Kezdeményezték a Főtáv vezérigazgatójának előzetes letartóztatását
Különösen nagy kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmény miatt a Fővárosi Főügyészség csütörtökön kezdeményezte Kovács Lajosnak, a Főtáv Zrt. vezérigazgatójának az előzetes letartóztatását. A Főtáv Zrt. közölte: segíti a nyomozást.
Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője az MTI-hez eljuttatott közleményében azzal indokolta a kezdeményezést: ha a vezérigazgató, K. Lajos az eljárás során szabadlábon védekezne, tartani lehetne a szökésétől, illetve attól, hogy más érintettekkel összebeszélve vagy más módon nehezítené a bizonyítási eljárás lefolytatását. Kovács Lajost szerdán vették őrizetbe.
Tafferner Éva, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szóvivője korábban az MTI-nek elmondta: az ügyben magánszemély feljelentése alapján május 26-án rendeltek el nyomozást. A vezérigazgatót azzal gyanúsítják, hogy vagyonkezelési kötelezettségét megszegve egy lakópark hűtő-fűtő rendszerére a Főtáv számára előnytelen szerződést kötött és ezzel mintegy 180 millió forintos kárt okozott a cégnek.
A Főtáv vezetőjének rendőrségi kihallgatásáról a nol.hu és a Hír TV számolt be. Utóbbi utalt arra, hogy egy csepeli lakópark hűtő-fűtő rendszerének a kiépítéséről van szó az ügyben. A televízió honlapján azt írták: a Célpont című műsor tárta fel, hogy a lakóparkot kivitelező cég igazgatóságában és felügyelőbizottságában több, az MSZP-hez közel álló ember is felbukkant. A kivitelező csúszásban volt, amikor a Főtáv a segítségére sietett és elvégezte helyette a munkát. Az MTI rendőrségi forrásból úgy tudja: a Rákóczi Liget lakópark hűtő-fűtő rendszerének kiépítésével kapcsolatos az ügy.
A rendőrség szerdai közleménye szerint a nyomozók kedden az előnytelen szerződés megkötése miatt a csepeli lakópark beruházásának a vezetőjét is meggyanúsították. Ő a gyanúsítással szemben panasszal élt, kihallgatása során vallomást tett.
A Főtáv Zrt. csütörtökön azt közölte: mindenben segíti a nyomozást a Csepeli Hőszolgáltató Kft. (CSHSZ) ügyében, hiszen azt cégük kérte. Kovács Lajos vezetésével már május 20-án bejelentést tettek a Fővárosi Főügyészségen, kérve az ügy kivizsgálását, és rendelkezésre bocsátották az ezzel kapcsolatos összes dokumentumot. Mint írták, Kovács Lajos vezérigazgató vezetése alatt a társaság az üzleti döntéseknél, beszerzéseknél és a számlák kifizetésénél minden esetben szakmai alapon, a hatályos jogszabályok szerint járt el, ezért nyugodtan áll mindenfajta vizsgálat elé és segíti a nyomozást.
A közlemény szerint a Főtáv korábbi menedzsmentje már 2005-ben tárgyalásokat kezdett, majd 2006-ban ajánlatot is tett a lakópark távfűtésének szolgáltatására, ám az ingatlanfejlesztő akkor még nem volt nyitott erre. 2007-ben az új menedzsment ismét ajánlattal kereste meg a lakópark fejlesztőjét, abban nemcsak a távfűtés, hanem a távhűtés szolgáltatása is szerepelt. Ekkor az ingatlanfejlesztő hűtés-fűtésre szerződött partnere hajlandóságot mutatott a projekt eladására.
A társaság kiemelte, hogy a 2007. évi igazgatósági előterjesztéseket komoly számítások előzték meg: igazságügyi könyvvizsgálói és jogi szakértők készítették elő és elemezték a projektet. Ez alapján László György akkori üzletfejlesztési igazgató és Orbán Tibor, az energetikai és rendszerirányítási osztály vezetője terjesztette elő az igazgatóságnak jóváhagyásra az üzletrészek vételi árát és a CSHSZ-ben megvalósítandó újabb beruházások nagyságrendjét. Az akkori számítások szerint a tervezett 180 millió forintos vételárral és az új beruházásokkal együtt a projekt 15 év alatt térül meg a Főtáv számára. Hozzátették: az igazgatóság 2008 áprilisában hozzájárult a Csepeli Hőszolgáltató Kft. üzletrészének Főtáv általi megvásárlásához és jóváhagyta a szerződés megkötését. Ez év márciusában a próbaüzem tapasztalatai és a megismételt igazságügyi szakértői vélemény alapján egy több hónapos tárgyalássorozat eredményeképpen a felek írásban megállapodtak egy árleszállításban és elfogadták a 122,5 millió forintos vételárat, amely 57,5 millió forinttal alacsonyabb az eredetinél. Az ennek megfelelő szerződésmódosítást a vállalat igazgatósága május 18-án fogadta el.
A Főtáv Zrt. kitért arra: amikor a hűtlen kezelés gyanúja először felmerült, Kovács Lajos vezérigazgató kezdeményezésére ismét független igazságügyi (könyvvizsgálói) szakértőt kért fel, hogy értékelje az üzleti konstrukciót. Az újabb szakértői vélemény megerősítette a korábbi eredményeket, melyek szerint a projekt vételára reális, a piaci viszonyoknak megfelelő - áll a közleményben.