2010. április. 09. 14:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 09. 22:55 Itthon

Választási törvényt sértett egy kormányfőjelölt

A bíróság a politikust eltiltotta a további jogsértéstől.

A Fővárosi Bíróság (FB) végzése szerint Orbán Viktor az óbudai iskolai látogatásával megsértette a választási eljárásról szóló törvényben foglalt jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét. A bíróság a Fidesz elnökét eltiltotta a további jogsértéstől. A pénteki végzés jogerős.

Az ügy előzménye, hogy Szigetvári Viktor, az MSZP kampányfőnöke kifogással fordult az Országos Választási Bizottsághoz (OVB). Mint beadványában írta, Orbán Viktor a TV2 március 28-i Napló című műsorának tájékoztatása szerint március 26-án a budapesti III. kerületi Mustármag Keresztény Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumban "osztályfőnöki óra" keretében politikai, illetve kampánytevékenységet folytatott.

A kampányfőnök a közoktatási törvényre hivatkozott, amely szerint "a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható". Orbán Viktor így megsértette a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét - írta kifogásában Szigetvári Viktor. Az OVB azonban úgy döntött, nem bírálja el a kifogást, hanem átteszi az illetékes egyéni választókerületi bizottsághoz. Utóbbi elutasította a kifogást. Szigetvári Viktor ez ellen fellebbezett, ám a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) helybenhagyta a kifogást elutasító, elsőfokú határozatot. Az MSZP-kampányfőnök azonban felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Fővárosi Bírósághoz, amely végül alaposnak minősítette azt.

Az FB szerint a rendelkezésre bocsátott műsorszám megtekintése alapján egyértelműen megállapítható a közoktatási törvény egyik bekezdésének sérelme, mert politikai tevékenységet fejtettek ki oktatási intézmény területén osztályfőnöki óra keretében, vagyis olyankor, amikor az oktatási intézmény látta el a tanulók felügyeletét. Az önkéntes részvételnek, a résztvevők életkorának és a tanidőn kívüliségnek nincs jelentősége a jogszabályban rögzített törvényi tényállásnak való megfelelés szempontjából. A közoktatási törvény értelmében az oktatási intézmény fenntartója - az iskola keresztény jellege - is irreleváns - olvasható a végzésben. Az FB ez alapján kimondta, hogy a közoktatási törvény érintett bekezdése megsértésének ténye megalapozza a választási eljárásról szóló törvényben rögzített jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve megsértésének megállapítását. A Fővárosi Bíróság végzése ellen nincs jogorvoslat lehetőség.

Hirdetés