Módosításokkal fogadták el az erzsébetvárosi csendrendeletet
Az erzsébetvárosi önkormányzat pénteki ülésén 18 igen szavazattal, 5 tartózkodás mellett megszavazta a kerületi vendéglátóhelyek nyitvatartását korlátozó csendrendeletet - jelentette tudósítónk. A szabályozás szerint a környező társasházak kezdeményezhetik a nyitva tartás korlátozását.
Módosításokkal fogadta el az erzsébetvárosi csendrendeletet a VII. kerület önkormányzatának képviselő-testülete. A módosítások szerint csak abban az esetben kell bezárniuk a kerületi bároknak, ha a vendéglátó-egységnek helyet adó és a szomszédos társasházak közgyűlése együttesen erre vonatkozó kezdeményezést megszavaz.
Az eredeti rendelettervezet szerint este tíztől hajnali hatig minden kerületi vendéglátóegységnek és üzlethelységnek be kellett volna zárnia. A pénteki, módosított rendelkezés július 1-jén lép hatályba.
Derült égből villámcsapás
Csütörtökön este az Erzsébetvárosi Polgármesteri Hivatal előtt megközelítőleg 150-en gyűltek össze, főleg a vendéglátósok szimpatizánsai, hogy a csendrendelet ellen tiltakozzanak. Gauder Márk, a Kazinczy utcai Szimpla Kert tulajdonosa és az Élő Erzsébetvárosért Egyesület (AZÉRT) Egyesület tagja elmondta, a hétfőn derült égből villámcsapásként érte őket a Gergely József alpolgármester által előterjesztett VII. kerületi csendrendelet terve. Főleg mivel egy éve folyamatosan egyeztet az Egyesület az Önkormányzattal, és törekszik a lakók igényeit figyelembe véve saját szakállára csökkenteni a helyekről távozó fiatalok által okozott zajt és rumlit. A hivatal weboldala szerint a tárgyalások nem vezettek eredményre, a vendéglátóhelyek pedig nem tartották be ígéreteiket a „kulturált szórakozás fenntartásának” érdekében.
Az AZÉRT nem így látja: május óta működik a Bagolyszolgálatuk: négy, több nyelven beszélő diák járja a szórakozóhelyek környékét csütörtöktől szombatig, hogy eligazítsák és lecsitítsák az utcán lézengőket. Mivel intézkedési és eljárási joguk nincsen az újraszerveződő kerületi őrség és a rendőrség támogatásával együtt tudnak csak érdemi munkát végezni. A kerületből négy fő rendőrt állítanak rendelkezésre, akik párban tudják kísérni a 750 Ft-os órabérért dolgozó diákokat. A testületi ülés szocialistái szerint a járőrözök létszámát minimum 20-25 főre kellene növelni, hogy hatékonyan tudjanak fellépni.
Az AZÉRT a szolgáltatásokat belsőleg, saját zsebből finanszírozza, méghozzá súlyoz az egyes vendéglátó egységek látogatottsága alapján, nem egyenlő mértékben terhelve a tagokat, akik tömegeket vonzó romkocsmákból és a kisebb forgalmú kávézókból tevődnek össze. A Kamilla Kft. takarítókocsijait is az egyesület fizeti, mondja Gauder,s nyolc kukát is felállítottak a legfrekventáltabb helyek környékén. (Az AZÉRT költségeibe a vendéglátóhelyen nagyságuknak, forgalmuknak megfelelően súlyozott összeggel szállnak be.)
Csütörtöki demonstrációjukon a vendéglátóhelyeket, romkocsmákat üzemeltetők a rendelet-tervezet bejelentésének módját is bírálták, mondván: azt nem kapták kézhez, a 8 napos határidőt sem tartotta be az Önkormányzat, ami törvény szerint az érintettek értesítésekor szükséges lenne.
A Szimpla Kert hajnali 4-es zárórája például úgy van kitalálva, hogy az egész épületet elfoglaló szórakozóhelyen működő pultok különböző időpontokban lakatolják le a kasszát, így a fiatalok is szakaszosan hagyják el a helyet. Gauder szerint előre nem látható zajterhelést jelentene a lakosoknak, ha az összes bulizó fiatal éjfélkor egyszerre hagyná el a sörözőket.
Az eredeti rendelet hivatalos indoka a kerületben lakók nyugalmának biztosítása lenne, de Gauder saját Facebook-rajongói fórumukra hivatkozva azt állítja, a rendeletet ellenzői főképp hetedik kerületiek. Persze a Facebook-ot és a romkocsmákat is látogató közönség vélhetően egymással mutat átfedést, s nem azokkal, akik aludni szeretnének.
Ongjerth Dániel, az Akácfa utcai Fogasház üzemeltetője, és a Kohó Egyesület elnöke a csütörtöki demonstráción emlékeztetett rá, tíz éve néha még nappal is veszélyes volt a VII. kerületben sétálni, naponta minimum két autó feltörésnek lehettek szemtanúi a lakosok, a Klauzál téren pedig szorgosan osztogatták a pofonokat az oda tévedt járókelőknek. Szerinte az, hogy mostanra sokkal biztonságosabbak az utcák, és pozitív irányba fejlődött a kerület, nem kis részben a a saját portájuk körül rendet tartó vendéglátósoknak köszönhető. A lakók viszont pont a hangoskodókra mérgesek: nem azokra, akik épp a kocsmákban ülnek, hanem akik csapatokba verődve kurjongatnak hajnalig, nem kímélik a parkoló autóik visszapillantóját, a kapualjakat pedig vizeldének használják.
A pénteki testületi ülésen a csendrendelet forszírozói, Gergely József és Hahn György a főleg a Kazinczy utcai, áldatlan állapotokat emelte ki, ahol az utóbbi hónapoban számos újabb kocsma nyílt ezzel megkeserítve az éjjel pihenni vágyók életét. A taxiforgalom megnövekedése ellen pedig újabb rendelettel szeretnének fellépni, és behajtási tilalommal korlátozni az autóforgalmat. Ez esetben viszont az utca végéig mindenképp gyalogosan kellene eljutniuk a kifulladt bulizóknak. Ám a képviselői felszólalásokban erre már nem tértek ki sem az ellenzők, sem a pártolók.
A vendéglátóegységek tulajdonosai azt is sérelmezik, hogy az őszi választásokra készülve és a nyári szünet előtt került napirendre az előterjesztés. A pénteki testületi ülés után ugyanis szabadságra vonulnak a képviselők. Gauder tanácstalan. Berlinben, ahol 2008-ban nyitották ki a német főváros közönségének a magyar romkocsma mását, fel sem merülhet hasonló korlátozás.