2010. október. 06. 23:55 Utolsó frissítés: 2010. október. 06. 23:57 Itthon

Felháborodva hallgatták a kolontáriak a MAL képviselőjének kitérő válaszait

Lakhatatlanná vált településrészük megsemmisítését követelték a Veszprém megyei Kolontár lakosai a szerda esti lakossági fórumon, ahová a vörösiszap okozta katasztrófáért felelősnek tartott cég vezetőjét várták, de csak a műszaki igazgató jelent meg. A céghez intézett kérdésekre az igazgató szerintük kitérő és semmitmondó válaszokat adott, ezért csütörtökre újabb találkozót hirdettek meg a cégelnök részvételével.

A lakosok bejelentették: pertársaságot alakítanak a katasztrófát okozó MAL Zrt. ellen, és a kártalanítási eljárás képviseletével egy budapesti ügyvédi irodát bíztak meg.

A lakossági fórumot eredetileg az iskolaudvarra hirdették meg, majd onnan a templomdombra vonultak az emberek, de az összegyűlt mintegy száz ember és sok tucatnyi újságíró nem hallotta a településvezető és a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. képviselőjének szavait, ezért a polgármesteri hivatal előtt, egy rendőrségi autó hangszóróján keresztül válaszolt a timföldgyár illetékese a kérdésekre.

A lakosság felháborodva hallgatta a MAL Zrt. műszaki igazgatójának kitérő válaszait azokra a kérdésekre, amelyeket nem csak kárt szenvedett emberek, hanem a polgármester is megfogalmazott. Felháborodással fogadták, hogy a cég elnöke a műszaki igazgatót küldte maga helyett.

Deák József, a cég műszaki igazgatója kérdésre válaszolva kijelentette: volt kárelhárítási és katasztrófavédelmi terve a MAL Zrt.-nek, de az események villámgyorsan következtek be hétfő délután. A műszaki igazgató nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy a cég milyen megoldásokat tud ajánlani a kárt szenvedett lakosok kártalanítására, és arra sem, hogy ki tehető felelőssé a négy halálos áldozatot követelő tragédiáért. "A felelősség kérdését majd a vizsgálatok állapítják meg" - mondta Deák József, hozzátéve, a cég nem fut el. Arra a kérdésre, hogy mi garantálja, hogy a megsérült tározóból nem ömlik ki újabb iszap, és nem történik újabb gátszakadás, úgy válaszolt: "hasonló jellegű eseményt nem várunk, és nem számolunk vele".

Az igazgató nem tudott válaszolni arra, hogy a cég vezetői miért nem tekintették meg eddig a vörösiszap okozta károkat, a megsemmisült házakat, hogy mivé lett az itt élők munkája. Arra sem válaszolt, hogy számíthatnak-e kártalanításra a cég részéről, mindössze azt közölte, már felvették a kapcsolatot a biztosítótársaságukkal.

Kijelentette: szabályszerűen működtek, nem lépték túl az engedélyezett magasságot. Közlése szerint a megsérült X. kazetta elsáncolása folyamatban van, 4-5 méter magasságban, 600 méter hosszúságban emeltek gátat, és 50 embert adtak a települések kárfelszámolási munkavégzéséhez.

Deák József az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy a katasztrófával kapcsolatban már tanúként kihallgatta a rendőrség. Arra viszont nem válaszolt, hogy 1986-ban valóban történt-e hasonló gátszakadás, amely akkor a Torna patak élővilágát pusztította ki helybéliek elmondása szerint.

Tili Károly, Kolontár polgármestere néhány perccel korábban, a templom melletti dombon a falu lakosainak azt mondta: felrobbant a térség időzített bombája, amelynek közelében már hosszú évtizedek óta él több ezer ember. A település vezetője kijelentette: mindegy, hogy ki a tragédia felelőse, őt meg kell találni. Mindegy, hogy mi a tragédiát kiváltó ok és az, hogy mi lesz a vizsgálat eredménye, olyan katasztrófa történt, amelynek a XXI. században nem lett volna szabad megtörténnie.

A kolontári polgármester közlése szerint 35 ház vált lakhatatlanná, de a település épen maradt házai értéktelenné váltak, eladhatatlanok, és a sérült házakba senki nem akar visszatérni. Ezért teljes kártalanításra van szükség. Tudatta: a katasztrófa miatt már a Nemzetei Nyomozó Iroda vizsgálódik.

Lasztovicza Jenő, a védelmi bizottság és a megyei közgyűlés elnöke azt mondta: a kormány veszélyhelyzetet hirdetett ki három megyére, és helyt fog állni, ahogyan azt az árvíz sújtotta borsodi térségben is megtette. A legfontosabb feladatnak a település környezetének megtisztítását nevezte.

Mivel a lakosok nem kaptak kielégítő válaszokat a műszaki igazgatótól, csütörtökre újabb lakossági fórumot hívtak össze. Erre ismét meghívták a MAL Zrt. vezetését.

A műszaki igazgat a lakossági fórum végén a cég biztonsági őrének kíséretében, rendőrök gyűrűjében ment autójához, újságírók kérdésére nem válaszolt, majd elhagyta a települést.

Kolontáron négy halálos áldozata van a katasztrófának. Három embert még keresnek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?