Tömeges kagylópusztulás a Tisza-tavon
Kagylópusztulás volt a Tisza-tavon. Ez nem először fordult elő, néhány éve szinte menetrendszerűen számolni kell ezzel a jelenséggel, a Kelet-Ázsiából származó amuri kagyló ugyanis – miközben már a hatvanas évek óta jelen van a hazai vizekben – nehezen akklimatizálódik.
A kánikulai napok után ismét kagylópusztulást észleltek a Tisza-tavon. A jelenség nem rendkívüli, bár kétségkívül megkeseríti a nyaralók, horgászok életét. A Tisza-tó strandot egy védőhálóval kerítették körbe, így a fürdőzők közé nem kerül elpusztult kagyló – számolt be a szoljon.hu.
Az elpusztult kagylók összegyűjtése a Tisza-tó halászati-horgászati hasznosítójának feladati közé tartozik. Hegedűs Gábor, a Tisza-tavi Sporthorgász Nonprofit Kft. ügyvezetője a hvg.hu megkeresésére elmondta, hogy szinte már az egész tavat megtisztították a kagylótetemektől. Az ügyvezető szerint a méretes kagyló – általában tenyérnyi méretű, de fogtak már ki két kilogrammos példányt is – tömeges pusztulását valószínű egy atka okozta, amely a hazai kagylófajokra egyáltalán nem jelent veszélyt.
A túlságosan nem kedvelt jövevény – fogyasztásra alkalmatlan, húsát állati takarmányként hasznosíthatják – vélhetően az 1960-as években kerülhetett a tóba, a szintén távol-keleti növényevő halak, a busa és az amur betelepítésekor. Hegedűs szerint valószínű a következő években is meg fog ismétlődni a jelenség, a kagyló lassú meghonosodásával azonban már idén kisebb mértékű volt a pusztulás, mint a korábbi években. Az elmúlt napokban mintegy 600-700 kilónyi kagylótetemet gyűjtöttek össze. A kellemtlenségek ellenére előnye is van kagyló jelenlétének: mivel folyamtosan szűri a vizet, nincs gond annak minőségével.
Eközben haltelepítést is végeztek a kft. munkatársai, több mint 13 ezer körülbelül 1,5 kilós pikkelyes pontyokat telepítettek a tóba, amelyek máris foghatók. Mivel a horgászok kedvelik ezt a halfajtát, valószínű nem marad el a várt érdeklődés.