Felrobbantottak egy gátat Donyeckben, elöntötte a víz a közeli falvakat
Azt még nem tudni, ki a felelős a robbantásért.
Azt még nem tudni, ki a felelős a robbantásért.
Sokan veszítették el otthonukat, és vannak olyan települések, amelyeket a mentőcsapatok csak nehezen tudnak megközelíteni.
A Szolidaritás oszlopos tagja, a Gazeta Wyborcza főszerkesztője, Adam Michnik szerint Orbán Viktor Kárpátaljára fenné a fogát. Michnik ugyanakkor élesen fogalmaz a Jog és Igazságosság párt vezetője, Jaroslaw Kaczynski politikájáról is. Több lap is foglalkozik az európai menekültügyi rendszer reformjával, mely a német külügyminiszter szerint szükséges kompromisszum volt, valamint az ukrán ellentámadással és a felrobbantot Nova Kahovka-i gáttal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Kahovkai vízerőmű üzemeltetője szerint a tározóban maradt víz már nem elegendő a zaporizzsjai atomerőmű hűtésére.
Bizonyíték egyelőre nincs, de minden jel arra mutat, hogy az oroszoknak jóval több érdekük fűződik a Dnyeper gátjának felrobbantásához, amely miatt tízezrek otthona került víz alá. Közéleti podcastunkban megnéztük, mi lehet a katonai következménye az „elkeseredett" lépésből fakadó tragédiának és kell-e tartanunk az atomkatasztrófától, valamint megvizsgáltuk, hogy halad az ukrán ellentámadás és mi várható a háború második nyarán.
A Herszon melletti kisvárost a keddi gátrobbanás következtében öntötte el a víz.
Pánikról és elkeseredettségről tanúskodik az, hogy az oroszok a Dnyeper torkolatának közelében felrobbantották a Nova Kahovka-i vízierőmű gátját. A víztározóból, amelyben a szokásosnál több víz volt, tíz balatonnyi víz dől a folyó két partjára és az áradat miatt csak az ukrán oldalon 16 ezer ember élete és vagyona került veszélybe. A vízszint folyamatosan emelkedik, és tart az evakuálás. Veszélybe kerülhet a közelben lévő zaporizzsjai atomerőmű hűtése is.
A műholdas felvételeken jól látszik, hogy a gáton átvezető út és a zsilipek is megrongálódtak.
A szakértő szerint az ukrán ellentámadás küszöbén az orosz védők érdekét szolgálja inkább a robbantás, hiszen ellehetetleníti a folyón való átkelést.
Egymásnak ellentmondó számok keringenek. Egy orosz hivatalnok szerint csak a Dnyeper orosz ellenőrzés alatt álló bal partján 22 ezer embert veszélyeztet közvetlenül az árvíz.
A robbanás előtt szokatlanul magas volt a vízállás a Dnyeperen.
Számos település kerülhet víz alá, a környező területet evakuálják.