2010. szeptember. 17. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 17. 15:47 Itthon

Kaltenbach: az LMP szeretné visszaállítani a Budapest-törvényt

A kerületek és a főváros egymáshoz való viszonyáról tartott sajtótájékoztatót pénteken a budapesti Moszkva téren Kaltenbach Jenő volt kisebbségi és emberi jogi biztos, a Lehet Más a Politika fővárosi listájának második helyezettje.

„A Moszkva tér jól illusztrálja azt a helyzetet, ami ma van Budapesten” – magyarázta Kaltenbach a sajtótájékoztató helyszínválasztását. Szerinte a kétszintű önkormányzat „megoldatlanságokat, kompetenciavitákat” generálni. „Fővárosi projektek évek óta állnak” amiatt, hogy a főváros, illetve a kerületek – e konkrét esetben az I., a II. és a XII. kerület – „nem tudnak egymással dűlőre jutni”.

A városházi képviselőjelölt hangsúlyozta: pártja „nem kerületellenes”, de azt szeretné elérni, hogy „ne politikusok martalékává váljanak ilyen fontos ügyek, mint például a Moszkva téri projekt, hanem a budapestiek döntsék el, hogy mi legyen a Moszkva térrel”. Ezért a Lehet Más a Politika (LMP) arra kéri a kormányt, hogy parlamenti többségével élve módosítsa a kétharmados önkormányzati törvényt és olyan városszerkezetet hozzon létre, „amely valóban szolgálja a budapestiek érdekeit”. Hozzátette: „Így az évek óta húzódó Moszkva téri megoldatlanságok végére is pont kerül.”

 Az LMP szeretné visszaállítani a Budapest-törvényt – közölte Kaltenbach. Ki kell küszöbölni ugyanis azt a problémát, hogy a kerületek „saját partikuláris érdekeik miatt” megakadályoznak egy fővárosi beruházást.

Az Észak Magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége Egyesület színeiben Érden német kisebbségi képviselőjelöltként is versenyző Kaltenbach újságírói kérdésre felelve hozzátette: az egész várost érintő ügyekben növelni kell a főváros kompetenciáját, a kerületek pedig elsősorban azokban az ügyekben lennének illetékesek, „amelyek valóban a kerület lakosait […] érintik”. Hozzátette: a háromszor akkora Berlinnek tíz kerülete van, ez a kerületszám az ötször ennyi lakosú Párizst jellemzi.

 A hvg.hu kérdésére a Moszkva tér fölújításával kapcsolatban a volt biztos azt mondta: „A város képét befolyásoló döntéseknél mindig az érintettek véleményét kell megfelelő módon figyelembe venni, persze természetesen a szakmai szempontok megfelelő figyelembevételével együtt” – felelt a politikus, hozzátéve, hogy „legjobb tudomása szerint” az LMP-nek nincs kialakult koncepciója a Moszkva tér jövőjét illetően, de „ez a sajtótájékoztató nem arról szól, hogy a Moszkva térrel mi legyen, hanem annak illusztrációja, hogy a kétszintű rendszer milyen következményekkel járhat, hogyha azt rosszul rajzolják meg”. Mindenesetre a Moszkva tér rehabilitációja Budapest és nem a három kerület ügye kell, hogy legyen – tette hozzá.

A hvg.hu interjút készített Kaltenbach Jenővel. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az ombudsmanság – ráadásul, egyetlenként: újraválasztott ombudsmanság – után nem jelentős visszalépés-e számára a fővárosi lista második helye. „Rangok, nevek és címek sohasem érdekeltek” – reagált a valószínűsíthetően leendő városatya. „Az ügy az, ami érdekes. Amikor ombudsmannak választottak […], két dolog […] érdekelt: egyrészt maga az intézmény, hiszen ez egy vadonatúj intézmény volt Magyarországon és mindig óriási kihívás egy ilyen intézményt megvalósítani, másrészt maga a kisebbségi ügy, ami szintén egy teljesen vadonatúj helyzetben volt a kilencvenes évek elején-közepén. […] Most is a téma érdekel és nem a poszt” – reagált kérdésünkre Kaltenbach.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy – akárcsak kisebbségi biztosként – nem inkább a pártpolitikán kívül érezné-e jobban magát. Kaltenbach úgy felelt: „Ez egy létező dilemma volt. Sokat gondolkoztam ezen. Végül egy dolog lökött ebbe az irányba […]: a választás után egy olyan, enyhén szólva aszimmetrikus helyzet jött létre Magyarországon, amelyre nem volt példa a rendszerváltás óta. Ma Magyarországon egy olyan koncentrált hatalom van nagyon kevesek kezében, amire az elmúlt húsz évben sohasem volt példa, még akkor sem, amikor az MSZP-nek és az SZDSZ-nek kétharmados többsége volt, mert hiszen az egy koalíció volt. Most azonban egy párt és egy szűk kör kezébe került óriási hatalom Magyarországon. Ennek az ellensúlyozása szerintem minden tisztességes demokrata kutyakötelessége.” Hozzátette: ha csalódni fog az LMP-ben, akkor „ebből le fogom vonni a megfelelő konzekvenciákat”. Hozzátette: „Én azt nem tartom igazán hasznos attitűdnek, amit kétségkívül egyes értelmiségiek vallanak, hogy tudniillik […] splendid_isolationnel […], távolságtartással, elegáns pozícióval viszonyulnak a dologhoz és utána csodálkoznak, hogy a dolgok nem úgy történnek, ahogy ők […] szeretnék.”

Portálunk azon fölvetésére, hogy a centrális erőtérrel szembeni kivont kard nem lett volna-e hatékonyabb, ha ő az LMP főpolgármester-jelöltje, tekintettel arra, hogy ezzel megnőtt volna az esély Tarlós István legyőzésére, úgy felelt: „Született egy döntés […], mely döntést én tudomásul vettem. Eszerint fogunk a […] jövőben politizálni, elfogadva ezt a helyzetet, ami előállt.”

Szegő Péter


 

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.