2010. október. 11. 18:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 11. 19:14 Itthon

Létrejött a médiatanács: minden tagot a Fidesz jelölt

Öt taggal létrejött hétfőn a médiatanács, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) jogutódja.

Az Országgyűlés hétfőn 259 igen szavazattal, 89 nem ellenében egy szavazással döntött arról a listáról, amely a tagok megválasztásával létrehozta a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsát. A médiatanács öttagú: elnöke Szalai Annamária, az NMHH elnöke, aki a kinevezés tényével és időpontjával a médiatanács elnökjelöltjévé is vált. A további négy tagra az Országgyűlés e célra létrehozott eseti bizottsága tett javaslatot a parlamentnek; a tagok: Vass Ágnes, Kollarik Tamás, Koltay András és Auer János. Mindannyiukat a Fidesz jelölte.

Dolgozhat a közszolgálati kuratórium

Megkezdheti működését a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma, miután az Országgyűlés hétfőn megválasztotta a testület frakciók által jelölt hat tagját; elnököt és további egy tagot a testületbe a médiatanács delegál. Az Országgyűlés hétfőn megválasztotta a nyolctagú Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának hat tagját: Bencze Izabellát, László Miklóst, Varga Szilviát - ők a kormánypártok jelöltjei -, illetve Kránitz Lászlót, az MSZP, Németh Vladimirt, az LMP és Silhavy Máté Tibort, a Jobbik jelöltjét. A hat tagot egyenkénti szavazással - nem listás módon - az Országgyűlés a jelenlevő képviselők kétharmadának szavazatával választotta meg; mindannyiukat nagy többséggel. A kuratórium elnökét és további egy tagját a médiatanács delegálja.

Az LMP kivonult

Az LMP minden eszközt megragad, hogy felhívja a figyelmet arra, a Fidesz olyan médiaszabályozási környezetet hoz létre, amely súlyosan sérti a sajtószabadság elvét - mondta az LMP frakcióvezető-helyettese, miután képviselőcsoportjuk hétfőn kivonult a médiatanács tagjairól szóló szavazásról. Karácsony Gergely hangsúlyozta, hogy a médiatanácsban, amely a következő kilenc évben "kezében fogja tartani a teljes magyar médiairányítást", csak Fidesz által delegált tagok lesznek. Hozzátette, a törvény eleve garantálta volna a Fidesz többségét a testületben, de "úgy tűnik, hogy már a látszatra sem adnak és fügefalevélként sem tartanak igényt ellenzék által delegált tagokra". Szavai szerint ez azt jelenti, hogy az ellenzéki pártoknak még tudomása sem lehet arról, hogy mi folyik a médiatanácsban.

Hangsúlyozta, hogy nem azért tiltakoznak, mert az ellenzéki pártok elesnek egy "jól fizető sarzsitól", hanem azért, mert az ellenzék által képviselt gondolatok, eszmék vagy kritikai megközelítések kilenc éven keresztül teljes mértékben hiányozni fognak a testületből. Közölte, ezért nem elégedtek meg azzal, hogy nemmel szavazzanak, hanem azt akarták demonstrálni, hogy "eddig nem lett volna szabad elmennie a Fidesznek".

Hirdetés