Orbán évértékelője: resetelni, vagy nem resetelni?
Orbán Viktor évértékel. Beszédeinek elemzése minden évben téma, s kíváncsian várjuk, a lanhya kampány közepette és a biztos győzelem árnyékában milyen szavakkal fordul hallgatósága felé.
Ma délután 15 órakor tartja országértékelésnek elnevezett évértékelő beszédét Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. 1999 óta ma tizenkettedik alkalommal mond beszédet a volt komrányfő, amelynek helyszíne ezúttal a budapesti Millenáris Park Teátrum lesz. Orbán formálisan a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére tartja beszédeit nagyjából a parlamenti szezonkezdettel egyidőben. Újdonság volt idén, hogy a pártelnök a Facebook közösségi portálon arra kérte "rajongóit", tegyenek javaslatokat a beszéd tartalmával kapcsolatban. Balog Zoltán, a rendezvényt szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke (nem mellesleg fideszes parlamenti képviselő, s Orbán Viktor "lelki atyja") azt mondta, idei felkérésükben azt kezdeményezték, hogy az eddigi időszak értékelésén túl a jövőre vonatkozó témákat is érintsen Orbán Viktor.
Tavalyi, március 6-án tartott országértékelőjében Orbán Viktor az "Új irány, Magyarország, új irány, magyarok" szlogent választotta ki. A szocializmus összeomlásával a világ átesett a ló egyik oldaláról a ló túloldalára; a piac mindenhatóságának dogmáján túl kell lépni - mondta Orbán Viktor tavalyi évértékelő beszédében, Soros Györgyöt és önmagát is idézve. A gazdasági világválság ihlette a kapitalizmuskritikája szerint a "láthatatlan kéz" csak az emberek zsebéből tünteti el a pénzt - mondta. Konkrét bankárok és brókerek, s nekik falazó politikusok és szakértők okozták ezt a válságot, valóságos személyek csaltak és hazudtak. Régi vezetők régi beidegződésekkel. Körvonalazódni látszik a józan ész korszaka - hangsúlyozta tavaly márciusban. Az állam gyengítése helyett erősíteni kell a rendet; a közgazdaság logikája szerint is népjóléti politikát kell követnie a világ kormányainak - magyarázta a Fidesz első embere.
Egy évvel ezelőtt Orbán Viktor korábbi beszédeit elemezve egy program segítségével szófelhőt alkottunk a leggyakrabban elhangzó szavakból, s megtettük most ezt a 2009-es évértékelővel is. Egy évvel ezelőtt - saját bevallása szerint is - hosszú beszédet tartott. A beszédet író politikus képét akkor is megidézte, ahogy most a Facebookon is népszerűsíti önmagát az íróasztalnál ülő Orbán Viktor-fotóval.
© hvg.hu |
- Hogyan jellemezte saját pártját?
- Miképpen viszonyult a riválisokhoz, különös tekintettel az MSZP-re és a Jobbikra?
- Milyen témákat tartott fontosnak kiemelni?
-Milyen választói csoportokat nevesített?
Többek között ezeket a szempontokat javasolja Török Gábor politológus a beszédet hallgatók figyelmébe. A többi tanácsért kattintson ide.
Tavaly már érezhető volt, hogy a Fidesz-vezér ismerkedik az informatikai szakkifejezésekkel. "Az újraindítás rutinja nem működik - újra kell írni a szoftvereket" – vette fel szótárába a vonatkozó kifejezéseket, s tetszhetett neki a világgazdaság megtorpanását leképező metafora, mert aznap még egyszer megidézte - kis képzavarral: "Szükségszerű, hogy a világ megújuljon, ezért nem elegendő csak a szoftvereket újraírni, új hajtóműre, sőt meglehet, hogy új hajótestre is szükségünk lesz". Azért továbbra is igyekszik a régivágású konzervatív úr formáját is hozni: állítólag személyesen nem tart magánál mobiltelefont, s Facebook-os bejegyzéseivel kapcsolatban pedig fontosnak tartotta megemlíteni, hogy egyébként még mindig kézzel ír. Arról nem is beszélve, hogy a Facebookon meghirdetett, frappánsnak talált szlogenje, a Reset Hungary! kevésbé jól eltalált konstrukció. Hiszen az éppen hogy hardvercsere nélkül megoldható.
Beszédek annakelőtte
Orbán Viktor 1999-ben tartott elsőként évértékelő beszédet, s ezzel hagyományt is teremtett magának és hallgatóságának. A magyar közéletben hosszúnak számító időtáv ellenére a szónoklatok viszonylagos retorikai és tematikai egységet mutatnak - derül ki egy tavalyi elemzésünkből. (Az első tíz beszédről szóló cikkünket itt olvashatják.)
Miniszterelnökként 1999 és 2002 között elmondott beszédeiből a magabiztos politikus képe süt, de hatalmon lévő politikusként még óvatos. Akkoriban patrióta gazdaságirányításról, családtámogatásról, demográfiai krízisről szónokolt. Az ellenzékről sok tudomást nem vett.
Nem így 2003-2004-ben, amikor már maga kényszerült ellenzékbe. Első ex-miniszterként celebrált beszédében azt mondja: „Ma nem a szalonellenzéké, hanem Ludas Matyié a jövő. Úgyhogy, hajrá, Ludas Matyi!”. Akkoriban pendíti meg először a lakosság eladósodásának problémáját, s ekkortól datálódik a "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" zárszó is. Beszédében hemzsegnek a viccek, aranyköpések, metaforák, igyekszik szórakoztató lenni. 2001-ben az országot egy hajóhoz, 2002-ben egy rakétához hasonlította, aztán az „új többséget” 2007-es példázatában egy kútba esett szamárhoz.
2005-től Gyurcsány Ferenc offenzívebb személyiségéhez igazítja beszédeit is, 2007-2008-ban erősen az aktuálpolitikára koncentrál.