2010. március. 18. 15:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 18. 15:10 Itthon

Börtönraktárban porosodnak a sokkoló övek

Elektromos sokkoló öveket beszerzett ugyan a büntetés-végrehajtás, de soha nem használták azokat – közölte a szervezet a hvg.hu-val. A kínzóeszközökkel kapcsolatban az Amnesty International fordult az Európai Bizottsághoz vizsgálatot kérve.

Az Amnesty International (AI) a nyilvánossághoz fordult, hogy megsürgesse azt a vizsgálatot, ami tisztázhatja, hogy a magyar börtönökben használnak-e elektromos sokkoló öveket. A hvg.hu is beszámolt  az AI jelentéséről, melyben a szervezet azt írta, a magyar kormány közölte az Európa Tanáccsal, hogy elektromos sokkoló öveket és gumibotokat akar beszerezni. Ugyanakkor 2006-ban csak annyit jelzett, hogy a gumibotokat végül nem használták. Az övekről azonban semmit sem közöltek.

Emiatt kér haladéktalanul vizsgálatot az emberi jogi szervezet. Az AI gyanúja szerint ugyanis hazánk nem tartja be a kínzóeszközök behozatalát és alkalmazását tiltó uniós szabályokat. A szervezet az ügyben fordult az Európai Bizottsághoz.

Az elektromos sokkoló, mint kényszerítő eszköz, a büntetés-végrehajtás szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény felhatalmazása alapján került rendszeresítésre „az életet, a testi épséget, a személyi szabadságot, illetve a vagyonbiztonságot közvetlenül sértő vagy veszélyeztető támadás elhárítására,” valamint „az intézkedéssel szembeni aktív ellenszegülés megtörésére”(20.§) – idézte a hvg.hu kérdésére a jogszabályt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP).

„Az elektromos sokkoló eszköz kiadása szigorúan szabályozott. Kényszerítő eszközként a személyi állomány azon tagjai kaphatják meg, akik azok alkalmazására külön kiképzést kaptak, az alkalmazás minden feltételét ismerik. A fogvatartottat minden esetben tájékoztatják, hogy milyen esetben alkalmazhatják az eszközt vele szemben. Az eszköz kiadása egyértelműen a megelőzést szolgálja, erre bizonyíték, hogy elektromos sokkoló eszközök működtetésére nem került sor” - írta a VPOP.
 
A BvOP szóvivője, Szalai Tímea mindehhez hozzátette: a kínzás és embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés megelőzéséért létrejött Európai Bizottság (CPT) 2009-ben, a magyarországi látogatásáról készített jelentésében nem kifogásolta az elektromos sokkoló eszközök rendszerben tartását, csak a szabályozás felülvizsgálatára tett ajánlást, amely megtörtént.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.