2010. szeptember. 07. 09:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 07. 10:31 Itthon

Hírszerző: így korlátozzák az ön döntési szabadságát

Minden jel arra mutat, hogy az önkormányzati törvényt érintő módosítások sikeresen ki fogják iktatni az önkormányzati rendszerből a kormányzati hatalomtól független, helyben viszont támogatottsággal rendelkező lokálpatrióta és civil szervezetek nagy részét - írja keddi cikkében a Hírszerző.

Az áprilisi országgyűlési választáson kialakult kétharmados Fidesz-KDNP kétharmados többség (többek között a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának szabályairól szóló 2010. évi L. törvény elfogadásával, valamint a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosításával) gyakorlatilag az önkormányzati rendszer egészében megnehezítette a pályára lépést a kisebb szervezetek számára, aminek jelentőségét nehéz lenne túlbecsülni.

Összességében a Fidesz-KDNP-nek sikerült a 2006-os töredékére csökkentenie az idei induló szervezetek számát. A jelöltállítás során ugyanis bebizonyosodott, hogy Magyarországon három valódi, országos párt maradt, a Fidesz-KDNP, az MSZP és a Jobbik – ajánlószelvény-fronton ez utóbbi rávert a szocialistákra; a három darab (!) megyei lista állítására képes LMP-ről pedig nemes egyszerűséggel kiderült, hogy az ország nagy részén (tehát Baranya, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén megyén kívül sehol) nem létezik.

A kisebb szervezetek számára megnehezített önkormányzati választásokról szóló Hírszerző-cikkhez kattintson.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.