2010. október. 03. 19:01 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 03. 19:28 Itthon

A választás nyitott kérdései

A sors úgy hozta, hogy hetekkel az önkormányzati választások előtt már jóformán mindent tudunk annak kimeneteléről. Van azonban néhány kérdés, amire csak a vasárnapi urnazárást követően kapunk választ. Most elolvashatja, melyek ezek, s az este folyamán a válaszokat is megkapja.

Amikor a tavaszi kormányváltást követően a Fidesz-KDNP képviselői az önkormányzati képviselő-testületek létszámcsökkentését kezdte forszírozni, kiderült, az új rendszer gondoskodik arról, hogy kispártok, helyi érdekszövetségek jelöltjei az eddigieknél nehezebben állhassanak a rajtvonalhoz, ha pedig mégis sikerült, akkor a helyi képviselő testületekben az eddigieknél is súlytalanabbak legyenek.

A falusi Magyarországot, a független jelöltek terepét az MSZP lényegében elfelejtette, az LMP – ellentétben a Jobbikkal - még nem tette be oda a lábát. A kistelepüléseken tehát komoly súllyal a Fidesz-KDNP és a Jobbik képviselteti magát. Úgy fest, aki ezen az őszön fideszes mezben indult, azt a jelöltet szinte biztosan megválasztják.

Csekély izgalomra lehet tehát számítani vasárnap este, de azért maradt néhány nyitott kérdés. Ezek közül van, amelyiknek pusztán szimbolikus jelentősége van, míg másoknak nagyon is gyakorlati. Lássuk tehát, miért (avagy mi ellen) szoríthatunk ma este. A hvg.hu az első választási eredmények beérkezésétől kezdve választ ad a kérdésekre.

Meglesz-e a Fidesznek Budapest?

1990-ben még a Fidesz támogatta a fővárosi közgyűlésben Demszky Gábort, utána azonban nemhogy leváltani nem tudták, de magával Budapesttel sem tudtak mit kezdeni. A korrupt szocialista-szabaddemokrata többség most is lényegében magát váltotta le. Tarlós István győzelme ezúttal azonban nem kétséges, s a friss kutatások azt is megerősítették, ami korábban nem tűnt biztosnak: a Fidesz a közgyűlésben is többséget szerez.

A tét a főváros politikai vezetése. A főpolgármestert ugyan a közvetlenül választott politikai vezetők közül a legnagyobb hatalommal bír, de ezt csak közgyűlési többséggel gyakorolhatja. Ez határozza meg a fővárosi politikai viszonyokat, a főpolgármester-helyettesek személyét.

Ha netán mégsem jönne össze a Fidesz-többség, s az LMP sem menne bele koalícióba, úgy az Tarlós részéről permanens alkalmazkodást és kompromisszumokat igényelne. Márpedig az LMP politikai önállóságára egy esetleges koalíció kellő veszélyt jelentene. Hangsúlyozzuk azonban, hogy ez a kényszer aligha fenyegeti majd a Fideszt.

Meglesz-e az MSZP-nek Szeged?

A választás hetében publikált közvélemény-kutatási adatok szerint egyetlen nagyváros szocialista polgármestere őrizheti meg a pozícióját, ő pedig a szegedi Botka László. Múlik ezen még egyáltalán valami? Szimbolikus értelemben mindenképpen. Botka Lászlót a szocialisták egyik lehetséges kormányfő-jelöltjeként emlegették még tavaly. Vereségével szakértők szerint felgyorsulhat a párt eróziója, s egymásnak eshet a Gyurcsány- és a Mesterházy-vonal. Márpedig Botka veresége - azt követően, hogy a Jobbik jelöltje pénteken visszalépett a Fidesz jelölje javára - fölöttébb valószínű. Ez pedig annyit jelent, hogy az MSZP vidéken jóformán eltűnik.

Marad-e szocialista fellegvár a XIII. kerület?

Az országgyűlési választások során kizárólag a XIII. kerületben sikerült a szocialistáknak egyéni mandátumot szerezniük, szám szerint kettőt. Az akkor sikerrel szereplő Tóth József polgármester most is esélyes, esélyesebb, mint Botka László. Szimbolikus jelentősége azonos Szegeddel: ha Angyalföld elesik, az MSZP lényegében a fővárosban is kapitulál.

Lesz-e jobbikos polgármester?

Könnyen lehet, hogy igen. Észak-Magyarországon és Szabolcs-Szatmár megyében nagyon erős a párt, Pest megye és Budapest mellett északkeleten indították a legtöbb jelöltjüket, s ezekben a körzetekben kampányoltak a legtöbbet. Könnyen előfordulhat tehát, hogy leesik egy-két polgármesteri poszt a Jobbiknak, de igazán jelentős trófeát akkor gyűjtene be, ha egy 10 ezer főnél nagyobb településen győzne: a felmérések szerint Tiszavasvári lehet az a hely. A városokban ugyanis a pártpreferencia szerint választanak a polgárok, így a győzelem a Jobbik komoly megerősődését jelentené. Az sem mellékes, hogy ezek mellett Budapesten jól szerepel-e a párt. Krekó Péter, a Political Capital elemzője például arra emlékeztet, hogy ha a tavaszi gyatra eredményt ismétlik meg a jobbikos jelöltek Budapesten, az a pesti pártelit és az erős vidéki szervezetek közötti erőviszonyok átrendeződését hozhatja.

Jut-e polgármesteri szék az LMP-nek?

Már a jelöltállítás is kudarc volt: a szervezetileg roppant gyenge LMP a megyei jogú városok közül csak Pécsett tudott jelölteket állítani. A budapesti kerületekben polgármesteri székre esélytelenek, egy-két kistelepülésen azonban sikerülhet a dolog. Az ivádi polgármester, Ivády Gábor például nyerhet is, pedig a párszáz fős faluban szokatlan módon a Fidesz is kihívót állított. Két Vas megyei településen (Bozzai és Gérce) még elképzelhető LMP-s siker. Érdekes fejlemény, hogy az Ungár Klára vezette SZEMÁ-nak van egy tuti befutója: Sértő-Radics István ellenjelölt nélkül újrázhat Uszkán.

Megtartja-e Ferencvárost Gegesy Ferenc?

Időben hagyta-e ott az SZDSZ-t Budapest egyik legsikeresebb polgármestere, vagy az egykori pártkötődést őrizték meg jobban a ferencvárosi polgárok az emlékezetükben? Az immár független Gegesy ellen a szocialisták és a Fidesz indított jelöltet. Korábban ez nem jelentett neki kihívást, de ezúttal elképzelhető, hogy - a főpolgármesterhez hasonlóan - 20 év után ő is elköszön.

Hirdetés