tudta látványosan exponálni magát a környezetvédelmet zászlajára tűző LMP, a kampányfinanszírozás kapcsán sikerült: egyetlen polgármesterüket, Ivády Gábort párttársai azzal vádolták, hogy magáncélra akarta használni azt a közel ötszázezer forintot, amit borítékban kapott a tavaszi országgyűlési választások első fordulója után. A kampányban filléres gondokkal küzdő LMP etikai bizottsága emiatt ki is zárta őt a pártból, de a politikai tanács a szankciót végül megrovásra változtatta. Ennek ellenére Ivády szerdán bejelentette: kilép az LMP-ből.

Az Ivády-ügy éppen akkor kapott sajtónyilvánosságot, amikor az LMP-ben érezhetővé váltak a belső konfliktusok. Ennek oka az önkormányzati választáson elért gyenge eredmény, amit a párt aktivistái egyértelmű kudarcként értékeltek. A párt válaszút elé került: az egyik oldalon azok állnak – élükön Schiffer András frakcióvezetővel –, akik még mindig hisznek abban, hogy az LMP a Fidesz baloldali váltópártja tudna lenni, míg a másik oldalon azok, akik megelégednek egy liberális középpárti státusszal – ez utóbbi víziót képviseli Karácsony Gergely kampányfőnök. Most olybá tűnik, a párt tagsága inkább a Karácsony-féle jövőképet látja reálisnak.

Az LMP vezetői. Lehet, másképp gondolkodnak
Horváth Szabolcs

A Political Capital vezető elemzője, Krekó Péter szerint az önkormányzati választás eredménye egyértelmű kudarc volt a párt számára, ami egyszerre világított rá a párt szervezeti gyengeségére és politikai irányvonalának hibáira, az ellenzék politikai erőtlenségére. Miközben a Fidesz elképesztő hatékonysággal von irányítása alá minden politikai intézményt, az LMP szava csak halk „ejnye-bejnye” – véli az elemző. Szerinte a fő kérdés jelenleg az ellenzéki oldalon, hogy ki tud a kormány legvehemensebb, legkeményebb ellenzékeként megjelenni, és ebben a küzdelemben az LMP „puha” politikájának sikere erősen kérdéses.

Jobbik: radikális vagy mérsékelt irány?

Nincs könnyű helyzetben a Jobbik sem. Az országgyűlési választások után a párt mérsékelt és radikálisabb erői között volt pengeváltás. Emlékezetes, Pősze Lajos parlamenti képviselőt Vona Gábor lemondatta frakcióvezető-helyettesi tisztségéről, miután a képviselő magamutogatóknak nevezte a gárdistákat. Bár Pősze „elvitte a balhét”, a Gárda mögött korábban még határozottan kiálló Vona szép lassan mégiscsak cserbenhagyta „fekete seregét”: az önkormányzati választások eredményváró rendezvényén már senkit nem lehetett gárdaruhában látni, de még csak „csendőrjelmezben” sem.

A Jobbikon belüli feszültséget háttérbe tudták ugyan szorítani a kampányidőszak alatt, de az ellentétek nem szűntek meg. Sőt, azzal, hogy a párt önkormányzati képviselőséghez juttatta a szélsőséges nézeteiről ismert Toroczkai Lászlót, inkább csak elodázta a mérsékelt és a radikális erők között húzódó konfliktust.

Vona Gábor az önkormányzati választás estéjén. Merre tovább?
Fazekas István

„A Jobbik lendülete megtört a mostani választással, hiszen ez az első olyan voksolás Vona Gábor pártelnöksége óta, amikor a pártnak nem sikerült látványos sikert felmutatnia, sőt, enyhén rontott az eredményén” – mutatott rá Krekó Péter. Az elemző szerint ennek fő oka, hogy a párt „identitásválságot” él át a rendszerbe való betagozódása során, nem találja – igaz, nem is nagyon keresi – a fogást a kormányon. Az optimistább közhangulat és a Fidesz Jobbik-szavazóknak is tetsző intézkedései is rontják az Jobbik lehetőségeit. Krekó szerint a Fidesz jelenleg „gyökeresen forgat fel mindent”. Az adórendszertől kezdve az alkotmányos intézményeken és magán az alkotmányon át a piac és az állam viszonyának eddigi modelljéig mindent alapvetően alakít át – a „forradalmi” kormányzás árnyékában pedig „a Jobbik elszürkülni látszik”.

A megélt kudarc törvényszerűen vezet el a belső feszültségekhez, melyek most elsősorban a „mérsékelt-radikális” és a „centrum-periféria” törésvonal mentén erősödnek fel, azaz szembekerülhet a karcsú választási eredményeket felmutató budapesti pártelit és a sikeres keleti helyi szervezetek.

A Jobbikot azonban Krekó Péter szerint nem kell még leírni. „A jelöltállítás megmutatta, hogy ennek a pártnak van a Fidesz után a legerősebb szervezetrendszere, ami 'pufferként' tompíthatja is a pártot ért politikai sokkokat, és lassíthatja a szavazótábor lemorzsolódását” – mutatott rá az elemző. Addig azonban, amíg a kormány nem vét komolyabb „hibát”, és a választók nem fordulnak szembe a kormánnyal, a Jobbik nem fog tudni megerősödni.

MSZP: Gyurcsány és a többiek

A belső konfliktusok és törésvonalak leginkább az MSZP-n belül váltak láthatóvá az októberi választások után, itt a legnagyobb a tét. A párt ugyan hatalmas veresége ellenére is „túlteljesítette” a várakozásokat az önkormányzati választásokon, de a feszültségek minden korábbinál erősebben törtek felszínre október harmadika után. Szili Katalin – parlamenti mandátumát megtartva – kilépett a pártból és Szociális Unió néven új szervezetet gründol, míg Gyurcsány Ferenc saját blogjában kezdett pénzgyűjtő akcióba az MSZP-n belüli új platformja, a Demokratikus Koalíció megsegítésére. Utóbbira többen párton belül és kívül is úgy tekintenek, mint egy új pártszervezet csírájára, noha Gyurcsány Ferenc az MSZP legutóbbi választmányi ülésén világossá tette: nem akar szakítani az MSZP-vel és nem akar új pártot létrehozni.

Igaz azonban, hogy ugyanezen a választmányi ülésen még inkább nyilvánvalóvá váltak a párton belüli ellentétek: míg Mesterházy Attila az egység mellett foglalt állást, régi ellenlábasa, Gyurcsány Ferenc élesen bírálta a pártfinanszírozást és a pártpénztárnoki rendszert. Míg a volt kormányfő balra és középre egyaránt nyitna, addig a párt más erős emberei – például Kiss Péter – számára elfogadhatatlannak tűnik ez az irány.

Gyurcsány Ferenc. Készülődik
MTI/Rosta Tibor

„Az MSZP-nek jelenleg gyakorlatilag nincs politikai irányvonala, és ennek megfelelően a kormánnyal szembeni kritikája is ellentmondásos és esetleges. Arról nem is beszélve, hogy a legfontosabb ügyekben, például az iszapkatasztrófát követő lépésekben, nem is mer szembemenni a kormánnyal és az általa meglovagolt közhangulattal” – magyarázta Krekó Péter. Gyurcsány Ferenc és az MSZP pedig amolyan „se veled, se nélküled” viszonyban vannak: míg jól látható, hogy továbbra is Gyurcsány Ferenc az egyetlen politikus az MSZP-ben, aki érdemi kritikát tud megfogalmazni Orbánnal szemben, személyének elutasítottsága és látványos belső szervezkedése miatt inkább terhet jelent a párt számára. „Mindezekkel együtt, ha a másik két ellenzéki párt továbbra is a kormány támogatásában versenyez egymással, még a kiüresedett és megosztott MSZP kényelmesen megőrizheti a második legerősebb párt pozícióját, így könnyen lehet, hogy a Fidesz meggyengüléséből az MSZP profitál majd leginkább” – véli az elemző.

Hirdetés
Címkék
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.