2010. február. 02. 16:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 02. 16:56 Itthon

Keller: lassan a nyakunkon a konkrét választás

Egymásra mutogatás alacsony színvonal jellemezte az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának keddi, a Parlamentben tartott ülését. Az ülésnek egyetlen „Az államadósságról, a költségvetés hiányáról és a kormányzati szektor hitelfelvételeiről szóló kimutatások, prognózisok valódisága” című napirendi pontja volt. A felek az államháztartási adatok 2006-os kozmetikázásáról vitatkoztak, az idő előrehaladtával egyre személyeskedőbben. A Nagyérdeműt az ellenzék Veres János-idézetekkel szórakoztatta.

A bizottsági ülésen nem vett részt a meghívott volt kormányfő, Gyurcsány Ferenc és az egykori pénzügyminiszter, Veres János. A volt miniszterelnök a bizottsági elnökhöz írt levelében azt írta, hogy hivatalos külföldi meghívásnak tesz eleget, de ha nem lenne külföldön, akkor sem menne el. Veres pedig egyéb programra hivatkozva mentette ki magát – mindenesetre őt meg nem erősített forrásaink szerint látták a bizottsági ülés idején a Parlament melletti villamosmegállóban. Szintén nem vett részt a két SZDSZ-es bizottsági tag, Horn Gábor és Kóka János. Ugyancsak nem volt jelen a közelmúltban politikai öngyilkosságot elkövetett fideszes bizottsági tag, Mádi László.

Egy jogerős bírói döntés nyomán kiderült, hogy 2006-ban Veres János pénzügyminiszter és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem adott valós képet az ország állapotáról – adta meg a bizottsági ülés alaphangját Varga Mihály, a testület fideszes elnöke. A szocialista politikusok felől jövő folyamatos zaj közben az ellenzéki politikus azt mondta: a jogerős bírósági ítéletből kiderült, hogy a valós államháztartási adatokat csak a 2006-os választások után hozták nyilvánosságra, vagyis manipuláltak. Varga szerint ez az adateltitkolás csak szándékosan történhetett és fölmerül a büntetőjogi felelősség kérdése is. Hozzátette: a pénzügyi kormányzat ezzel a lépéssel „növelte az ország kockázati felárát”. Az ügyben a Fidesz följelentést tett – hangsúlyozta Varga.

Az ülés elején Keller László, szocialista bizottsági tag képviselők ügyrendi javaslatot tett: tartsanak ötperces szünetet, mely alatt osszák ki a följelentés – ekkor még nem nyilvános – szövegét. Ezt a javaslatot a fideszes Szíjjártó Péter „szimpla időhúzásnak” minősítette, hozzátéve, hogy „ennek a színjátéknak semmi értelme”, de a kormánypárti többség tizennégy igennel, szemben az ellenzék tizenegy nemjével és két tartózkodásával elfogadta az ügyrendi javaslatot.

A bizottsági ülésre meghívták Oszkó Péter pénzügyminisztert is, aki azonban nem jött el. A Pénzügyminisztériumot Katona Tamás államtitkár képviselte, aki úgy látta: a Fővárosi Ítélőtábla decemberi ítélete szerint sem adateltitkolásról, sem adathamisításról nincs szó. Az államtitkár arra hívta föl a figyelmet, hogy egy 2006. január 17-én tartott sajtótájékoztatón prognosztizálta első negyedévre vonatkozó államháztartási hiányt. „Egy prognózis pedig vagy beválik vagy nem” – tette hozzá, majd sok-sok fideszes prognózist idézett az 1998 és 2002 közti időszakból, amelyekben a Fidesz jól mellélőtt.

Bagó Eszter, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökhelyettese – a meghívott KSH-elnök, Belyó Pál szintén nem volt jelen – szerint a Fővárosi Ítélőtábla arról döntött, hogy a KSH előzetes jelentése közérdekű adat. Erről korábban semmilyen szabályozás nem volt. Azt mondta: a KSH ezt tiszteletben tartja és ezeket a jelentéseket már kitette saját honlapjára. Hozzáfűzte: a KSH jóhiszeműen és az európai gyakorlatnak megfelelően járt el.

Az ülésre ugyancsak meghívott Langmár Ferenc Fidesz-közeli újságíró  – aki azt a pert indította, melyben decemberben a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen elmarasztalta a KSH-t – szerint Katona Tamás mellébeszélt. Szerinte „egy nagyon fontos csúsztatás van”, mert nem mindegy, hogy mikor és hogy hoznak nyilvánosságra államháztartási adatokat.

Azt ezt követő, a Fidesz és az MSZP közötti adok-kapokban Szíjjártó Péter Veres Jánosnak egy 2006. június 8-án tartott sajtótájékoztatón elhangzott mondatait idézte: „Eddig azt kérték rajunk számon, miért nem az igazat mondjunk. Ezek most azok a számok, amelyek a valóságot tükrözik.” Tehát – Szíjjártó szerint – az akkori pénzügyminiszter „maga ismerte be, hogy hosszú hónapokon, akár éveken keresztül nem a valós számokról beszélt a kormányzati propaganda”.

Varga Mihály a nyugdíjügyben tett nyilatkozatának köszönhetően nehéz helyzetbe került, de ő – Mádi Lászlóval ellentétben – „kapott egérutat” – riposztozott Keller László, aki szerint a Fidesz pedig letért a szakmaiság útjáról és az ellenzéki pártot hidegen hagyja a szakmai jelentés. „A két hete a Fidesz által fújt lufi most kipukkadt” – tette hozzá. 2001. január 1-től miért anullálta a Fidesz az államháztartási törvényt? – tette föl a napirendtől eltérve a költői kérdést Keller.

Ez ment egy darabig, közben Varga Mihály sajtótájékoztatót tartott, ahol közölte: bebizonyosodott, hogy 2006-ban nem valós adatokat közöltek az államháztartás adatairól. Szerinte ez Langmár kijelentéseiből egyértelműen kiderült, a Veres Jánostól elhangzott idézetekből szintén. A hvg.hu kérdésére a Varga mögött álló Szíjjártó azt mondta: a Fidesz honlapján fél órán belül olvasható lesz a feljelentés – mint a fönti link mutatja, ezt az ígéretét a Fidesz betartotta.

Varga Mihályt a hvg.hu arról kérdezte: tekintettel arra, hogy az adateltitkolás vádja nem új keletű, hanem már 2006-ból datálódik – miért csak most, a választási kampányban veszik azt elő. Úgy felelt: „Most jött ki a jogerős bírósági ítélet. A Fővárosi Ítélőtábla jogerős bírósági ítéletben kimondta, hogy adatokat, amelyeket eltitkoltak korábban, nyilvánosságra kell hozni.” Arra, hogy ez büntetőjogi következménnyel járhat-e, Varga úgy felelt: „Szerintem járhat. Nem vagyok jogász. Ennek megítélése az ügyészség és a bíróság dolga lesz. […] Mi egy dolgot tehetünk, az állampolgárok érdekében följelentést teszünk ebben az ügyben.” Arra a kérdésre, hogy miért akarja a Fidesz levetetni az MSZP választási listájáról Gyurcsány Ferencet és Veres Jánost – tekintettel arra, hogy a fentieket figyelembe véve inkább visznek, mint hoznak szavazatokat, nem az a jó a Fidesznek, ha Gyurcsány és Veres rajta van a mostani kormánypárt listáján? „Nekünk jó, de az embereknek nem jó. A embereknek nem jó, ha közérdekű adatokat eltitkoló politikusok a listán vannak. Ezek az emberek valószínűleg be fognak kerülni az Országgyűlésbe. Nem hiszem, hogy bármilyen törvény- vagy jogszabálysértés eltitkolása az MSZP érdeke lenne” – felelt a volt pénzügyminiszter.

A hvg.hu-nak ugyancsak nyilatkozó Keller Lászlót arra kértük, hogy kommentálja a bizottsági vitában a fideszes politikusok által hangoztatott Veres János-idézeteket. „Végighallgattam a fideszes képviselők tolmácsolásában Veres János mondatait. Ezek az idézetek a Fidesz vádjait egyáltalán nem támasztották alá. Veres János Őszödön programról beszélt és itt, amikor fölolvasták Veres őszödi beszédének részleteit, akkor ez jött vissza” – vélte az MSZP ökle. „Amit itt, a bizottsági ülésen beolvastak, az egyértelműen arról szólt, hogy az akkori kormánynak, illetve neki volt egy elképzelése, amely programról nem akart a széles nyilvánosság előtt beszélni. De ez nem azt jeleni, hogy a tényadatok nem valós adatok lettek volna. Azt a programot nem akarta nyilvánosságra hozni, amelyen dolgozott. Megjegyzem, hogy lassan itt lesz a nyakunkon a konkrét választás és egyáltalán nem ismerjük a közvélemény-kutatások szerint győzelemre esélyes pártnak az ezzel kapcsolatos elképzeléseit, magyarul a programját.” Arra a kérdésre, hogy Hagyó Miklós után Veres Jánost is zárójelbe teszi-e az MSZP, mert szerepeltetése kontraproduktív lehet az MSZP számára, Keller úgy felelt: „Még egyszer: világosan kiderült a bizottsági ülésen, hogy semmiféle adatot nem hamisítottunk meg és semmiféle adatot nem hallgattunk el. Megfelelő időben nyilvánosságra lett hozva.”

Szegő Péter

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.