2010. május. 07. 15:28 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 07. 15:25 Itthon

ÁSZ: akadályokba ütközik a miniszterek vagyongyarapodási vizsgálata

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) nem kapta meg azt a levelet, amelyben Bajnai Gordon miniszterelnök a leköszönő kormány tagjait érintő vagyonosodási vizsgálat mielőbbi megkezdését kérte - közölte a szervezet. Az ÁSZ szerint - a kormány álláspontjával ellentétben - továbbra sem hárultak el a vagyongyarapodási vizsgálat akadályai.

Szollár Domokos kormányszóvivő pénteken tudatta, hogy a miniszterelnök levélben fordult Csapodi Pálhoz, az ÁSZ elnökének hatáskörét gyakorló főtitkárhoz azért, hogy a vagyonosodási vizsgálatokat mielőbb lefolytassák. A kormányszóvivő ezzel a Magyar Nemzet pénteki cikkére reagált, miszerint a most távozó kormánytagok megússzák a vagyonosodási vizsgálatot.

Az ÁSZ MTI-hez eljuttatott közleménye leszögezi, hogy a számvevőszék a vonatkozó törvény alkalmazhatatlansága miatt eddig egyetlen vagyongyarapodási vizsgálatot sem végezhetett, "adóhatóság nem lévén adóhiányt sem állapított meg", és a törvény megváltoztatásáig vizsgálatot nem is kezdhet. Emlékeztettek arra: az Országgyűlés 2008 elején fogadta el az állami vezetők javadalmazásának átláthatóságához szükséges egyes törvénymódosításokról szóló törvényt, miszerint a számvevőszék ötévente vagy a vezetői megbízás megszűnése után haladéktalanul végez vagyongyarapodási vizsgálatot.

Az Állami Számvevőszéknek azonban nem volt módja arra, hogy a javaslattal kapcsolatos véleményét kifejtse, így csak a törvény elfogadása után tudta jelezni a kormánynak és az Országgyűlésnek, az új szabályozás "annak fogyatékosságai miatt" nem hajtható végre, ezért módosítani kell - olvasható az ÁSZ közleményben. Az Állami Számvevőszék 2007-es tevékenységéről szóló jelentés elfogadásáról rendelkező országgyűlési határozat felkérte a kormányt, hogy módosítsa a vagyongyarapodási vizsgálattal kapcsolatos szabályozást.

Az ÁSZ kidolgozta a törvénymódosításra vonatkozó javaslatait és megküldte őket a törvényt előkészítő Miniszterelnöki Hivatalnak, a kormány azonban nem tett eleget az országgyűlési határozatban foglalt feladatának - írja a számvevőszéki a közlemény. Az ÁSZ javaslatát végül az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága tárgyalta meg, majd bizottsági önálló indítványt nyújtott be a törvény azon paragrafusának hatályon kívül helyezésére, amely szerint a vagyongyarapodási vizsgálatot az Állami Számvevőszék végzi el. Az Országgyűlés a ciklus utolsó ülésnapjára tervezte a törvény megvitatását, ez azonban elmaradt - áll a közleményben.

Az Országgyűlés február 22-i tárgyalta volna a törvénymódosítást, amely az ÁSZ-tól ismét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (APEH) helyezte volna vissza az állami vezetők és hozzátartozóik vagyongyarapodásának vizsgálatát. Az előterjesztést a szocialisták kezdeményezésére vették le a parlament napirendjére.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?