Börtönraktárban porosodnak a sokkoló övek
Elektromos sokkoló öveket beszerzett ugyan a büntetés-végrehajtás, de soha nem használták azokat – közölte a szervezet a hvg.hu-val. A kínzóeszközökkel kapcsolatban az Amnesty International fordult az Európai Bizottsághoz vizsgálatot kérve.
Az Amnesty International (AI) a nyilvánossághoz fordult, hogy megsürgesse azt a vizsgálatot, ami tisztázhatja, hogy a magyar börtönökben használnak-e elektromos sokkoló öveket. A hvg.hu is beszámolt az AI jelentéséről, melyben a szervezet azt írta, a magyar kormány közölte az Európa Tanáccsal, hogy elektromos sokkoló öveket és gumibotokat akar beszerezni. Ugyanakkor 2006-ban csak annyit jelzett, hogy a gumibotokat végül nem használták. Az övekről azonban semmit sem közöltek.
Emiatt kér haladéktalanul vizsgálatot az emberi jogi szervezet. Az AI gyanúja szerint ugyanis hazánk nem tartja be a kínzóeszközök behozatalát és alkalmazását tiltó uniós szabályokat. A szervezet az ügyben fordult az Európai Bizottsághoz.
Az elektromos sokkoló, mint kényszerítő eszköz, a büntetés-végrehajtás szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény felhatalmazása alapján került rendszeresítésre „az életet, a testi épséget, a személyi szabadságot, illetve a vagyonbiztonságot közvetlenül sértő vagy veszélyeztető támadás elhárítására,” valamint „az intézkedéssel szembeni aktív ellenszegülés megtörésére”(20.§) – idézte a hvg.hu kérdésére a jogszabályt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP).
„Az elektromos sokkoló eszköz kiadása szigorúan szabályozott. Kényszerítő eszközként a személyi állomány azon tagjai kaphatják meg, akik azok alkalmazására külön kiképzést kaptak, az alkalmazás minden feltételét ismerik. A fogvatartottat minden esetben tájékoztatják, hogy milyen esetben alkalmazhatják az eszközt vele szemben. Az eszköz kiadása egyértelműen a megelőzést szolgálja, erre bizonyíték, hogy elektromos sokkoló eszközök működtetésére nem került sor” - írta a VPOP.
A BvOP szóvivője, Szalai Tímea mindehhez hozzátette: a kínzás és embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés megelőzéséért létrejött Európai Bizottság (CPT) 2009-ben, a magyarországi látogatásáról készített jelentésében nem kifogásolta az elektromos sokkoló eszközök rendszerben tartását, csak a szabályozás felülvizsgálatára tett ajánlást, amely megtörtént.