Sólyom jövője
Önmérsékletre inti a Fideszt a Védegylet, és a több egykori Védegylet tagot is tömörítő Lehet Más a Politika, ugyanis Pokorni Zoltán úgy nyilatkozott, hogy Sólyom László már nem lesz köztársasági elnök. A Védegylet volt az a szervezet, amelyik öt évvel ezelőtt Sólyomot ajánlotta államfőnek.
Pokorni Zoltán néhány nappal ezelőtt, egy reggeli adásban fogalmazott úgy, hogy valószínűleg Sólyom László az elkövetkező években már nem lesz köztársasági elnök. Erre reagált Boda Zsolt, a Védegylet szóvivője egy origo-s cikkben, melyben felidézi, hogy 2005-ben ők indították a „Sólyom for President” kampányt, s ajánlották a mostani államfőt a Fidesznek, amely később jelöltjeként meg is szavazta.
Boda most azt írja: "Ha a Fidesz nem Sólyom Lászlót jelöli államfőnek, akkor elvárható, hogy ezt alaposan indokolja meg, és azután a mostani köztársasági elnökhöz mérhető erkölcsi, politikai és szakmai tőkével rendelkező személyt válasszon. Vagyis hogy ne hatalmi gesztussal, hanem morálisan legitim módon, a demokrácia eszméje előtt fejet hajtva járjon el. Az, ahogyan a Fidesz az államfőválasztás során viselkedni fog, sokat elárul majd arról, hogy miként fog a kétharmados többségével sáfárkodni. Ez lesz az új többség első demokráciavizsgája" - fogalmazott írásában Boda.
Az LMP is hasonló gondolatokat fogalmaz meg egy közleményben. Az LMP arcai közül többen is egykor a Védegyletben dolgoztak, Schiffer András például 2002-ben a Védegylet szervezőbizottságának tagja lett, majd 2005-ben ő vezette a Sólyom László köztársasági elnökké választását célzó kampányt is. Jávor Benedek, az LMP szóvivője szintén a Védegylet alapítói között volt, s szintén részt vett a Sólyomért folyó kampányban.
"Az LMP elvárja a Fidesz-KDNP szövetségtől, hogy a nemzet egységét megtestesítő államfő megválasztása ügyében tanúsítson önmérsékletet és emelkedjen felül pártpolitikai érdekein" - írja az LMP közleményében. A párt azt is hangsúlyozza: "kizárólag a pártszövetségen múlik, hogy egy pártkatonát vagy egy pártok felett álló, csak a demokráciának és az alkotmányosságnak elkötelezett államfőt választ a parlament a közeljövőben".
Időközben Orbán Viktor találkozott Sólyom Lászlóval, aki felkérte őt kormányalakításra, de lehetséges jövőjéről nem tárgyaltak - állította Szijjártó Péter. A Népszabadság értesülései szerint viszont érintették futólag ezt a kérdést is, jóllehet nem tudni, mire jutottak.