TASZ: a társadalmi konszenzus nélküli jogalkotás veszélyeket rejt
Meg kell vizsgálni a Fidesz-KDNP által benyújtott törvényjavaslatok várható hatásait, elemezni kell a szabályozni kívánt társadalmi-gazdasági viszonyokat, egyeztetni kell szakértőkkel, az érintett csoportokkal, ombudsmanokkal, mert a konszenzus nélküli jogalkotás veszélyeket rejt magában - közölte a Társaság a Szabadjogokért (TASZ) csütörtökön.
A megalapozott és hosszú távra tervezett jogalkotásnak az feltétele, hogy a jogszabályokat ne kelljen túl gyakran módosítani, ezért kell minden, régóta fennálló problémát is szakmai és társadalmi vitára bocsátani, ezt az előkészítő munkát az új Országgyűlés sem "spórolhatja meg magának" - olvasható közleményükben.
A TASZ szerint a tervezett módosítások mellett és ellen is számos érv hozható fel, ezeket megismerhetővé kell tenni, az álláspontok ütköztetése ugyanis a demokratikus állam alapja. Ha az ellenzék és a társadalom véleménye nélkül jogot alkot az új kormány kétharmadának tudatában, az nem felel meg szellemiségében a demokratikus állam fogalmának - írja a társaság.
Szerintük a három csapás névre keresztelt büntetőtörvénykönyv-szigorítás várhatóan nem változtat az amúgy évről évre javuló bűnügyi statisztikán, és holokauszttagadás helyett a nemzeti szocialista és kommunista bűnök tagadásának szankcionálása úgy korlátozza a szólásszabadságot, hogy nem teremt nyugodtabb közéletet.
Mindezek alapján a TASZ arra kéri a Fidesz-KDNP frakciót, hogy a törvényjavaslatok benyújtásakor tegyen eleget a hatályos jogalkotási törvényben foglalt kötelezettségnek, és készítse el a jogszabályok hatástanulmányait, azokat tegye közzé, és hallgassa meg az érintetteket is - olvasható közleményükben.