Építészek tiltakoznak a belvárosi léghajó-hotel ellen
Fontos építészeti és kultúrtörténeti emlékeket, valamint a történelmi városszerkezetet teszi tönkre egy Budapest belvárosába tervezett beruházás, amely ráadásul nem kapott kellő nyilvánosságot - állítják az ellene levélben tiltakozó építészek.
Egy negyvenezer négyzetméteres vegyes funkciójú épület, irodaház, üzletközpont, hotel és garázs kerül a belvárosi Új Városközpont elnevezésű beruházás keretében a budapesti brit nagykövetség melletti háztömb helyére - számolt be két hete az Index. A londoni központú, Foster & Partners iroda által kidolgozott projektet az az Országos Építészeti Tervtanács hagyta jóvá. A beruházó céget vezető Csipak Péter az Indexnek a 2013-ra tervezett beruházás költségeit 145 millió euróra taksálta.
Túlzott rombolással jár azonban a beruházás öt Ybl-díjas építész szerint, akik nyílt levélben fordultak a Magyar Építész Kamara elnökéhez. A tervezett beruházás öt ingatlant bont le a Brit Nagykövetségtől a Kristóf térig, szétrombolva a történelmi városszerkezetet. Két városképileg védendő eklektikus lakóház bontása mellett feláldoz olyan építészeti és kultúrtörténeti emlékeket, mint az 1909-ben áruháznak épült szecessziós Fischer házat, valamint az újkori magyar építészet egyik legkiemelkedőbb, építészeti megoldásában hazánkban egyedülálló alkotást, a Gulyás Zoltán által tervezett Chemolipex irodaházat - áll a Dobai János, Ferkai András, Hegedűs Péter, Patonai Dénes és Wéber József által jegyzett levélben. Annak írói nehezményezik, hogy a "tárgyalt beruházás korábban semmilyen nyilvánosságot nem kapott, a társadalom egyéb fórumai sem kaptak tájékoztatást".
Elfogadhatatlan, hogy a városrombolást, kétes és kommersz megoldásokat, álértékeket a fejlesztés, jelkép-teremtés, Budapest-brand jelszavaival próbáljanak legalizálni - írják az Építészfórumon is közzétett levélben, amelyben arra kérik Noll Tamás kamarai elnököt, hogy minden eszközzel akadályozza meg a történeti értékek lerombolását.