Kis János szerint normális demokráciává is válhatunk
Biztosra vehetjük, hogy a következő egy-másfél évben sok rossz dolog történik majd a kormányzati tevékenység nyomán, ám ha a csapdákat elkerüli a kormány, akkor kezdetét veheti a magyar politika hosszú távú átstrukturálódása, s végbemehet a jobboldal és a szélsőjobb közti szakítás - írja Kis János filozófus az Élet és Irodalom legfrissebb számában megjelent esszéjében.
Orbán szemlátomást úgy véli, hogy Magyarországnak a kiegyezéstől az 1944. évi katasztrófáig tartó idők politikai berendezkedése felel meg, leválthatatlan kormánypárttal, s a törvényhozói döntéseket befolyásolni képtelen ellenzékkel - írja Kis János az Élet és Irodalom hasábjain. A filozófus szerint azonban Orbán diagnózisa téves, "a rá alapozott terápia áttöri a modern, alkotmányos demokrácia alapelveit", és nem felel meg a mai Magyarországnak - írja a filozófus.
A terjedelmes elemzés szerint az 1989 utáni magyar politika eltorzulásának egyik mélyen fekvő oka, hogy a magát mérsékeltnek tudó jobboldal soha nem húzott éles határt önmaga és a szélsőjobb közé, mindig a szélsőjobbal érzett lelki közösséget a balliberális oldallal szemben. Ám a konzervativizmus felé gravitáló jobboldal előbb-utóbb identitásában is szembekerül a radikalizmus felé gravitáló jobboldallal, nem is a Fidesz-vezérkar instrukciói, hanem a szélsőjobb elvadult támadásai fogják szétszaggatni a lelki kapcsolatot - áll az írásban.
A szélsőjobbtól teljesen nem fogunk megszabadulni, más ország sem tudott, de végbemehet a mérsékelt öntudatú jobboldal és a szélsőjobb közti szakítás - írja Kis János. Ezzel szerinte megteremtődnek a feltételek a jobboldali és baloldali érzelmű magyar állampolgárok közti szakadék áthidalásához.
"A következő húsz évben a Magyar köztársaság állampolgári közösséggé válhat. Normális demokráciává, a normális demokráciák normális bajaival" - írja Kis János.Nincs okunk örülni a Fidesz kétharmados többségének, s az MSZP összecsuklásának, mert nem így kellett volnak eljutnunk oda, hogy az ország esélyt kapjon a hideg polgárháború lezárására - vélekedik a filozófus. De észre kell vennünk, hogy a jelenlegi helyzet a konszolidálódás esélyét is magában hordozza - zárja sorait.