Medián: a fővárosiakat nem hozza lázba a szavazás
Néhány nappal az önkormányzati választások előtt kimondottan alacsony szavazói aktivitás mérhető a fővárosiak körében - derül ki a Medián legfrissebb felméréséből, melyben a fővárosiak szavazási szándékát vizsgálták.
A részvételi kedv a kampányidőszak végéhez közeledve még mérséklődött is: szeptember elején a válaszadók 46, a választás hetében azonban már csak 35 százaléka mondta azt, hogy biztosan elmenne szavazni (igaz, a megkérdezettek korábban egy „most vasárnap” rendezendő választásról, tehát elméleti esetről nyilatkoztak, most viszont a ténylegesen küszöbön álló voksolásról) - olvasható a Medián oldalán.
Becsléseik szerint az aktivitás a kormánypárti szavazók körében a legerősebb (62 százalékuk „biztos” szavazó), míg az MSZP és a Jobbik híveinek valamivel több mint fele gondolta biztosnak a részvételét. Az LMP szavazótáborának részvételi hajlandósága ugyanakkor ennél jóval alacsonyabb: bár összesen kilenctizedük valószínűnek tartotta, hogy elmegy szavazni, a kérdezés időpontjában mindössze 26 százalékuk gondolta ezt biztosnak.
Budapesten négy párt listája közül lehet választani, a fennmaradó kis pártok (így a Kétfarkú Kutya Párt) szimpatizánsai leginkább az MSZP és az LMP szavazói között jelenhetnek meg. A kormányoldal azonban ezzel együtt is több mint kétszer akkora szavazótábort tudhat maga mögött a fővárosban, mint a szocialisták (a választani tudó „biztos” szavazók 57 százaléka szavazna a Fidesz-KDNP listájára, 25 százaléka az MSZP-re) (2. ábra). Ugyanakkor az MSZP és az LMP is jelentős számú többletszavazatot kaphatna abban az esetben, ha azok a támogatói, akik nem teljesen biztosak a részvételben, mégis meggondolnák magukat. Ha ugyanis azok, akik csak valószínűnek tartják a részvételüket, mégis elmennének szavazni, 49 százalék jutna a Fidesznek, 26 százalék az MSZP-nek, 14 százalék az LMP-nek és 11 százalék a Jobbiknak, tehát a Fidesz-KDNP előnye lényegesen kisebb lenne, mint ha csak a „biztos” szavazók járulnának az urnákhoz - áll a Medián összegzésében.