Rabkórházba szállították Mesterházy Ernőt
A tököli rabkórházba szállították Mesterházy Ernőt, miután napokig rendkívül magas volt a vérnyomása - tudta meg a hvg.hu a BKV-ügyek miatt előzetes letartóztatásában lévő városházi tanácsadó ügyvédjétől.
Mesterházy Ernőt múlt héten felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés elkövetése megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki a gazdaságvédelmi nyomozók. Demszky Gábor főtanácsadóját később őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. A rendőrség szerint Mesterházy rábírta a BKV vezetőit, hogy "indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére vonatkozó szerződéseket kössenek meg".
Mesterházy Ernő előzetes letartóztatását február 5-én kezdeményezte a Fővárosi Főügyészség. Néhány nappal később Demszky Gábor kiállt mellette. "Beleborzongok, ha arra gondolok, a kiélezett választási kampánynak akár ártatlanul megvádolt emberek lehetnek a kárvallottjai, vagy áldozatai" - fogalmazott feburár 8-án, amikor egy sajóttájékoztatóján korábbi tanácsadóját védelmébe vette, azt hangsúlyozva: biztos abban, hogy Mesterházy nem érintett a BKV-val kapcsolatos botrányos ügyekben.
Kocsis István, a társaság vezérigazgatója is megszólalt, ő azt mondta: ezerötszáz szerződést vizsgálnak át, s eddig kétszázötvennel végeztek, a szerződésekkel kapcsolatos belső ellenőrzést június végéig meghosszabbították, eredetileg március 31-ig tartott volna. Kijelentette: sem Mesterházy Ernő főtanácsadó, sem Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes nem utasította őt semmire, azt nem is hagyta volna.
Időközben megszólalt Budapest főjegyzője is, aki úgy fogalmazott: kuriózum volt Mesterházy tanácsadói szerződése. Tiba Zsolt a Népszabadságnak azt mondta: a politikai, önkormányzati tanácsadók mellett léteznek az úgynevezett "baráti tanácsadók", akik nincsenek állományban, de a szerepük nagyon is hasznos lehet, ha például a döntéshozó egyfajta élő lelkiismereteként, józan eszeként tevékenykedhetnek, ők szembesíthetik a politikai vezetőt, a politikust elgondolásai és tettei várható következményeivel. Ez utóbbi baráti tanácsadói kör nem lehet közvetlen hatással a hivatalnoki kar működésére, és természetesen nem minden beszélhető meg velük - mondta a főjegyző a lapnak. Tiba Zsolt szerint kuriózumnak számít a főpolgármesteri hivatalban, hogy Mesterházy Ernőnek - a "baráti tanácsadók" közül egyedüliként - volt hivatali szobája. Azt is kuriózumnak tartja, hogy Mesterházy Ernő állományba nem tartozó tanácsadóként ilyen széles hatáskörrel rendelkezett.
A főjegyzőként azért nem ellenjegyezte Mesterházy Ernő 2009-es megbízási szerződését, mert szerinte a dokumentum nem önkormányzati és még csak nem is főpolgármesteri hivatali szerződés, jóllehet a szerző ebben a formában vetette papírra. Ez szerintem nem is szerződés, hanem meghatalmazás - fogalmazott a lapnak a főjegyző.