2010. október. 10. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 10. 21:08 Itthon

Ajkai vörösiszap: Illés Zoltán szerint már menthetetlen a tározó

Bár egy-két órája mégcsak arról volt szó, hogy nőtt az ajkai vörösiszap-tározó északi falának omlási veszélye, most már szinte biztos, hogy beomlik. A környezetvédelmi államtitkár szerint a tározó északi oldalfala le fog szakadni.

Az államtitkár szerint szombat virradóra hét centimétert nőtt a majd félméter széles és 25 méter hosszú repedés, de a mozgási folyamat napközben megállt. Éjszaka viszont a pára és a nedvesség hatására viszont újabb süllyedést és elmozdulást mértek a szakemberek - néhány centimétert szélesedett a repedés, mondta a környezetvédelmi államtitkár az sérült tározó sajtóbejárását megelőzően vasárnap délelőtt. Illés Zoltán ekkor még azt hangsúlyozta, hogy a gátszakadás reális veszélye és kockázata nőtt, de jó esély van arra, hogy a fal csak a Kolontárt kettészelő gát megépítését követően omlik le.

Introspect

At államtitkár legfrissebb tájékoztatása szerint menthetetlen állapotban van a sérült tározó. Az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfala ugyanis le fog szakadni  - jelentette ki Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a vörösiszap sújtotta katasztrófatérségben, Kolontár határában. Az államtitkár a térség védekezési munkáit megtekintő sajtóbejáráson hazai és nemzetközi újságírók előtt úgy fogalmazott: "egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet a tragédia", és most azon dolgoznak, hogy megóvják Kolontár és Devecser házait. Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintos költségből a településen keresztül egészen a 8-as útig. Minden szakember arra számít, hogy leomlik a tározó fala, de az abban tárolt vörösiszapot megpróbálják "mederben" tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.

Ötszáz méteres védőgát három nap alatt

A mérések alapján mintegy két és fél millió köbméter vörösziszap van a tározókban, állaga sűrűbb annál, mint amely hétfőn öntött el több tíz hektárt, így az esetleges szakadás után arra számítanak, hogy legfeljebb 500-1000 méter távolságig juthatna el az újabb sárlavina. A Kolontárt védő gát "világrekordnak számító idő", három nap alatt készül el, 600 méter hosszú, az alapja 25-30 méter, a koronája 10 méter széles lesz. Az építéséhez 40 ezer köbméter dolomitot szállítanak, és nyitottak egy új földbányát, ahonnan márgás földet szállítanak a védmű építéséhez - mondta Illés Zoltán. 

A Mal Zrt. a megsérült tározó mellett épít ugyan egy hármas körgátat, de az nem tudja megfogni a kiömlő iszaplavinát, ugyanis nincs alapja, nem úgy, mint a katasztrófavédők által épített védműnek. Annak elkészítéséhez ugyanis 50 centi méter mélyen gyalulták le a talajt, amelyre geotextíliát fektettek, és végül erre a rétegre halmozzák fel a követ. Az így elkészített védművet végül földdel borítják majd be. Az államtitkár azt mondta: a Kolontárt kettészelő és a 8-as úthoz vezető gát örökre megmarad, és majd a Torna-patak esetleges áradásától is megvédheti a települést.

További híreket a témában a hvg.hu Percről percre cikkében olvashat!

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.