Iszapömlés: osztrák szakértő szerint a nehézfém-koncentráció a döntő
A nehézfém-koncentrációtól függ, hogy milyen hosszú távú, egészséget veszélyeztető hatása lehet az Ajka térségében történt iszapömlésnek − vélekedett egy osztrák szakértő egy csütörtökön megjelent interjúban.
Jelenleg mindenki a minták pontos elemzésére vár − mondta Hans-Peter Hutter, a Bécsi Orvostudományi Egyetem Környezethigiéniai Intézetének vezető orvosa a Der Standard című osztrák napilapnak. "A nagy kérdés" az lesz, hogy mennyi iszapot és szennyezett talajt kell majd elszállítani és kezelni, és hogyan − hangsúlyozta.
Jelenleg az ivóvízellátás a sürgető feladat. Legkevesebb 30 ezren laknak az érintett térségben, őket az eredmények megérkezéséig vagy talán még azután is hosszú ideig ivóvízzel kell ellátni.
Az osztrák sajtó nagy terjedelemben, sok esetben helyszíni vagy budapesti tudósításokban foglalkozik a határtól nem egészen száz kilométerre történt tragédiával. A sajtónak nyilatkozó osztrák kormánytagok, Nikolaus Berlakovich környezetvédelmi és Alois Stöger egészségügyi miniszter szerint Ausztria lakosságára nem jelent veszélyt a Kolontár mellett történt vörösiszapömlés.
Alois Stöger egészségügyi miniszter szerdán úgy nyilatkozott, abból indul ki, hogy a magyar kormány megtette a szükséges intézkedéseket. A történtek azonban ismét rámutattak, hogy sok minden, amit lehetetlennek tartanak, mégis megtörténhet. Ami történt, "egyértelműen megmutatta a technika határait" - fogalmazott az APA osztrák hírügynökségnek.
A megszáradó és finompor formájában a levegőbe kerülő vörösiszap az időjárási viszonyoktól függően nagy távolságokat is megtehet és természetesen Ausztriába is eljuthat - mondja Martin Piringer, az osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet (ZAMG) munkatársa. Ennek azonban "nem olyan nagy" az esélye, egyrészt mert ősszel a kevesebb napsütés miatt a levegő a talaj közeléből nem emelkedik olyan magasra, másrészt azért, mert Ausztriában nyugati az uralkodó széljárás. Rámutatott arra is, hogy az eső a káros anyagokat helyben belemoshatja a talaj mélyrétegeibe. "A mostaninál mérgezőbb mindenesetre nem lehet a légzőrendszerre nézve. Kolontár lakói átélték a lehető legrosszabb forgatókönyvet" - fogalmazott.
Az osztrák Egészségügyi és Táplálkozástani Ügynökség (AGES) szóvivője kijelentette, hogy az Ausztriába importált élelmiszereket eddig is minden tartományban tesztelték nehézfémtartalom alapján, s a Duna alsó szakaszáról, Romániából és Bulgáriából nem importálnak halat az országba.