2010. április. 15. 10:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 15. 11:08 Itthon

Pokorni: kábé kétszáz fős lehet a parlament

Pokorni Zoltán közlése szerint várhatóan mintegy kétszáz főre csökkenhet az országgyűlési képviselők száma. A Fidesz-alelnöke erről csütörtökön az ATV Jam című műsorában beszélt, a létszámcsökkentés megvalósításának részleteiről pedig egy nappal korábbi tévéinterjújában azt mondta: reméli, az lesz az elfogadott verzió, hogy megmarad a jelenlegi választási rendszer, azaz a jövőben is lesznek egyéni választókerületek és listák is.

A Fidesz alelnöke az ATV-ben arra a kérdésre, hogy a tervezett átalakítás kapcsán nem lesz-e "berzenkedés", azt válaszolta: az egyéni képviselőjelöltek kiválasztásakor az egyik szempont volt, hogy ki hogyan viszonyul a kisebb parlamenthez. Senkit nem fog meglepetés érni − mondta Pokorni Zoltán.

A fideszes politikus a részletekről korábban a TV2 Mokka című műsorában kifejtette: méltányos megoldásra kell törekedni. Mint mondta, a legegyszerűbbnek az tűnhet, és reméli, ez lesz az elfogadott verzió, hogy a jelenlegi rendszert megőrzik, azaz van lista és egyéni képviselő is, de megfelezik a számokat. Pokorni Zoltán a lista megmaradását pártolja, mert szerinte nem lenne helyes a kispártok helyzetét lehetetlenné tenni, vagy megakadályozni új formációk létrejöttét. Hozzátette: technikailag ez egyszerű javaslat. 

A Fidesz alelnöke igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy ez az első javaslat lenne-e, amit a kétharmad megszerzése esetén benyújtanának. Az önkormányzati képviselők számáról azt mondta, hogy azt a jelenlegi közel 35 ezerről szintén a felére csökkentenék. Közlése szerint aránylag egyszerű javaslatot terveznek itt is, megtartanák a listás és az egyéni jelöltek rendszerét is. Pokorni Zoltán szerint mindez a bürokráciát csökkentené. Jelenleg 3,5 millióan dolgoznak Magyarországon, nagyrészük közalkalmazott, köztisztviselő; ez így biztosan nem tartható fenn − indokolta a terveket a politikus.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.