Kis füzetben összegezte magát az LMP
Az LMP egy kis füzetben összegezte, mit tett és mit ért el első parlamenti ülésszaka idején. Most még sokan pihennek, de augusztus végén beindul a kampánygépezet is.
Az általunk képviselt, folyamatos egyeztetésen alapuló döntéshozatali rendszert nehéz volt következetesen képviselni a törvényalkotás erőltetett menetében – mondta Schiffer András, a Lehet Más a Politika (LMP) képviselőcsoportjának elnöke, amikor bemutatta azt a füzetet, amely a párt parlamenti frakciójának eddigi munkáját összegzi. A jogász-politikus hangsúlyozta, párttársai többségének bele kellett tanulnia a politikusi létbe, de jól haladtak.
Aktivitásuk beszédes indikátoraként a frakcióvezető a képviselők által beadott törvénymódosító indítványok számát említette. Az LMP május 14. és július 22. között összesen 202 módosítót terjesztett elő, így egy főre 12,6 indítvány jutott, ami jóval magasabb – ahogy a frakcióvezető hangsúlyozta – mint az MSZP 6,6 db/fős mutatószáma vagy éppen a jobbikos képviselőre jutó három módosító. Az LMP módosító javaslatainak 10,7 százaléka ért célba. Schiffer azt is kiemelte: hét törvényjavaslata és három határozati javaslata volt pártjának.
A Karácsony Gergellyel közösen tartott sajtóbeszélgetésen a párt mindkét képviselője hangsúlyozta, hogy az átláthatóságot fontosnak tartják, s az elszámoltatáson túl leginkább a korrupciót lehetővé tevő okok megszüntetését szeretnék. A kérdésre, hogy a vagyontörvény módosításával megszűnt az állami cégek vezetőinek nyilvános fizetési listája, így még kevésbé átlátható az állami pénzek kezelése, Karácsony azt mondta a hvg.hu-nak: bár nem kapott sok médiafigyelmet, de ezt ők is nehezményezték. Azt mondta: bár ezt a törvényt elfogadta a parlament, de nem érzi úgy, hogy ne lenne további mozgásterük az átláthatóság kikényszerítésére, többek között a közérdekű adatok nyilvánosságát kérve. Ahogy a sukorói dokumentumok nyilvánosságáért is küzdöttünk, úgy meg fogjuk tenni ezt egyéb ügyekben – mondta, példaként említve a hvg.hu korábban megírt információját, miszerint Pintér Sándor cége kapta meg a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) ingatlanjainak őrzés-védelmét, melyről részleteket nem közöl a cég.
Schiffer András a párt munkáját összegezve azt is hangsúlyozta, véleményük szerint nem megfelelő az egyeztetés az alkotmányozási folyamatról. Ahogy most zajlik ez a dolog, könnyen előfordulhat, hogy egy ilyen körülmények között megszülető alkotmány 15-20 év múlva újra legitimációs problémákkal küzd majd – vélekedett a frakcióvezető.
Karácsony szerint az LMP új stílust vitt a parlamentbe, s ezt a többi párt is méltányolja. Véleménye szerint az is beszédes adat, miszerint – az MTI gyűjtése alapján – csak ők tartózkodtak a bekiabálásoktól a parlamentben. Ehhez Schiffer azt is hozzátette: ez a párt több, mint zöld.
Eredményeik között sorolják a kiadványban többek között azt, hogy fennmaradt a megyei önkormányzatok esélyegyenlőségi program-készítési kötelezettsége, bekerült a 2006-os őszi jogsértésekkel kapcsolatos jóvátételi határozatba az a szövegpontosítás, miszerint a brutális rendőri fellépés nem csak békés, védtelen polgárokat sújtott. Azt is kiemelik, munkájuk eredményeként országgyűlési határozat hívja fel a kormányt a rendszerváltás előtti állambiztonsági iratok nyilvánosságának rendezésére, illetve fontosnak tartják, hogy a bírósági titkárokra is vonatkoznak az irányadó függetlenségi garanciák.
Az önkormányzati választásokra - igaz szűkre szabott költségvetésből, de - készül a párt. Karácsony Gergely azt mondta lapunknak, már több helyen megjelentek a plakátjaik, keződik a szórólapozás is és "vannak még tartalékaik" - válaszolta, amikor azt kérdeztük tőle, lehet-e meglepetésre számítani a párttól. A kérdésre, hogy mit tanultak a parlamenti választásokat megelőző kampányból, azt mondta: elsősorban logisztikai problémáik voltak akkor, de ezzzel nem lesz gond ősszel.