Sólyom László újraválasztását szorgalmazzák nyílt levélben
Sólyom László köztársasági elnök újraválasztását szorgalmazzák értelmiségiek. Az újságírók előtt hétfőn ismertetett nyílt levélben arra kérik az új Országgyűlést, hogy őt jelölje újra az államfői posztra.
Az aláírók szerint Sólyom László az alkotmány embere, a jogállam rendíthetetlen őre maradt a legkritikusabb helyzetekben is, erkölcsi példaadása, mértéktartó, de határozott megnyilatkozásai útmutatóul szolgáltak mindenki számára - írják.
Sólyom László szerintük sokat tett azért, hogy az ország tekintélyét erősítse, érdekeit képviselje kül- és belföldön egyaránt. Országjárása reményt és erőt adott mindazoknak, akik természeti és kulturális örökségünk megőrzésén fáradoznak - vélik. "Személyében a határon túli magyarság legfőbb pártfogóját üdvözölhette, aki felismert és megragadott minden alkalmat a kisebbségek jogainak védelmére, valamint a kölcsönös megbecsülésen alapuló jószomszédi kapcsolatok ápolására" - áll a nyílt levélben, melynek aláírói szerint "a megkezdett munka (...) méltó folytatásra vár".
Az aláírók közül többen ki is fejtették az újságírók előtt, hogy miért Sólyom Lászlót tartják a legalkalmasabbnak az államfői posztra.
Tölgyessy Péter azt közölte: nem gondolja, hogy "minden idők legtökéletesebb köztársasági elnöke volt és lehet" Sólyom László, ám - mint mondta - szilárdan hiszi, hogy a mostani helyzetben "valószínűleg ő volna a legjobb választás". Sólyom Lászlót úgy jellemezte, hogy az államfő az "új magyar demokrácia alapértékeit próbálta a maga esendő módján, nagyon következetesen védeni, néha egyértelműen befolyásolták mániái, elkötelezettségei". (...) De ki az közülünk, akit ne befolyásolna ilyesmi?" - fűzte hozzá.
Sólyom László melletti érvként említette, hogy egy másodpercre sem próbált meg olyan "népbarát" államfő lenni, aki "az embereknek a buksiját simogatva szeretetreméltó nagyapaként elnökösködik", ehelyett "értelmiségi arisztokratizmussal" látta el az elnökséget.
Kitért arra is Tölgyessy Péter, hogy megválasztása első pillanatától kezdve a baloldalon sokan nagyon nem szerették Sólyom László elnökségét, és - mint mondta - voltak, akik módszeresen, minden áldott héten megírták, hogy alkalmatlan a szerepre. Erre utalva azt mondta: "istenigazából" most - amikor fordul a kocka, és más többség lesz a parlamentben - derülne ki, milyen államfő lenne Sólyom László. "Most derülne ki, mennyire van arányérzéke, mennyire védi mindenkivel szemben a köztársaság intézményeit, (...) és most derülne ki, mennyire tudná a köztársaságot egyesíteni" - hangoztatta.
Tölgyessy Péter szerint Sólyom Lászlónak most sincs kisebb esélye a megválasztásra, mint öt évvel korábban, amikor talán tíz százaléknyi esélyt adtak erre. Azt hangoztatta: mostantól az "ügyről" beszélnie kell a magyar nyilvánosságnak, mindenki elmondhatja az érveit és ellenérveit arról, miért jó Magyarországnak az egyik vagy a másik, köztársasági elnöknek jelölendő személy.
Lányi András szerint nem nekik kell indokolniuk, miért Sólyom Lászlót látnák szívesen a következő öt évben is, hanem azoknak, akik szerint nem ő a legalkalmasabb a poszt betöltésre. Véleménye szerint Sólyom László az elmúlt "nehéz" években iránytűje volt a politikai erkölcsnek, és "nem tért ki se jobbra se balra, hiába ráztuk és ütögettük". Közölte, az elmúlt hetekben sorra jelentek meg olyan vélekedések, melyek szerint a Fidesz nem Sólyom Lászlót látná szívesen az államfői poszton. "Nem azért jöttünk ide, hogy megtudjuk, mit akar a Fidesz; azért jöttünk ide, hogy a Fidesz megtudja, hogy mit akarunk mi" - fogalmazott.
Zlinszky János arra mutatott rá, változásra van szükség az országban, ám ahhoz, hogy ez a változás "jól megvalósulhasson", kapaszkodókra van szükség, és ebben Sólyom Lászlónak szerepe lehet. Karátson Gábor arról beszélt, hogy Sólyom László talán az egyetlen "zöld" elnök a világon, és a környezetvédelmi katasztrófák árnyékában fontos szerepet tölthet be a következő években is. Majtényi László arra hívta fel a figyelmet, hogy Sólyom László azon kevesek közé tartozik, akiknek tudományos és közéleti életműve kifejezetten egybeforrt a jogállami forradalommal és a védendő köztársasággal is. Szabó Gellért, aki magát "paraszt polgármesterként" jellemezte, arról beszélt: Sólyom László országjárása azt jelezte a számára: az államfő őszintén érdeklődik a magyar falvak, a vidék iránt.