2010. május. 13. 11:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 13. 11:20 Itthon

A Jobbik ragaszkodik a nemzetbiztonsági bizottság vezetéséhez

A Jobbik nem kívánja feladni a parlament nemzetbiztonsági bizottságának vezetését, a párt ragaszkodik az ellenzéki frakciók kedden született szóbeli döntéséhez − mondta Vona Gábor, a Jobbik elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón, Budapesten.

Vona Gábor úgy fogalmazott, ha a többi frakció a tárgyalások újranyitása mellett döntene, és azt kérnék a Jobbiktól, hogy mondjon le a nemzetbiztonsági bizottság vezetéséről, akkor pártja az LMP-től a fenntartható fejlődés, míg az MSZP-től a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki székét kérné. Vona Gábor szerint az MSZP és az LMP a tárgyalások újranyitásának ötletével elismerte, hogy a Jobbik sikeresen dolgozott a parlamenti bizottsági tisztségviselőkről szóló egyeztetésen.

A Jobbik leendő frakcióvezetője ugyanakkor felháborodásának adott hangot amiatt, hogy szerinte a másik két ellenzéki párt diszkriminatívan lépett fel ellenük, ugyanis szerinte "elsőrendű és másodrendű" szavazókat feltételezve vitatják el tőlük a nemzetbiztonsági bizottság vezetését. A kérdésben egy "MSZP-LMP tengely" alakult ki, ami azt mutatja, hogy a szóbeli megállapodást felrúgó LMP az "SZDSZ útjára lépett", politikai értelemben annak utódpártjának tekinthető – értékelte a helyzetet Vona Gábor.

Hozzátette: a Jobbik mindemellett arra gyanakszik, hogy az MSZP-t és az LMP-t felhasználva "hazai és nemzetközi háttérerők mozdultak meg" annak érdekében, hogy pártjától elvegyék a nemzetbiztonsági bizottság vezetését.

Kérdésre válaszolva a pártelnök megerősítette, hogy az Országgyűlés pénteki alakuló ülésén fekete mellényben és fehér ingben vesz részt, amit nem tart jogsértésnek. "Ez a mellény nem a Magyar Gárda egyenruhája, ez egy gárdamellény, amely nem minősül egyenruhának", hanem szolidaritást fejez ki azok iránt, akiket az előző kormány antidemokratikus módon üldözött" − fogalmazott a politikus.

Szintén kérdésre reagálva leszögezte, hogy nem kívánják visszaléptetni az ügyészségi nyomozás alá került, területi listáról mandátumot szerzett képviselőjüket. Samu Tamás Gergőt azzal vádolják, hogy több emberrel együtt rátámadt a rendőrökre 2008. március 15-én. A Jobbik Békés megyei elnökét Sólyom László államfő − mint az egyik legfiatalabb parlamenti képviselőt − korjegyzői feladatokra kérheti fel a parlament alakuló ülésén.

Hirdetés