Lebukott gárdakapitány: mi állhat a háttérben?
A Jobbik vezetésének érdekeit szolgálhatta, hogy egy „csókvideó” miatt lemondott posztjáról Kiss Róbert főkapitány, aki az utóbbi időben - szintén megbuktatott elődjéhez hasonlóan - „izmozott” a pártvezetéssel szemben. Eközben újabb frontvonal körvonalazódik a Jobbikon belül: most a „szabadságharcosok” és a „szakpolitikusok” néznek egymással farkasszemet.
„Megválasztásra került a Magyar Nemzeti Gárda új főkapitánya” - e kissé magyartalan címmel adott hírt a szervezet arról, hogy új vezetőjük van, miután Kiss Róbert főkapitány múlt héten lemondott tisztségéről. Ám egyelőre nem tudni, kicsoda Kiss utóda, ahogy azt sem, ki vagy kik választották meg. Kiss Róbert azt követően mondott le, hogy felkerült az internetre egy ismeretlen eredetű videofelvétel, amely az egyébként nős főkapitányt egy fiatal lánnyal hevesen csókolózva mutatja be. Ezzel a „haza, család, hűség” jelszavakat minden beszédében hangoztató Kisst a videó készítői meglehetősen kényelmetlen helyzetbe hozták. Bár a felvételre elsőként a stop.hu hírportál hívta fel a figyelmet, a témának elég nagy teret adott a Jobbikhoz közel álló kuruc.info szélsőséges internetes újság is. Nem először és talán nem véletlenül: ugyanez a portál augusztus elején hazugsággal vádolta meg Kiss Róbertet, miután kiderült, hogy még mindig a gárda soraiban van a pornózó Müller Nikolett, noha a főkapitány a lapnak azt állította, a lány már nem tagja a szervezetnek.
Keresd a nőt!
A Népszabadság szerint Kiss Róbertet „sajátjai” meszelhették el. A csókvideón szereplő lány szerintük F. Emese. Márpedig Emese és a főkapitány közötti viszonyról a lap szerint a gárdán belül többen tudtak, noha a kapcsolatot Kiss tagadta. A Jobbik pártlapja, a Barikád pár hónapja rá is kérdezett a híresztelésekre. A gárdavezető akkor – jelezve, hogy jogi lépéseket fontolgat az ügyben – kategorikusan tagadott. Ezt követően egy nyílt levél jelent meg a világhálón „Ifjú Gárdisták” aláírással, amelyben a névtelenségbe burkolózó szerzők „arcpirító gyalázatnak” minősítették Kiss nyilatkozatát, és legyávázták, amiért „nem mered felvállalni kis kalandodat Emesével”. Egyben közölték, hogy nem nyugszanak, amíg olyan főkapitányt nem kapnak, akire felnézhetnek, és szép lassan mindaddig adagolni fogják a bizonyítékokat, amíg a gárda ki nem veti magából „ezt a gennyes tályogot”.
A pornós lány ügyének kirobbantása, illetve Kiss csókolózós videójának publikálása háttérében többen a Jobbik és a gárda, pontosabban Vona Gábor és Kiss Róbert szembenállását sejtik. Eszerint Kiss egy ideje arra törekedett, hogy átvegye az ellenőrzést Vona Gábor és a pártelnökség felett. Nemrég például a most lemondott főkapitány úgy nyilatkozott, hogy ha a Jobbik hasonlatossá válik a többi parlamenti párthoz, akkor képviselőit saját kezűleg fogják az épületből kirángatni. Amikor pedig a Jobbik országgyűlési képviselője, Pősze Lajos feleslegesnek ítélte gárdát, Kiss szervezetének tagjai felháborodtak, a főkapitány pedig enyhe büntetésként értékelte, hogy a Jobbik vezetése Pőszét – nyilatkozata miatt - visszahívta a frakcióvezető-helyettesi tisztségéről. Abban a legtöbb politikai elemző is egyetért, hogy Vonának áll a leginkább érdekében, ha a gárda élén egy meggyengült vezető áll, hiszen ő semmiféle politikai ellensúlyt nem tud képviselni. Emlékezetes, Kiss elődje, Dósa István is azután távozott posztjáról, hogy konfliktusba került Vona Gáborral.
A Jobbik Akhillesz-sarka
Igaz, a gárda már Kiss személyétől függetlenül is kockázati tényező a Jobbiknál. Ahogy az egyik általunk megkérdezett elemző fogalmazott, a gárda ma már „a Jobbik Akhillesz-sarka, amibe a Fidesz bármikor belelőhet egy jó kis nyilat”. Nem véletlen, hogy a Magyar Gárda lényegében megszűnt: már nem toboroznak új tagokat, a Jobbik pedig egyetlen olyan javaslatot sem nyújtott be a parlamentbe, amelyben a szervezet működését akadályozó törvények hatályon kívül helyezését kezdeményezték volna – noha erre a választási kampányban Vona Gábor többször is ígéretet tett. E helyett megalakult a Magyar Nemzeti Gárda, amely megalakulásakor lefektette: céljai csak azok lehetnek, amelyek összhangban vannak az alkotmánnyal. Ez a „hozzáállás” meglehetősen különbözik a korábbi, a bíróság által is betiltott Magyar Gárda félkatonai, militáns, rendszerellenes, a törvényekre fittyet hányó attitűdjével.
Mindez persze korántsem jelzi azt, hogy a Jobbik megszelídül. Ehelyett inkább csak arról van szó, hogy a Magyar Nemzeti Gárda megalapításával akarja magáról jelentéktelenné tenni, illetve megszelídíteni az amúgy nehezen ellenőrizhető szervezetet, Kiss - "profinak" tűnő - lebuktatása, majd eltávolítása pedig illeszkedik ebbe a stratégiába. Ne feledjük, Kiss elődje is azért dobta be a törülközőt, mert úgy érezte, a Jobbik vezetése pártcélokra használja a gárdát. Ami persze érthető is, hiszen a Magyar Gárda Vona Gábor agyszüleménye volt.
„Szabadságharcosok” kontra „szakpolitikusok”
S miközben Kiss Róbert botrányos körülmények között lemondott, a Jobbik vezetése a Zagyva György Gyula és Toroczkai László nevével fémjelzett Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) felé mozdult el. Noha a párt és a HVIM között már a parlamenti választások előtt stratégiai szövetség kötetett, új fejlemény, hogy Toroczkai lesz a Jobbik Csongrád megyei listavezetője az önkormányzati választáson. A Népszava ezzel kapcsolatban megjegyzi: Toroczkaiék nyomulását a párton belül többen a HVIM-es „hatalomátvétel” előkészületeként értékelik, korábban ugyanis a Jobbikon belül is „új nyilasnak” nevezett csoport helyzete bizonytalanabb volt.
Az előzetes letartóztatásban lévő Budaházy György mellett kiálló HVIM és a Jobbik „szelíd” szakpolitikusai közötti konfliktus szemmel látható. A törésvonalat nemcsak Pősze emlékezetes nyilatkozata teszi jól láthatóvá, hanem az is, hogy a Jobbik-jelöltként induló Toroczkai nemrég nyilvánosan kikelt a párt szakpolitikusai ellen. Toroczkai szerint a Jobbikban jelen vannak a „szabadságharcosok” és jelen vannak a Pősze-féle karrieristák is, akik az előbbiek hátán jutottak a parlamentbe. „Az ilyen politikusokat a mi oldalunkon tűzzel-vassal irtani kell! Már most látható, hogy egyre jobban feszül egy ellentét az úgynevezett szakpolitikusok - ezt a szót sem szeretem egyébként - és a szabadságharcosok között, bár én inkább a megalkuvók és a bátrak ellentétének nevezném ezt a helyzetet” – nyilatkozta Toroczkai.