Mi dolga volt az SZDSZ fővárosi elnökének a BKV-nál? Soron kívüli vizsgálat
Munkakör hozzárendelése nélkül foglalkoztathatták a BKV-nál Boruzs Andrást, az SZDSZ fővárosi elnökét - tudta meg az MTI, BKV-s forrásból.
Boruzs András munkakör hozzárendelése nélkül szerepel a BKV állományi listájában. Miközben a társaság belső levelezési rendszerében nem szerepel munkahelyi elérhetőséggel, a munkaügyi szerződésben „HR tanácsadóként” van feltüntetve – állapítja meg a Deloitte könyvvizsgáló cégnek az Index birtokába került jelentése.
A könyvvizsgáló szerint fennáll a kockázata annak, hogy munkakör hiányában tényleges munka elvégzése nélkül utaltak fizetést az SZDSZ-es politikusnak. A BKV azt válaszolta, hogy Boruzs András munkaviszonya 2009. november 24-én megszűnt és elrendelték az ügy társasági szintű kivizsgálását.
Vélhetően fiktív állásban volt tavaly év végéig a BKV-nál Boruzs András, az SZDSZ fővárosi elnöke, méghozzá éppen a jelenleg előzetesben ülő Szalainé Szilágyi Eleonóra humán igazgatónak adhatott volna HR-tanácsokat, ha dolgozott volna – írja az Index hírportál.
A BKV felügyelőbizottsága (fb) pénteki ülésén foglalkozott az üggyel. Ezen az MTI információi szerint olyan határozat született, amelyben elrendelték az ügy soron kívüli vizsgálatát. Ha ez a vizsgálat szabálytalanságot, vagy bűncselekmény gyanúját állapítja meg, akkor a felügyelőbizottság kezdeményezni fogja a belső ellenőrzésnél a rendőrségi feljelentés megtételét.
A Heti Válasz című lap pénteki számában szintén azt írja, hogy az SZDSZ budapesti elnöke tényleges munkavégzés nélkül vehetett fel pénzt a BKV-nál.
Boruzs András az MTI-hez is eljuttatott közleményében a cikkre úgy reagált, hogy a leírtakkal szemben az az igazság, "hogy éppen országos politikai szerepvállalásom miatt hagytam fel 20 éve végzett munkámmal". Emlékeztet arra, hogy közel 20 éve dolgozik a közösségi közlekedésben különböző beosztásokban, jelenlegi szakterülete a munkaerő-gazdálkodás. Kitért rá, hogy 1989 és 2007 között a Volánbusznál dolgozott, majd a BKV-nál helyezkedett el. Hozzáteszi, hogy itt főállásban dolgozott és ez a megbízatása a széles nyilvánosság előtt is ismert volt, hiszen erről 2009-ben több alkalommal nyilatkozott.
Boruzs állítása szerint munkakörében a mindenkori vezérigazgatónak kellett javaslatokat tennie, elsősorban az optimális dolgozói létszámmal és munkaerő-gazdálkodással összefüggésben. Boruzs András azt is megjegyzi, hogy a rendszerváltás óta az SZDSZ tagja, de országos vagy fővárosi szintű tisztséget sokáig nem viselt. 2009 nyarán a Szabad Demokraták Szövetsége új vezetést választott, és őt ezt követően kérték fel a pártigazgatói, majd országos kampányfőnöki tisztségre. Mivel úgy érzete, hogy "ez a politikai szerepvállalás egész embert kívánó feladat", először fizetés nélküli szabadságra ment a BKV-tól, majd néhány hónap múlva közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyát.
A Fidesz fővárosi képviselője, Schneller Domonkos pénteki budapesti sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a párt a Legfőbb Ügyészséghez fordul azt kérve, vizsgálják meg, hogy történt-e bűncselekmény Boruzs András, az SZDSZ fővárosi elnökének BKV-nál történő foglalkoztatásakor.
A BKV közleményben tudatta, hogy Boruzs Andrást Antal Attila vette fel 2007. július 1-jén humán tanácsadóként, 2008 őszétől a BKV cég-átalakítási koncepciójának kimunkálására létrehozott munkacsapatban dolgozott, folyamatos, érdemi munkát végzett. Áttekintette és feldolgozta a nagy tanácsadó cégek által készített humán analíziseket - olvasható a közleményben. (Mindez azért különös – írja a Heti Válasz -, mert az AAM és a CEMI több százmillió forintos szerződései ügyében időközben feljelentést tett a BKV - vagyis Boruzst nem másra, mint gyanús külsős szerződések alapján legyártott „analízisek" áttekintésére használta a közlekedési vállalat.) Ezen kívül - a BKV szerint - részt vett a holding koncepció humán stratégiai kérdéseinek kidolgozásában, és közreműködött a humán erőforrás átadás lényeges elemeinek kimunkálásában is. Munkaviszonya megszüntetésekor végkielégítést nem kapott.