Bontási támogatást kapnak a borsodi árvízkárosultak
Százhúszezer forint bontási támogatást nyújt a Borsod megyei önkormányzat azoknak árvízkárosultaknak, akiknek összedőlt a házuk, vagy statikailag olyan állapotba került, hogy le kell bontani.
A pénz átutalásáról szerdán szerződést írt alá Ódor Ferenc, a megyei védelmi bizottság elnöke, egyben a megyei közgyűlés fideszes elnöke és azok a magánszemélyek, akiket Szikszó, Sajólád, Sáta és Tolcsva településeken érintett az ár. Ódor Ferenc úgy fogalmazott: a helyreállítási és újjáépítési bizottság döntése alapján a megyei önkormányzathoz különböző szervezetektől, vállalkozásoktól, települési önkormányzatoktól, civilektől beérkezett pénzbeli adományokból összesen 40 millió forintot juttat mindazokhoz, akiknek a háza romhalmazzá vált. Portánként mintegy 120 ezer forint jut ebből a pénzből a bontásra. Hozzátette: a szerződés megkötése után azonnal utalják az összeget.
A megyében 26 településen sérültek meg, váltak lakhatatlanná ingatlanok az árvíz miatt. Azokon a helyeken, ahol az önkormányzat magára vállalta a bontási feladatokat, nem a magánszemélyekkel, hanem a helyi önkormányzattal kötnek szerződést - részletezte Ódor Ferenc. Kitért arra is, hogy Felsőzsolcán - ahol mintegy 200 házat vitt el a víz - szintén az önkormányzat végzi majd el a bontást, de 17 esetben a tulajdonosok már önmaguk elvégezték ezt a munkát, így itt velük is megkötik a szerződést.
Elmondta, hogy Borsod-Abaúj-Zemplénben 300 körüli azoknak a házaknak a száma, amelyek összedőltek, illetve lakhatatlanná váltak az árvíz miatt, de ez a szám változik, hiszen a régi építésű ingatlanoknál száradás után jelentkezik igazán a kár, ha eddig nem rogytak össze. Több mint ötezer épület állapotát kellett megvizsgálni, felmérni a megyében. "A szándék az, hogy akinek összedőlt a háza, annak segítsünk" - mondta, hozzáfűzve, hogy bajbajutottakat a kormány is kiemelten támogatja.
A vis maior támogatások kapcsán kifejtette: a települések gyorsabb ügyintézésre számítottak; több esetben hiánypótlásokat kértek az érintett önkormányzatoktól. Azon házakat pedig, amelyek megsérültek, de nem dőltek össze, a karitatív szervezetek segítségével állítják helyre. A lakosok építőanyagot és ingóságokat kapnak. Utalt arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia 90 millió forinttal támogatja az árvíz sújtotta Borsod megyei embereket. "Köszönettel tartozunk - mind a megyei önkormányzat, mind a védelmi bizottság - azoknak, akik felajánlották segítségüket" - mondta az elnök.
A biztosítótársaságokról szólva megjegyezte: azoktól a károsultaktól, akiknek van otthonbiztosításuk, olyan információkat kapnak, mintha lassulna a feldolgozottság. Az lenne az ideális, ha minél hamarabb megkaphatnák a megállapított összegeket, hiszen valamennyi területen szükség van arra, hogy összejöjjön a helyreállításokhoz szükséges forrás - tette hozzá.