2010. március. 02. 11:55 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2010. március. 02. 17:18 Itthon

Grespik László a legnagyobb változás az ügyvédi kamarában

Látszott, hogy az emberek változást akarnak, ennek ellenére a Budapesti Ügyvédi Kamara (BÜK) tisztségviselői kilencven százalékban a régiek maradtak – összegezték a 2010. évi kamarai választás eredményét forrásaink. A legnagyobb újdonságként az elnökség tagja lett Grespik László, a radikális jobboldaliaknak jogi segítséget adó Nemzeti Jogvédő Alapítvány kurátora.

„Ez a győzelem felér egy vereséggel” - a Budapesti Ügyvédi Kamarában (BÜK) megtartott választást így kommentálták a hvg.hu által megkérdezettek, hiszen a radikális jobboldalhoz kötődők közül két ember jutott kulcspozícióba, de más irányú, sokak által kívánatosnak tartott változás nem következett be. A tisztségviselők kilencven százaléka maradt a régi, élén az elnökkel, Réti Lászlóval, aki 1200 leadott szavazattal számolva csak hetven szavazatnyi előnnyel tudott nyerni riválisával, Hegedűs Lászlóval szemben.

Hatalmas harc látszott kibontakozni a február 26-27-i kamarai közgyűlés előtt, miután kiderült, hogy az egyik lobbicsoport, a „Jobb kamaráért” jelszó alatt tömörülő társaság tagjainak nagy része a radikális jobboldal emblematikus személyeinek és szervezeteinek – így például a Magyar Gárdának, Budaházy Györgynek – jogi képviseletet biztosító Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) támogatottjaként indul. A csoport élén Grespik László állt, aki leginkább a BÜK alelnöki székébe szeretett volna beleülni.

A többek között fegyelmi eljárási reformot, átláthatóbb kamarai gazdálkodást és a bíróságok környékén ingyenes parkolást sürgető csoport nagy aktivitása és ígéretes programja mégsem hozta meg a nagy sikert. Csak egy tagjuk jutott be a fegyelmi bizottságba, az alelnökséget megcélzó Grespik pedig csak a harminc fős elnökségbe. A tizenöt fős Grespik-csoportnak egyébként Réti László újraválasztott elnök is köszönhet valamennyit, szavazatukkal bebiztosították győzelmét. Csakúgy, mint a velük csendben szimpatizálók voksai, amelyeket becsülni sem tudunk. Réti esélyeit csak az csökkenthette volna, ha az 5600 kamarai tag közül nem csak 1200-an mennek el választani.

A tisztújítás a harmincfős elnökségben sem hozott nagy fordulatot, mindössze öt-hat új tag került be. Ezért a hvg.hu által megkérdezett tagok nem látják valószínűnek, hogy ez a BÜK működésében változást hozna. „Semmi nem fog történni” – jegyezte meg a Réti Lászlóval szemben alul maradt Hegedűs László. „A nagy nemzetközi ügyvédi irodák érdekkörében marad minden, a kis ügyvédek érdekeit senki nem fogja képviselni. Emellett nem változik a túl autokratikus vezetési mód sem, az, hogy semmilyen beleszólásuk nem volt az elnökhelyetteseknek. Én ebben is újítani szertettem volna” – mondja a "talpas" ügyvédek által támogatott Hegedűs, aki szerint az is elgondolkodtató, hogy az egyik jogág, a büntetőjog területéről senki nem került be a kamara vezetésébe.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?